Poklidný život Caleba Coltona (Adrian Pasdar) z jednoho malého oklahomského městečka nabere nečekané obrátky, když potká pohlednou dívku Mae (Jenny Wright). Jejich prazvláštní romantický vztah začíná kousnutím do krku a pokračuje pro Caleba nepříjemným zjištěním, že se právě stal členem nepočetné komunity nočních tvorů, upírů, vedených veteránem Jessem (Lance Henriksen). Pro Caleba nyní nastává obtížné dilema: strávit budoucnost po boku Mae (kterou, ač saje krev, miluje) a přijmout pravidla její upíří „rodiny“, anebo se vrátit k rodině vlastní, k otci a malé sestře, a riskovat tím život svůj i jejich? Přestože odmítá svou lačnost po krvi ukojovat na úkor životů nevinných lidí, uvědomuje si, že nemůže hladovět věčně. Existuje z této zoufalé situace nějaké jiné východisko než smrt, případně trvalé členství v Jesseho bezohledné smečce? Tato v jistých kruzích kultovní upířina nebývalého žánrového rozpětí proslula mimo jiné tím, že v ní jedinkrát nezazní slovo „upír“ a dodnes je považována za jeden z nejpozoruhodnějších snímků Kathryn Bigelow. (Matty)

HoneyBunny

Hlavní devizou Near Dark je hutná atmosféra amerického středozápadu, na jehož silnicích, odpočívadlech, hospodách a zapadákovech se živí parta amerických upírů, kteří jsou unikátním způsobem odporní a přitom zajímaví. Nepřemýšlejí nad nesmrtelností svého bytí, zajímá je jen nášup a ani si potom nepřevléknou zakrvácenou košili. Ale s béčkovým scénářem už je to horší, příběh není dvakrát nosný a překvapivý. Navíc tu najdete i technické chyby a to především ve střihu. Třeba že v jedné scéně je hluboká noc, parta postav pár minut o něčem mluví a najednou je za okny jasný den. Nebo holčička běží po poli, za ní jede auto - a opět najednou je holčička v autě, ale nevidíme, jak ji někdo do toho auta vtáhnul. Ale mariňaci z Vetřelců jsou v rolích upírů poměrně fajn a na Adriana Pasdara v hlavní roli je moc pěkný pohled (pokud je vám povědomý, pak vězte, že aktuálně hraje Nathana v Hrdinech). ()

Nick Tow

Strašne nerád svojim hodnotením kazím priemer: ako človek, ktorý má od detstva prezývku Upír, by som sa mal tešiť všetkému na túto tému, ale... Po chválospevoch, ktoré som o Near Dark čítal a počul to bolo skrátka sklamanie. Áno, páčila sa mi tá snová ľahkosť /podporená hudbou Tangerine Dream/, príjemní herci aj hypnotická atmosféra, ktorá vás posadí do kresla a nanúti vám pocit, že sa veziete po Route 66 v kabriolete a húlite jedného jointa za druhým, ale tým výpočet pozitív končí. To, že Near Dark zlyháva ako horror, by som ešte rozchodil, konieckoncov, pri pohľade na špicaté trojky /teraz nemyslím kozy, ale zuby/ tuhli strachom nanajvýš naši prarodičia pri Nosferatovi. Prekáža mi absencia akéhokoľvek "obsahu", opodstatnenosť príbehu, teda to, čomu Francúzi hovoria: raison d´étre. Škoda preškoda. ()

Matty

Potemnělá love story, při níž slyšíte tlukot vlastního srdce, se zvolna proměňuje v upírský horor (ačkoliv slovo upír jedinkrát nezazní), jenž pro změnu vykazuje znaky starého dobrého amerického westernu (ne nadarmo nese vůdce smečky jméno Jesse). Hlavní hrdina váhá, pochybuje, nechce ztratit svou „vysátou“ identitu. Výborně zrežírovaný film s mnohonáladovým soundtrackem a požehnaným množstvím mrazivě napínavých scén… Ve všech ohledech „smart and sexy“ překvapení. 85% Zajímavé komentáře: obitus, DaViD´82, Nick Tow, J.Connor ()

pepo

Šýlová upírska pecka. Kathry Bigelow to mala v oku už od začiatku. Fantastická atmosféra, casting požičaný od manžela Camerona z Votrelcov (Bishop, Hudson, Vasquezová (!)), parádna hudba, dobrý príbeh aj postavy a kto chce môže tam hľadať aj metafory na drogovú závislosť. Vadila mi akurát až príliš terminátorovská scéna s kamiónom v závere. Kultovka, ktorá mohla a musela vzniknúť jedine v 80. rokoch. veľmi silných 8/10 ()

Mordenroth

Netradičný originálny upírsky príbeh, ktorý má relatívne hustú atmosféru a disponuje aj zaujímavou hudbou a ešte zaujímavejšími hercami (Paxton a Henriksen sú vynikajúci). Dobrých upírskych filmov naozaj nie je veľa, ale Near Dark patrí rozhodne k tým lepším, čo sa týka daného hororového subžánru. Len škoda toho konca... ()

• Lance Henriksen (Jesse Hooker) a Bill Paxton (Severen) si v kostýmech udělali během natáčení výlet autem. Za rychlou jízdu je zastavil místní šerif. Když viděl oblek Jesse, ve kterém hrál Lance Henriksen, ustoupil vzad a ruku položil na zbraň. Po vysvětlení jim nedal ani pokutu. (Terva)
  • Natáčelo se v amerických státech Arizona, Kalifornie a Oklahoma. (Terva)
  • Poslední film z produkce studia DeLaurentiis Entertainment Group, které zanedlouho po natáčení zkrachovalo. (Terva)