Reklama

Reklama

Stárnoucí pistolník John Bernard Books přijíždí do malého města, aby se ukryl před zvědavci a vybojoval nejtěžší zápas, souboj se zákeřnou chorobou. Bohužel, jeho po léta "pěstovaná" sláva - nikdy nepřekonaného střelce - jej neúprosně pronásleduje... (Česká televize)

Recenze (51)

špaček421 

všechny recenze uživatele

Poslední Waynův film, kde si vlastně zahrál zčásti sám sebe - stejně jako hlavní hrdina totiž umíral na rakovinu. A než umírat v bolestech několik dní - to se radši nechá v nějaký přestřelce odbouchnout. Hlavní hrdina je totiž jedinej žijící hrdina Západu v roce 1901. Je slavnej, takže je spousta lidí, která buď chce pomstít svý příbuzný, nebo se proslavit zabitím takového slavného muže. Jak to dopadne je od začátku jasný, přesto je film zajímavý. Zčásti to dělá příběh, který není kupodivu zběsilou naháněčkou na umírajícího pistolníka, ale poklidným příběhem o chlapovi, který má za chvíli umřít a zbytek života tráví ve společnosti lidí, které předtím neznal, přesto se s nimi za těch pár dní dokáže spřátelit. Taky to samozřejmě dělá skvělá Siegelova režie, kamera není tak statická, jako ve Waynovkách od Forda či Hawkse. A taky vedlejší role slavných herců, takže je tady mladý Ron Howard, James Stewart jako doktor, Harry Morgan jako šerif, nebo štěky Johna Carradina či Richarda Boona. Pobavily mě na začátku záběry ze starých Waynovek, jako vylíčení hrdinovy minulosti. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Film je do jisté míry symbolický v tom, že John Wayne zemřel na rakovinu o tři roky později a již po "Střelci" nic nenatočil. Jeho život se tak ve filmu skutečně uzavřel. Pravděpodobně způsobem, který by si sám jako westernová hvězda přál. Určité spojitosti se skutečným životem můžeme hledat dál. Jeho filmová partnerka Lauren Becall byla sama svědkem umírání na rakovinu, když její manžel Humphrey Bogart skončil právě touhle cestou. Symbolismus v ukončení Dukovi kariéry je možné hledat i v tom, že v úvodu se představuje J. B. Books, ale místo toho, aby byly použity nově natočené scény, jsou použity scény ze starších Waynových filmů. Film je tak vlastně tributem tehdy ještě žijící legendě. Tributem skutečně parádním. Takový muž si podobnou poctu zasloužil. A když už jsme u toho symbolismu, postava Rona Howarda na konci odhazuje pistoli. Je konec pistolníků, westernům pomalu zvoní hrana. I když se ještě dočkáme několika skvělých, western už nikdy nebyl tak oblíbeným žánrem. Jako kdyby Waynova smrt (filmová i skutečná) představovala i smrt žánru, pro který on byl skutečnou osobností, její ikonou a legendou. ()

Reklama

kikuka 

všechny recenze uživatele

..malá filmová rozlúčka s legendou a hercom..tak trochu o snahe utrhnúť si kúsok slávy a priživiť sa na "práci prírody", hoci aj len streľbou do chrbta (najslávnejší je aj tak bruce dern), ale aj o zosadnutí ideálov na zem..a vzťah j.j. brooksa a b. rogers (wayne/bacall) tak trochu pripomina vztah j. stevensa a m. kenton (hopkins/thompson) z filmu Súmrak dňa..ale možno som zasa príliš intuitivistická ;-).. ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Jednou z prvních fotografií (str. 55) v knize Jamese Monaca "Jak číst film", je portrét Johna Waynea právě z tohoto filmu a s titulkem: "I na této nehybné fotografii tvář mluví za vše". A film mluví o Johnu Wayneovi střelci i Johnu Wayneovi herci, a je poctou oběma. Pozn. 1: Rakovina plic mu byla diagnostikována již v roce 1964. Pozn. 2: Podobně jak tvrdí cheyene *****, je Siegelovo dílo možno považovat za "loučením nejen se slavným hercem, ale též s westernem jako takovým". ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Když jsem před cca 7 lety viděl prvních pár mluvených westernů z roku 1939, žánrem prakticky nepolíbený, tehdy jsem Waynovo Přepadení ocenil jako první western roku. A od té doby jich ještě pár bylo, i když Wayne netočil ty nejslavnější klasiky, ani nebyl nejlepší herec, byl to stejně král westernů. Jeho odcházení je poměrně autobiografické, stárnoucí pistolník/herec pro jehož pistolnictví/filmy už není v moderním světě (ve filmu 1901) místo a který umírá na rakovinu a chce odejít v záři slávy. Až na finální přestřelku prakticky bez akce, ale není to úplně smutná tryzna. Naopak je to skoro typická Waynovka, dialogy jiskří jako vždy, nechybí tu různé figurky zahrané spolehlivými herci (Morgan, Carradine, Crothers), Wayne se hádá s různými postavami, učí mladého kluka (Howard) a buduje si pouto s ráznou vdovou (Bacallová). Ale jak zpívají Olympici, ten film skrývá slzu pod usmáním... Každopádně krásný film, moc mě potěšil úvod se scénami ze starých Waynovek a možná i první western, kde se dokonale hodila nastupující moderna. Velice silné 4*. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (7)

  • Herci Lauren Bacall, James Stewart, Richard Boone a John Carradine si ve filmu zahráli na žádost Johna Waynea. (Terva)
  • Natáčení probíhalo v Carson City v Nevadě a v kalifornském studiu Burbank. (Terva)
  • Při interview byl Ron Howard dotázán, zda-li mu John Wayne dal během natáčení nějaké rady. Howard na to odpověděl, že si ho během natáčení závěrečné přestřelky vzal Wayne skutečně stranou. Howard prý poté netrpělivě očekával nějakou užitečnou radu a Wayne mu prý pověděl jen: "Rone, jestliže chceš vypadat hrozivě, tak zavři pusu." (Mol)

Reklama

Reklama