Reklama

Reklama

1941

  • USA 1941
Trailer

Bláznivý komediální velkofilm režiséra Stevena Spielberga byl nominován na tři Ceny Akademie. Okázalé a efektní scény společně s herci světové extratřídy jsou hlavními přednostmi snímku, který se odehrává v Los Angeles jen několik dní po útoku na Pearl Harbor, kdy strach z japonské invaze uvrhl město do stavu Pandemonia – totálního chaosu. Změť zmatených postav pobíhá po Hollywoodu – rozčilení vojáci, horliví obchodníci, uplakané dívky i hádaví nacisté – a všichni dohromady tvoří sladký nákyp plný vtipu, ve kterém si navíc Spielberg dovolil zparodovat i úvodní záběry ze svého vlastního filmu Čelisti. (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (125)

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Začátek měl takový švih! Groteskní epizodky baví, když divák přistoupí na Spielbergovu nadsazenou hru. Jenomže postupem času místo aby se pospojovaly nebo doplňovaly, ještě víc se rozpadají na sled legračních scének. Nesoudržnost ale diváka utluče. Protože si k epizodním postavám nemůže vytvořit nějaký vztah, postupně ztrácí zájem. ()

Psycho.R 

všechny recenze uživatele

Spielberg se po svých slavných prvotinách pustil do komedie. Největší potíže u ní jsou chaos a různorodý humor, který do sebe nezapadá (což jsem psal nedávno i o Teroristce, kdyby ji režíroval Steven, pak by to byl výborný film s paní Janžurovou, protože není tak zmatený). Je tu spousta opravdu vtipných situací, ale celé, jako by to vypadlo z němých grotesek první poloviny 20.století. Je zde pár dobrých momentů, kde je vidět režisérova pevná ruka, nadhled a dobré nápady, ale nezachraňuje to dvouhodinovou zmatenost tohoto díla. ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

Spielbergova buranská variace na Dr. Divnolásku (k němuž přímo odkazuje postava Slima Pickense) je podobně přepálená jako některé příliš ambiciózní ansámblové válečné filmy z 60. a 70. let (Příliš vzdálený most, Tora! Tora! Tora!, Nejdelší den). Oproti nim si ale 1941 svou nabubřelost dobře uvědomuje a počínaje úvodní scénou, parodující pouze čtyři roky staré Čelisti, dává na srozuměnou, že se scenáristé i režisér drželi motta „anything goes“. Pokud po celou dobu zůstává klíčovým slovem „nestřídmost“, pak ve snaze oživit anarchistický odkaz slapsticku a zároveň předvést hyperbolizovanou verzi toho, co Hollywood běžně provádí s historickými fakty (právě Hollywoodu je v souladu se sebe-shazujícím humorem filmu hlavním terčem japonské ponorky). 1941 je zaručeně nepravdivou rekonstrukci událostí, k nimž v LA (ne)došlo v únoru 1942. Zatímco generál se v kině dojímá na Dumbem, vojáci namísto nepřátel nahánějí holky a do držky si dávají mezi sebou navzájem. Jak dokládají dobové recenze, americká společnost na tohle znevažující, „italské“ chcete-li, pojetí války nebyla připravena. Neúcta k historickým faktům ale není hlavním problémem filmu (naopak mě mile překvapilo, že právě Spielberg použil americký patriotismu jako základ pro ryzí frašku). Více vadí, že ztřeštěné řetězení různě zkázonosných nedorozumění navzdory zručné režii, slušným trikům a znamenité hudbě (která se vysmívá i klaní soundtrackům vážných válečných filmů) pro svou monotónnost dost rychle omrzí. Není postavy, natož dějové linie, která by vyprávění scelovala, mnohé skeče jsou natahované a samoúčelné a celkově je film mnohem méně vtipný, než by dle papírových předpokladů měl/mohl být. Přesto je pozoruhodné sledovat 1941 třeba jako nedokonalý prototyp současných blockbusterů, které rovněž vrší jednu atrakci na další. Poetiku animovaných grotesek (a dnes taky mnohých videoher) dokázal Spielberg do celovečerního filmu zdárněji přenést (nepřekvapivě) až v animovaném Tintinovi, v němž nepřetržitý akční chaos působí mnohem organizovaněji. 60% ()

yeniczek 

všechny recenze uživatele

Spielberg si v prvních minutách zparoduje svůj vlastní film za použití pěkné nahaté bábovky. A to je tak všechno, co stojí za zmínku. Tedy.. Až na velmi dobré filmařské řemeslo jako vždy a Ch. Lee v roli nácka. Jestli ten Jack Nicholsnon nekecal o tom, co říkal Stanley Kubrick o tomhle filmu přímo Spielbergovi, tak to vystihl opravdu dokonale. "This film was great, but not funny..." ()

iamek 

všechny recenze uživatele

Hodně nedoceněný snímek Stevena Spielberga. Ja jsem se celé dvě hodiny dobře bavil. Udělal jsem dobře, že sjem nejdřive viděl film o filmu a pak pochopil některé scény které bych normalně asi nepochopil. Jsem moc rád, že se tady Steven odvázal a natočil tak trochu jiný film. A úvodní parodie na Jaws je neuvěřitelná. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (15)

  • První scéna paroduje úvod filmu Čelisti (1975). Nechybí ani notoricky známý žraločí motiv Johna Williamse, který složil hudbu pro oba snímky. (D.Moore)
  • Christopher Lee mluvil v tomto filmu pouze německy, což mu nedělalo problém, protože němčinu ovládá plynule. (reich)

Související novinky

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

Ve věku jednasedmdesáti let zemřel americký herec Treat Williams, většině diváků známý zejména díky ztvárnění jedné z hlavních rolí v muzikálu Vlasy režiséra Miloše Formana. Smutnou zprávu médiím… (více)

Zemřel herec James Caan

Zemřel herec James Caan

07.07.2022

Z amerického Los Angeles přichází smutné zprávy, ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve středu večer opustil filmový svět americký herec James Caan, jehož si diváci mohou vybavit ze snímků jako Příliš… (více)

Reklama

Reklama