Britský občan Harry Pendel vlastní v Panamě věhlasný krejčovský salón s nejpočestnější tradicí, kde se obléká mužská část místní smetánky. Harry má duši umělce a snílka a může se pokládat za úspěšného člověka. Jeho žena je zaměstnaná na správě Panamského průplavu. Andy Osnard je špión, pověřený dohledem nad průplavem v zájmu Velké Británie, jež ho odevzdala Panamě v roce 1999. Sdílný Harry je pro Osnarda skvělým zdrojem informací. Lze ho využít tím spíš, že Osnard brzy vypátrá, kde se Harry ve skutečnosti vyučil krejčovskému řemeslu. Harry ostatně skrývá před světem a před svou ženou i jiná tajemství, a tak je pro Osnarda snadné přimět ho ke spolupráci. Protože nemá na vybranou, začne si Harry vymýšlet senzační zprávy, které ohromí nejen Osnarda, ale hlavně jeho nadřízené. Kdo prodává průplav, kdy a komu? Harry má po ruce odpovědi, které Osnard náležitě vyšperkuje. Až se o tutlaný skandál začne zajímat zvědavý novinář a dokonce i Pentagon... (MFF Karlovy Vary)

monolog

Zvláštně nadsazený a občas až do absurdity zabíhající špionský snímek. Musím se přiznat, že i když jsem měl práci, kašlal jsem na to a koukal na telku, tak je tenhle film odlišnej od ostatního podobnýho špionážního filmu. Příběh je satirickou kritikou zahraniční politiky USA, stejně tak ale i americkýho snu o zbohatnutí a příležitosti všech, jen když ji chytí za pačesy. Obsazení je trošku parodický. Jamie-Lee je opět manželkou špiona, Brosnan je opět tajným agentem, ale oba trošičku jinak, než jsme zvyklí. Podle mě je ale nejlepší výkon Brendana Gleesona, jehož herecké vystoupení a troška ztmavení na vlasech a vousech mě tak zmátly, že až doteď jsem si vůbec nebyl jistej, že to je on. Je jen škoda, že toho absurdně satirickýho tu není víc. Takhle jako by to stálo na půli cesty. Škoda, no. ()

slunicko2

Pěkná ukázka, jak (ne)fungují tajné služby. Distributor by si měl doplnit vzdělání. Průplav Panamě v roce 1999 neodevzdala Velká Británie, jak by k tomu přišla, ale Spojené státy, které průplav dobudovaly, s tím, že se stane mezinárodním (stalo se) a že USA si vyhrazují právo dohlížet na neutralitu místa. ()

Anthony

Co všechno může rozhodovat o zásadních věcech v mezinárodní politice - vyznění podobné jako u Vrtěti psem. Jen je tu méně humoru - označit film za komedii bych se celkem zdráhal. Pravda je, že tento pohled na tajné služby je docela zajímavý a vystupování Pierce Brosnana v roli agenta MI 6 nepostrádá jisté ironické kouzlo. Bohužel zajímavý nápad není příliš originálně natočen a tak nám nakonec celkově vychází jen průměrný slušný film. ()

JohnCZ

James Bond meets True Lies. Na můj vkus občas zbytečně komplikovaně vyprávěné (typický le Carré), protože ve finále je zápletka vlastně docela banální - aneb, co dokáže jedna lež. Snímek sice balancuje na hraně parodie, ale za komedii bych ho určitě neoznačil. Absurdní je spíše ona situace, do které se postavy postupně dostanou. Pierce Brosnan mi přišel slizkej už jako James Bond a jeho Andy Osnard je jeho vyloženě nechutnou sexistickou parodií. Role Jamie Lee Curtis je tu neméně povědomá. Nejvíce mě ovšem překvapil Brendan Gleeson. Nejen svou vizáží, ale i mluvou a přízvukem. Do poslední chvíle jsem si nebyl 100% jistý, jestli je to vůbec on. Zasazení do Panamy je osvěžující, ale z toho prostředí by určitě šlo vytřískat víc. ()

Anderton

Komplikovaným spôsobom prerozprávaná zápletka, ktorá sa nakoniec ukazuje ako pomerne jednoduchá, len je do hry zapojených až príliš mnoho postáv. Najväčšími kladmi je špičkové a presné obsadenie a najmä zasadenie do exotického prostredia panamskej metropoly. Ako pozvánka na dovolenku funguje film perfektne, ako špionážny trhiller s miernou nadsázkou mierne nadpriemerne, nedosahujeme tu predsa len kvalít Vrtieť psom. No a kto si chce skompletizovať adaptácie Johna le Carrého, ako napríklad ja, tak pre toho je film povinnosť. ()

• Herecký debut Daniela Radcliffa. On a Brendan Gleeson se později znovu setkali při natáčení čtvrtého dílu Harryho Pottera (2005). (Karlos80)
  • Celosvětová premiéra proběhla 11. února 2001 na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu. (BMW12)
  • Postavu Sarah Pendel hraje dcera režiséra Boormana Lola. (D3VIL)