Poklidný život Caleba Coltona (Adrian Pasdar) z jednoho malého oklahomského městečka nabere nečekané obrátky, když potká pohlednou dívku Mae (Jenny Wright). Jejich prazvláštní romantický vztah začíná kousnutím do krku a pokračuje pro Caleba nepříjemným zjištěním, že se právě stal členem nepočetné komunity nočních tvorů, upírů, vedených veteránem Jessem (Lance Henriksen). Pro Caleba nyní nastává obtížné dilema: strávit budoucnost po boku Mae (kterou, ač saje krev, miluje) a přijmout pravidla její upíří „rodiny“, anebo se vrátit k rodině vlastní, k otci a malé sestře, a riskovat tím život svůj i jejich? Přestože odmítá svou lačnost po krvi ukojovat na úkor životů nevinných lidí, uvědomuje si, že nemůže hladovět věčně. Existuje z této zoufalé situace nějaké jiné východisko než smrt, případně trvalé členství v Jesseho bezohledné smečce? Tato v jistých kruzích kultovní upířina nebývalého žánrového rozpětí proslula mimo jiné tím, že v ní jedinkrát nezazní slovo „upír“ a dodnes je považována za jeden z nejpozoruhodnějších snímků Kathryn Bigelow. (Matty)

fcreading

Neuveriteľné dobre zvládnuté scénky, ktoré režírovala Kathryn Bigelowa a v rozhovoru povedala, že sa po prvý raz púšta do hororu a že to má byť iný upírsky horor. A mala pravdu, tento sa velmi od iných odlišuje, pretože keď výjde slnko, upíri sa musia skryť aby nezhoreli a kríže a mnoho ďalších vecí na nich neplatí len to slnko a v noci sú nesmrtelný. Lance Henriksen je vynikajúci, zvláda svoju rolu bravúrne a tak isto aj Bill Paxton v bare to bolo niečo úchvatne no a keď do hotelu dorazila polícia práve sa to rozbehlo. A ten koniec je perfektný, všetko zle sa obráti na dobre 100 percent. PS: Film som si pozrel už tretí-krát a vôbec ma nenudí, práve naopak. ()

Shit

Hodně netypická upířina, kterou bych se nebál přirovnat k Od soumraku do úsvitu, ale bez vtipných vsuvek. Krom toho herecký zastoupení parádní - božský šílený upíří duo Lance Henriksen a Bill Paxton dodávaj filmu fakt koule a Adrian Pasdar v hlavní roli taky skvělej. Neni to sice úplně 100%, ale úpířina to je jedna z nejlepších, co sem viděl ()

Morholt

No tak ono to bylo spíš takový teenagerovský drama, kdy se mladej kluk ze slušný rodiny chytí zkažený party, kde se samozřejmě zabouchne do jedný kočky od nich a pak řeší dilema, jestli je ta parta pro něj dobrá, anebo jestli by se radši neměl vrátit pod tatíkova ochranná křídla. Problém ovšem je, že ta zkažená parta je banda upírů a těm se dává špatně sbohem, i když člověk pomine problémy s normální stravou a slunečním světlem. A navíc on jí tak miluje............ . Nicméně i přes tenhle kýčovitý námět se mi to i docela líbilo. Originální mi připadala hlavně snaha naučit Caleba pít krev, ale nejvíc se mi líbil Lance "Bishop" Henriksen a pak Jenny Wright, která byla prostě úplně k sežrání. 65% ()

Matty

Potemnělá love story, při níž slyšíte tlukot vlastního srdce, se zvolna proměňuje v upírský horor (ačkoliv slovo upír jedinkrát nezazní), jenž pro změnu vykazuje znaky starého dobrého amerického westernu (ne nadarmo nese vůdce smečky jméno Jesse). Hlavní hrdina váhá, pochybuje, nechce ztratit svou „vysátou“ identitu. Výborně zrežírovaný film s mnohonáladovým soundtrackem a požehnaným množstvím mrazivě napínavých scén… Ve všech ohledech „smart and sexy“ překvapení. 85% Zajímavé komentáře: obitus, DaViD´82, Nick Tow, J.Connor ()

lamps

Bylo to vlastně mnohem kvalitnější, než bych býval od takhle nízkorozpočtového hororu stále ještě začínající režisérky očekával. Atmosféra je sice dosti vlažná a upíři jen pramálo vystrkují zoubky, ale nedostatek ryze hororových momentů je solidně kompenzován jednak líbovým alienovským obsazením a jednak i zajímavým příběhem, který si velmi věrohodně pohrává s psychickou rozpolceností hlavního hrdiny a jeho nelehkou adaptací na nevděčné upírské občanství, které bohužel vynucuje i nějakou tu vraždu a nevinnou krev.... Moc rád bych přihodil ještě čtvrtou hvězdu, ale to už bych stavěl film objektivně na stejnou pozici s Interview s upírem, což by nebylo tak úplně fér :) 70% bohatě postačí... ()

• Poslední film z produkce studia DeLaurentiis Entertainment Group, které zanedlouho po natáčení zkrachovalo. (Terva)
  • Na scénu potyčky v baru odkazuje James Cameron v Terminátorovi 2, v té době byla režisérka filmu Near Dark Kathryn Bigelow jeho manželkou. Cameron natočil stejný úvod - záběr na kulečník, který štamgast rozehraje, následně střih a záběr na dveře, kterými vstoupí Arnold, podobně jako zde Henriksen. V obou scénách má mini roli Robert Winley a dělá potíže - zde je to ten chlapík, kterému Paxton rozlije drink, v T2 motorkář, kterému Arnold vezme šaty a motorku. (oLí)
  • Lance Henriksen (Jesse Hooker) a Bill Paxton (Severen) si v kostýmech udělali během natáčení výlet autem. Za rychlou jízdu je zastavil místní šerif. Když viděl oblek Jesse, ve kterém hrál Lance Henriksen, ustoupil vzad a ruku položil na zbraň. Po vysvětlení jim nedal ani pokutu. (Terva)