Malý Buddha

• Velká Británie Little Buddha (více)

Příběh amerického chlapce a tibetského lámy překračuje hranice času a odlišných kultur. Jesse Konrad (Alex Wiesendanger) je obyčejný americký kluk. Žije v Seattlu s otcem, inženýrem Deanem (Chris Isaak) a matkou, učitelkou Lisou (Bridget Fonda). Jednoho dne je rodina zaskočena návštěvou z dalekého Bhutánu - budhističtí kněží vyslali lámu Norbu, aby k nim do hor přivezl malého Jesse. Věří totiž, že chlapec je převtělením jednoho z jejich vážených lámů. A tak se Jesse za doprovodu otce a lámy Norbu vydává na dalekou a nevšední cestu. Lámovo vzrušující vyprávění ho přenáší do více než dva tisíce let staré minulosti, k počátkům budhismu, kdy se vznešený princ Siddhartha (Keanu Reeves) stal ztělesněním Buddhy. (HBO Europe)

Master19

Špatně natočený film. O velkoleposti není možno mluvit, když je vznešený příběh z mytologie buddhismu prokládán příběhem civilním a veskrze nudným. A samotný životopis Siddharty v mnohém spíš připomíná parodie ala Mel Brooks, ačkoliv musím uznat, že závěr je celkem povedený. Po vizuální stránce sice pečlivě komponovaný film, jinak ale přehnaně ukecaný (spíš edukativní, což mě štve - ale zmlsaným divákům se holt musí všechno předkládat polopatě a neustále vysvětlovat) a scénáristicky velmi nepodařený (to, že by se láma Dordže reinkarnoval do dívky by bylo v buddhistickém zdokonalovacím postupu potupa a hrozný krok zpět, což by jeho žák určitě nenesl s takovým klidem, leč v západní kultuře rovnoprávnosti by bylo to, že se vybírá jen z kluků, zase naprosto nepřípustné, takže z toho je tento paskvil...). ()

Galadriel

Vizuálně naprosto do detailů dokonalé dílo, o hudbě můžu říct s čistým svědomím totéž. Je to sice trochu zdlouhavé, ale má to své kouzlo, těžící sice částečně z buddhistické tradice, filosofie, exotických exteriérů, ale činící tak velmy příjemně. Navíc ani příběh není k zahození - pokud buddhismus neznáte, tady ho poznáte a pokud už jste s ním seznámení, troufám si říct v jakékoliv míře, tenhle film vás neurazí. Spíš než náboženské otázky řeší problémy lidského porozumění a tolerance. ()

BigDeal

Ja si nemôžem pomôcť. Úžasná vizuálna stránka, alebo krásny výpravný film, ktorý má svoje čaro? Keď som si kupoval DVD tak som sa tešil, pretože budhizmus ma celkom zaujíma a hneď na začiatku, keď mnísi čítali deťom príbeh o kňazovi a koze, som si myslel, že ma čaká výnimočný film. Keď sa ale dej preniesol do USA, táto "úžasná vizuálna stránka" sa skladala len z pridania neónovej modrej farby, čo ma už po nejakom čase hrozne rozčuľovalo. Navyše postavám rodičov som neveril ani pol slova a tak som začal pochybovať, či sa nepozerám len na nejaký TV film. Po príchode k budhistickým mníchom sa mi dostalo pár obrazov, ktoré stáli za to, no stále sa tento dej vliekol a dal by sa vypovedať behom pár minút. Preto som sa tešil, že popri hlavnému deju beží aj časť o tom, ako sa zo Siddharthua stal Budha, ale bohužiaľ aj táto časť bola mierne zabitá zvláštnymi autorovými víziami, ktoré mne neboli vôbec sympatické a došiel som k názoru, že to, čo mi autor ukazuje, by som si radšej prečítal a keby nepoznám Keanu Reevesa, tak si myslím, že je to nejaký začínajúci herec, ktorého nečaká sľubná budúcnosť. Páčilo sa mi ale budhistické filozofovanie a tak som si povedal, že tie 3* tomuto filmu dám...to som ale nevedel že ešte nie je koniec a natiahne sa to o 30 minút. Takže bohužiaľ, ale tá posledná polhodina, ktorá tam bola z neznámych príčin, to dorazila na 40% ()

BlackTom

Princ Siddhárta bol dosť možné najväčšou osobnosťou v dejinách ľudstva a Bertoluccimu sa podaril neuveriteľný kúsok, keď jeho život dokázal spodobniť na filmové plátno a pritom nevynechal nič z tej mystiky a éteričnosti podstaty jeho osobnosti. Človek, ktorý sa dobrovoľne vzdá blahobytu, moci a rozkoše sálajúcej z krásnych žien svojho dvora, človek, ktorý sa nečakane a nekompromisne rozhodne konať proti všetkým konvenciám svojho postavenia, taký človek si zasluhuje môj rešpekt. Dokonca aj druhá, menej zaujímavá línia filmu má svoje čaro, a to tiež vďaka tomu, ako ju Bertolucci umne a nevtieravo spája s tou prvou. Pre mňa jeden z najväčších zážitkov na plátne, vrátil som sa do čias Hanumana, Višnu a Buddhu, hrdinov môjho detstva, z ktorých jeden prerástol až do dospelosti. Ďakujem, Bernardo. ()

Ephemeris

Buddha hlásal úplnú deštrukciu svojho ega, totálne odstránenie svojho "ja". Proste "nežiť v živote". Takého niečoho je ale na západe len málokto schopný. Preto sa sem importuje len ten "ľahký" buddhizmus, komerčná verzia priam na úrovni motivačného blábolu "The Secret". Jeho vyznavači sú strašne kúloví, len v skutočnosti Buddhu veľmi nepochopili. A aspoň jednu vetu k filmu: dosť zdĺhavé, ale o jeho živote asi nič lepšie zatiaľ natočené nebolo. ()

• Natáčanie prebiehalo v Bhutáne, Nepále a USA. (Othellko)
  • Keď sa Raju (Raju Lal) hrá na gameboy-i, v pozadí počuť zvuky zo známej hry Tetris, pritom je videohra celý čas vypnutá. (Othellko)