Queer

Série(20) / Epizody(200)

Pořad Queer je primárně zaměřen na mapování a diskusi o queer kultuře. Queer kulturou chápejme svět především sexuálních menšin, svět alternativ ke stereotypnímu, tradičnímu pojetí vztahů mezi lidmi – a nemusí jít přitom pouze o gaye a lesby, ale nejrůznější další minoritní identity, o jejichž existenci má naše středoevropská společnost zatím spíše mlhavé a stále značně zkreslené představy. (Česká televize)

Recenze uživatele Marze k tomuto seriálu (112)

Istanbulská hrozba (2018) (S12E08)

Nestranná debata o Istambulské dohodě. Proti násilí na ženách máme dostatečné zákony včetně vystěhování násilníka, případně může žena kdykoli utéct do anonymního azylu. Obětem pomáhá mnoho neziskovek. Jsem pro rovnoprávnost žen a mužů, která zatím pokulhává na úrovni platů, ale kam přišli genderisti, tam došlo k úpadku institutu rodiny a genocidě národa s porodnostmi kolem 1,5 dítěte na ženu. Stále dovážet pracovní sílu z Afriky a Arábie, kde souloží nadmíru a kde holčičky příroda zplnomocní mít děti v patnácti, není dobrá praxe. Věta "dospělé dítě až v osmnácti rodičům sdělí, jestli je muž nebo žena" mě sice pobavila, ale k smíchu to není. Nezastávám se komunistů, ale tato ideologie nás chránila před jinými , mnohem škodlivějšími ideologiemi. ()

Extrémní láska (2019) (S13E05)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10520528904-queer/219562210900005/ ()

Seznamka 2.0 (2019) (S13E07)

Dozvíte se, že na online seznamkách je možnost větší pestrosti, dostanete se do kontaktu s lidmi s nimiž bychom se jinak nepotkali. Víme o nich info předem, což je dobré pro introverty , že nemusí jít do kontaktu s neznámým člověkem. "Gayové dokáží navázat kontakt s lidmi, kteří jsou mimo jejich sociální skupinu, liší se věkově nebo etnicky, nebo geograficky" říká protagonista. Ona to bude brzo jediná možnost seznámení, protože nikdy už dnes nevíte, kdy narazíte na sexistku , která si bude stěžovat a vyhodí vás z klubu, baru, práce... ()

Literární hrdinky (2019) (S13E09)

Feministky výrazně přispívají k tomu, že v EU do roku 2050 vlivem nízké porodnosti zmizí 70 milionů lidi, kteří budou muset být podle demografů a politiků nahrazeni přistěhovalci. Odkud, to si domyslete. ()

Respekt je sexy (2019) (S13E10) odpad!

Dokument popisuje činnost české neziskové organizace, nebo hnutí , kde sexistky společně s nějakým típkem přemlouvají hudební kluby a bary, aby se zapojili do jejich sítě, kde když muž osloví ženu, může se obrátit na barmana nebo sekurity , pokud je jí to nepříjemné a host je z podniku vyhozen. Vzpomněl jsem si na přednášku Vladimíra Komárka, který mluvil o svých zkušenostech z USA (odkud k nám sexismus přišel), který říkal, že v Americe, když se k vám přibatolí malá holčička, rychle utíkejte, protože pokud jí sáhnete na vlásky, máte na krku žalobu. Říká, že toto je pro vztahy ve společnosti více zničující než fašismus. V tomto dokumentu říká sexista: "To by mělo být tak, že se můžeme obrátit na kohokoliv o pomoc v tom podniku". Obě slečny mluví v dokumentu nepříjemným afektivním tónem a domnívám se, že mohli být v dětství sexuálně zneužívané. Odtud jejich nedůvěra a až nenávist k mužům. Jedna z nich, zřejmě přistěhovalkyně a sexistka říká : " Ten, kdo to posuzuje neví, jak nepříjemná je ta situace pro někoho. Neměl by dělat policii vztahů, ale zjišťovat, co se děje". Můj názor je, že tyhle extrémní lidi vezme vítr jako vzal komunisty. Ty nás paradoxně od těchto ideologií chránili. V šedesátých letech se spolu lidi bavili, v sedmdesátých se ignorovali. Pak zase v devadesátých bavili (kdy se v narvaných hudebních klubech bavili cizí muži a ženy spolu) a v nultých nebavili. Aktuálně probíhá děsivá válka na Ukrajině ,kde samozřejmě zastávám pacifistický postoj. Ale Rusové museli být před invazí hodně vyděšení, když viděli jaké ideologie se přiblížili se zamýšleným vstupem Ukrajiny do EU k jejich hranicím a tradiční pravoslavně kultuře. Pánové, vykašlete se na české sexistické baby. Na východ od nás Ukrajina, Rusko apod. jsou mnohem milejší ženy, které nepřebírají mužské vzorce chování, ,vyznávají rodinné hodnoty a ještě se oblékají do sexy ženských šatů. ()

Vně mně sta (2019) (S14E01)

Moc hezké poezie. S pravidelným pouštěním poezie hned po zkoušce poezie souhlasím. Rovněž s tím, že mýcení pralesa je srovnatelné s jakoukoli jinou genocidou. Zde básník nesnášející nepřesnost je velmi přesný. Prefabrikované emotikony neposílám. Milování v přímém přenosu kamer je domnívám se voyeurské.  Po shlédnutí dokumentu ve mě slovy básníka Aleše Kauera zůstalo ve vzduchu viset pár otázek ve formě emoce. Moc se mi líbil trefný popis Prahy "Praha je děvka stará a otrávená, ochotná jít s každou generací znova." ()

Sursum corda (2019) (S14E02)

