Tma, světlo, tma

• Československo Tma/Světlo/Tma (více)
Animovaný / Krátkometrážní
Československo, 1989, 6 min

Ejhle – vznikl člověk podle Švankmajera. Krátký animovaný film s typickými znaky mistrova díla. (Česká televize)

LeoH

Na počátku světa podle Empedokla příroda tvořila stylem pokus-omyl, a to tak, že po zemi vznikaly prvně jednotlivé údy a ty se působením Lásky nahodile spojovaly, nejprve v bizarní útvary, jako např. „dvouhlavé bytosti s pohlavím stinným“… Kterýžto výklad prof. Tretera blahé paměti doplňoval citátem ze středověkého studentského kancionálu: Po nábřeží / Prdel běží… a dokládal tak, že surrealismus je tu s námi od nepaměti. Nevím, jestli tenhle Švankmajerův kousek viděl, ale určitě by se mu zamlouval. ()

Elementál

Originální vznik člověka... Ze začátku nevíte na co se to vlastně koukáte a proč se na to koukáte, ale postupem času vám začíná být jasné, jak to dopadne a když se tak skutečně stane, potěší to. Člověk by jenom rostl a rostl...a nehledí přitom na okolí, ani na sebe... :-) ()

Kmotr76

Tohle mě ze Švankmajerových bláznivin zaujalo zatím nejvíc, a to jsem viděl pecky jako Jídlo a Možnosti dialogu. Tato dvě díla mají možná lepší myšlenku, ale u obou byly i slabší momenty. Zde ne, bavil jsem se od začátku do konce. ()

Master19

Snad až příliš krátké na tak velkou myšlenku. Tísnivost prostředí se začne projevovat, jakmile hlava dostane smysly a mozek. Pak už je stále méně a méně místa... Některé nápady, jako ruka s očima, nebo hlava na rukách, jsou naprosto skvělé. ()

dANo

Stvorenie človeka podľa Jana Švankmajera. "Má vôbec zmysel tvoriť život v niektorých podmienkach?" asi tak nejak sa pýta autor tohto skvelého animovaného filmu... Ináč, schladenie vodou bolo nesmierne zábavné... :o)) ()

mohamedsfinger

Tady už opravdu docházejí slova. Snímek, který má zároveň obrovskou uměleckou hodnoti, a přitom není jen tvůrcouvou onanií, ale má hloubku, se jen tak nevidí. Ale tenhle film všechny tyto atributy dokonale splňuje. A je to další mistrovo dílo, ze kterého cítím odkaz Franze Kafky. ()

Tochal

Mýtus o stvoření člověka po švankmajerovsku. Nikoliv boží prozřetelností, nýbrž tvůrčím (či spíše konstrukčním) "auto-aktem" se člověk stal člověkem. Odkud se materie pro jeho stavbu vzala netřeba řešit - prostě tu byla a přišla, odkud si z nadreality. ... Na počátku byla tma. Pak si (budoucí) člověk rozsvítil, aby viděl, co to vlastně páchá, nakonec však, stísněn v jednopokojové malosti, raději zase zhasl. A od té doby bloudí v temnotě celé lidstvo. ... Každopádně výborný příklad filmu, kde se výtvarné zpracování a nosnost myšlenky snoubí na vysoké úrovni. ()

Bozvav

Bizardní, leč zajímavé. Jan Švankmajer zjevně nebude nikdy můj šálek kávy, ale za shlédnutí (jednou v životě) to stálo. Tři hvězdy ()

lsd

Nápadem snad nejdokonalejší švankmajerův film. Tma/světlo/tma je jedním z těch děl, které se prostě musí vidět a je celkem zbytečné psát něco kolem. Možná parafráze na vznik člověka. ()

bangee

Výborný monolog hlíny na téma, budiž světlo tam, kde byla tma a budiž tma, tam kde je člověk, jako krásná dokonalá bytost. To, že pan Švankamajer je mistr ve svém oboru, je věc jistá a očividná. V tomto si každý najde svůj kontext, ať už politický, nebo čistě filosofický. ()