Moje nejoblíbenější válka

(festivalový název)
  • Lotyšsko Mans milakais karš

Druhá světová válka byla pro malou Ilze Burkovskou-Jacobsen, režisérku tohoto poutavého osobního anidoku, tou vůbec nejoblíbenější. Byla to totiž ona Velká vlastenecká válka proti nacistům, kterým nakonec zatnul tipec slavný velký Sovětský svaz, jehož hrdiny malá Ilze po celé dětství vídala v televizních pořadech prosycených sovětskou propagandou. Ráda si hrála na padlé vojáky, ze všeho nejvíc se snažila o to, aby nepošpinila jejich památku a jako „správná vlastenka“ nedala dopustit na „blaho“, které Lotyšsku Sovětský svaz přinesl… To, že skutečnost nebyla zdaleka taková, jak ji Ilze žila skrze televizi, školu i postavu svého otce, měla poznat až postupně. A právě tato osobní zkušenost s dětstvím v sověty ovládaném Lotyšsku přidává snímku Moje nejoblíbenější válka na pravdivosti. Autorka své animované dětské vize staví do kontrastu s fotorealističností archivních materiálů a s pravdu hlásajícími postavami (dědeček, údajný „nepřítel lidu“) či reálnými událostmi z míst, kde vyrůstala. Použití ploškové animace a výtvarného stylu charakteristického mimo jiné obsidiánově černýma očima všech postav ještě podtrhuje tíseň, v níž v popisovaném období od 70. do začátku 90. let 20. století žili nejen obyvatelé Lotyšska. (Anifilm)