Nyní v Evropě vznikla nadvláda sexuálních menšin (tato neutrální věta neznamená že to schvaluji , nebo jsem proti). Společenské napětí a rozhořčení  katolických Poláků proti LGBT komunitě popisované v dokumentu je racionálně zdůvodnitelné, protože výchova dětí stojí peníze, čas a námahu , zatímco někdo věnuje čas a peníze  olizování se navzájem. Dokument dává slovo jen jedné straně. https://www.ceskatelevize.cz/porady/10520528904-queer/219562210900012/ ()

Dvojí tvář Japonska I. (2019) (S14E04)

Je to paradox, že to 19.století byla japonská společnost k homosexualitě nakloněná, ale pak pod vlivem západních hodnot, kde byla tabu se to změnilo. Dnes na západě vládnou tyto sexuální menšiny a jak si v dokumentu posteskla lesba, v Japonsku jsou společenskou většinou odmítáni. Dozvíte se i o japonském známém systému  Honne a Tatemae o němž mluví všichni cestovatelé.  Lesba říká: "Když žiješ v Americe queer stylem, tak jsi většinou rychle vyoutovaný a žiješ otevřeně. Ale když jsi v Japonsku, tak funguje "honne" a "tatemae". Znamená to, že máš reálnou a pak i skrytou tvář. Ve dne skrytá, během večerů a víkendů si můžeš nasadit i svůj reálný obličej. Mnozí manželé v Japonsku mají pouze smlouvu a žádné emoční pouto. Manžel pak chodí do bordelů, ale kdo hledá sex tímto způsobem, absolutně postrádá city i jinde." Užitečné je znát současnou demografickou krizi Japonska, která je srovnatelná s Evropskou. Počet že na dítě je jen okolo 1,5. Většina vesnic se úplně vylidnila a žijí tam jen staří lidé. Jsou statisíce prázdných domů. Když v Japonsku nasednete do vlaku, uvidíte v něm jen lidi okolo sedmdesátky. Vymřelé Japonce hodně nahrazují Pákistánci a Indové. ()

Dvojí tvář Japonska II. (2019) (S14E05)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10520528904-queer/219562210900015/ ()

Dvojí tvář Japonska III. (2019) (S14E06)

Dozvíte se, že v Japonsku se tradiční rodinný systém rozpadá. Mnoho lidí žije samo. "Často si lidé myslí, že jsou oškliví a proto ani nikoho neoslovují", říká Japonec. Seznámíte se se situací gayů v Japonsku, kde se ve společnosti netoleruje odlišnost. Je zde spousta malých gay klubů otevřených jen pro členy. "Je pak těžké potkat další náhodné gaye, jak je obvyklé v USA či Evropě. Spousta mužů randí s muži, nebo mají i partnera, ale nakonec si vezmou ženu, protože založení rodiny je odpovědný akt vůči rodičů. Nemyslí na své osobní štěstí. Myslí na to, co je nejlepší pro rodinu a společnost" říká další Japonec. Narvaná sportovní hala na koncertu kreslené postavičky působí bizarně včetně kýčovitých melodií. skladatel jel se svou postavičkou na dovolenou a objednal plyšákovi letenku a spolubydlení v hotelu... ()

Říkejte mi Toyen (2019) (S14E07)

Pro mě měl dokument zvláštní význam, protože jsem byl v galerii Medy Mládkové na prohlídce obrazů Toyen v právnickém spolku studentů Všehrd a její obrazy mě uhranuly . Souhlasím s tím, že objevování jejího díla ztrácí tajemství.  Doporučuji se na ně dívat se sklenkou vína. ()

Evolučně žárliví (2019) (S14E08)

Zajímavé výzkumy na žárlivost mužů byly prováděny na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Tento dokument potvrzuje, že muži žárlí na fyzickou nevěru partnerky, protože nejhorší , co se mužovi může stát , je starat se o cizí děti, a ženy špatně reagují na citovou nevěru muže, protože by mohli odkloňovat zdroje. ()

Po sametu (2019) (S14E09)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10520528904-queer/219562210900019/ ()

Nebinarita (2019) (S14E10)

O kadeřnici, která získala praxi v Londýně a u nás stříhá muže a ženy za stejné ceny. ()

Výchova pornem (2020) (S15E04)

Porno nesleduji, takže oceňuji poučnou vlastivědnou prohlídku na základě výzkumů. Přitom úvod s černochem naznačoval, že půjde o nějakou americkou propagandu. https://www.ceskatelevize.cz/porady/10520528904-queer/220562210900004/ ()

Prezident buzerantů (2020) (S15E06)

Smutný dokument. "Samota je hlavní princip mého života, provází mě dodnes" svěřuje se herec. ()

Nová krása (2020) (S15E07)

Takové obyčejné řeči docela obyčejných lidí. ()

DADA mio Maty Dio (2020) (S15E08)

Seznámení se s životním stylem jiných lidí. Politické divadelní ukázky mě moc nebavily, ale pobavila mě hláška "Zuby jsi si čistil: Ne, ale mohu si je vyndat". ()

Země je moje milenka (2020) (S15E09)

Dokument začíná netradičně. "Já mám sny, že mám sex s rostlinami, ale je to spíš nějaká taková dorozumívací řeč na úrovni něžné komunikace" říká mladík. Umělkyně si splnila sen velké skupiny nahých žen v krajině. Pak se seznámíte s různými bizarními kosmologiemi. "Komunikuji se stromama a vnímám co oni vnímají". Seznámíte se s sexekologií. Tedy pojetí Země jako milenky. Chci, aby jí bylo dobře, zajímám se, jak jí je. Jen doufám, že to nezpůsobí další množení lidí na Zemi geometrickou vzestupnou řadou, protože to by milenka už neunesla.  https://www.ceskatelevize.cz/porady/10520528904-queer/220562210900009/ ()