Zdánlivě běžná noční krádež v lékárně se změní v krvavou přestřelku. Nikita (Anne Parillaud) je uvězněna a odsouzena k doživotí za vraždu. Dostane však šanci k vykoupení. Musí uzavřít nevypověditelnou smlouvu s vládou. Po třech letech intenzivního tvrdého výcviku, vedeného sadistickým mentorem Bobem (Tcheky Karyo) se z Nikity, nyní již pod novou identitou „Josephine", stává vládou placený a brutálně efektivní nájemný zabiják. Luc Besson vytvořil tímto filmem zcela nový koncept „la femme fatale". (Magic Box)

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: F1 = 31.10.1992+SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 13.2.2015, réžia českého znenia (ČT 1992) = MARIE FRONKOVÁ+ČESKOSLOVENSKÁ DVD PREMIÉRA: BONTON HOME ENTERTAINMENT = 2003 - Disk od BONTONu bol bez dabingu, obsahoval iba film s titulkami a ako bonusy len 2 trailery. (6.11.2009) ()

genetique

Jeden z citovo najpôsobivejších a zároveň najbizarnejších akčných filmov, ktoré boli kedy natočené. Námet filmu je plný absurdností a po krátkom vysvetlení premisy deja by ste ho automaticky kategorizovali k béčkovým titulom, ktoré automaticky strhnú dej na prvoplánovú akciu. Besson plný chuti a nápadov vo svojom režisérskom a scenáristickom vrchole kariéry predvádza, ako sa dá z obyčajnosti prejsť do niečoho mimoriadneho. Žiadna bezduchá akcia, či tuctovosť deja. Za obdivuhodnej hereckej pomoci Anny Parillaud sa podarilo natočiť veľmi sofistikovaný a psychologicky úplný pohľad do života (dajme tomu) tajného agenta. Elegantne a vkusne je podchytený aj milostný život, no napriek tomu to nenarúša fakt, že film disponuje fenomenálnou thrillerovou atmosférou, je plný zvratov a so skvelým záverom, aké sa dnes už, bohužiaľ, nenosia. 85%. ()

lesumir

Jak já se těšil, až zase uvidím Nikitu a tentokrát v originále. No, velké překvapení se nekonalo, musím uznat, že český dabing byl lepší, francouzština mi nesedla a Anne Parillaud při zvýšení hlasu byla nesnesitelná. Ale to stále nemění nic na tom, že Nikita je nejlepším (spolu s Leonem) dílem z Bessonovské sbírky, proto se tomu dá málo co vytknout, ve své nejsilnější době stvořil profesionální vřažedkyni, kterou zná dneska skoro každý nebo legendární scénu se zazděným oknem. ()

gudaulin

V 80. letech velká studia v Americe přišla se smrští akčních filmů, které převálcovaly artovější tvorbu 70. let a úspěšně plnily kinosály i v Evropě. Bylo to období, kdy evropské národní kinematografie sice dokázaly produkovat vlastní filmy, které se ale nedostaly do distribuce a plnily jen šuplíky výrobních společností. Luc Besson přišel s konceptem evropského akčního thrilleru, který sice nenaplňoval kritiky nadšením, ale obnovil důvěru fanoušků ve schopnosti evropských tvůrců přinést vděčnou zábavu do kin. Film má silný příběh, nanejvýš zajímavé postavy a všudypřítomné napětí. Z Anne Parillaud se stala uznávaná herečka, které Hollywood nabídl několik šancí i v zámoří, a v Americe vznikl i méně kvalitní remake. Celkový dojem: 80 %. O tom, jak to vypadá s naší distribucí, svědčí, že původní název distribuční firmu neuspokojil a musela přidat přívlastek "brutální". ()

Ivoshek

Když jsem to viděl kdysi v kině poprvé, byl jsem úplně nadšený. Když jsem to teď viděl po letech, vnímám tam spoustu věcí, které nedávají úplně smysl, nebo spíš jsou na standardní krimi thriller trochu přehnaný. Dneska bych to hodnotil kolem 70 %, trochu nahoru jdu spíš z nostalgie a taky kvůli Jeanu Reno. ()

• Označení na Mercedesu, kterým jede Viktor na ambasádu, nám říká, že auto ve skutečnosti patří australské ambasádě. (džanik)
  • Během úvodních titulků jeden ze členů gangu drží sekeru v pravé ruce a levou vláčí osobu. V následujícím záběru se ruce prohodí, sekeru drží v levé a osobu táhne pomocí pravé. (Linejudge)

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění