Jeden obrněný vlak převážející půl milionu dolarů ve zlatě versus pětice zlodějů s geniálním plánem... Mexiko na vrcholu občanské války. Od pobřeží míří do hlavního města vlak s půl milionem dolarů ve zlatě, jež by generálu Huertovi umožnilo pustit se do dalších bojů s povstalci. Na naditý vlak má ovšem spadeno Holanďan (Peter Graves), ve Státech hledaný psanec, který kdysi našel azyl právě u mexických revolucionářů. Plán na přepadení obrněné lokomotivy však vyžaduje pomoc několika starých přátel z druhé strany hranice: hromotluka Mesita (Bud Spencer), mistra demolic Augusta (James Daly) a málomluvného Samuraje (Tecuró Tanba). Partu veteránů pak doplňuje „létající“ Dominguez (Nino Castelnuovo), který naopak nedokáže zavřít pusu. Nesourodá pětice má jen pár dní na přípravu a náročný plán loupeže nevyžaduje jen jejich schopnosti, ale také vzájemnou důvěru. Ale kdo by se spoléhal na zlodějovu čest... Italský zapata western natočil Don Taylor v tandemu s Italem Zingarellim, italským producentem, jenž stojí za většinou nejznámějších filmů Buda Spencera a Terence Hilla. V Armádě pěti mužů (1969) vystupuje pouze ona větší polovina slavné dvojice, už tehdy ale Spencerův Mesito předznamenává pozdějšího Bambina, Bena nebo komisaře Rizza – urostlého bručouna, který věci řeší věci ručně, s ničím se nemaže, ale v jádru jde hlavně o velké dítě. (Česká televize)

shantim

Parta gauneru zde prepadne vlak se zlatem, ktere potrebuji revolucionari k zaplaceni revoluce v Mexiku. Dobry napad, skveli a sympaticti herci a dobre akce jsou velkou devizou tohoto snimku a divak se u nej ani na chvili nenudi. Vse navic podtrzeno Morriconeho divokou hudbou. 80% hvezdicek ()

Kubaso

Když se zrovna nebere moc vážně, je to hodně sympatický a zábavný western o tom, jak připravit armádní vlak o jeden z jeho vagónů. V těch nejlepších momentech září Bud Spencer (úvod mezi slepicemi, hod puškou s bajonetem mezi střeva mexického vojáka, rozpočítávání pytlů se zlatem a hlavně napínavá scéna s přestavováním železniční trati). Z jiného soudku je scéna, kde samuraj hezky po svých dohání vlak, ta je asi nejbizardnější, jakou jsem zatím ve westernu viděl. A hudba? Je to trapné, ale už zase mě Morricone dostal. K nejlepším špageťákům to sice nepatří, ale za podívání rozhodně stojí. Co v mých očích tuhle armádu sráží o hodně dolů, je naprosto příšerná a vlezlá levicová agitka, která působí jako Spencerova pěst na oko. ()

Ironfood

Místy trochu rozvláčné, ale samotné přepadení vlaku je (až na nějaké ty nelogičnosti a na scénu s doháněním vlaku, která mi příliš nesedla) celkem fajn. Jen si nakonec člověk říká, proč vlastně ten vlak nepřepadla rovnou ta armáda revolucionářů, místo aby se schovávala někde za bukem. Jinak Morricone tu skutečně vykrádá sám sebe, ale jde mu to pěkně od ruky. A mimochodem, nést na ramenou Buda Spencera, musí být celkem záhul... ()

Hollohlaway

Zaujme celkem zajímavým prapraheistem a špagetowesternovou atmosférou. Jinak se to trochu moc vleče a ta revoluční omáčka byla místy spíš otravná. Ale samotná loupež je povedená a začínající Bud Spencer potěší. ()

Paity

Mě se to cice líbilo, ale tak akorát za tři hvězdičky, že bych dal ještě čtvrtou, o tom jsem ani neuvažoval. ()

chuckboris

Jěště pět minut po skončení nemůžu dýchat. Tenhle špageťák by měl figurovat ve všech westernovejch žebříčcích, koprodukce Itálie s Amerikou šla ruku v ruce a sedělo to pěkně, pětice ústředních postav byla skvěle vyvážená, Morricone kraluje, atmosféra jak hudbou tak záběrama je cítit divokým západem. Kdo má rád špageťáky a nemůže v tý hromadě najít nějakej pěknej, tak tohle je ta volba!!! ()

Heavyman

Špageťák z mexický revoluce, kde o mrtvoly mexickejch vojáků vážně není nouze.Obsahuje všechny westernový vychytávky z talijánský starý školy. Bud Spencer v jednom rozhovoru říkal, že ve svých rolích nezabíjel - zřejmě si na tuhle zrovna nevzpomněl :) ()

MickeyStuma

Po natočení snímku 'Boot Hill' (1969) se opět filmová cesta Buda Spencera a Terence Hilla rozdělila. Zatímco si Terence odskočil ke komedii z období druhé světové války 'Blázni ve válce' (1969), Bud zůstal věrný spaghetti westernovému žánru a natočil snímek tentokrát o partě pěti chlapíků, kteří přepadnou vlak převážející mexické zlato. Příběh je tak jednoduchý a prostinký, že snímek nevyzdvyhl ani vynikající soundtrack, který nemá nikdo jiný na svědomí než sám Ennio Morricone. Díru do světa tento snímek nikdy nemohl udělat, ale je fakt, že složení oné party je docela zajímavé skutek. Co osobnost, to nějaká zvláštnost. Dokonce tu nechybí ani samuraj i když v japonském obleku o to neuvidíme. Za zmínku určitě stojí mistr dynamitu, kterému byla i později věnována pozornost snímkem 'Kapsy plné dynamitu' (1971). Dějství je prosto známých rodokapsových příběhů, ale atmosféricky jakoby tvůrci tápali, jestli to brát skutečně vážně a nebo s komediálním nádechem. Patřičné klišé samozřejmě nechybí a ani překvapující zvraty, ale po dramatické stránce to prostě zaostává. Máme tu jednu rvačku, ve které Bud jednou použije i své známé pěstní kladivo, ale celkově to je jinak prostě takové podivně omšelé. Výprava je přesně taková jak má být, ale i tak snímek nabývá spíše televizního dojmu než velkorozpočtovému snímku určeného na stříbrná plátna. Té jednoduchosti je tady zkrátka až příliš. V rámci filmografie Buda Spencera snímek může být pro jeho fanoušky přitažlivý, ale jinak v paměti obyčejného diváka prostě neutkví. ()

Evander

Armáda pěti mužů je poměrně netradičním filmem, o kterém mohu říci snad jen to, že mě v podstatě zklamal. Čím více nad komentářem přemýšlím, tím více jsem si jistý skutečností, že k filmu nemám vlastně moc co napsat. Příběh je docela zajímavý, ale mohl být mnohem lépe zpracován. Herci vlastně ve většině scén ani moc nehrají. Místy je film docela nuda. Některé scény jsou pouze debilní, nic víc. Stopáž není nikterak dlouhá a přesto by zasloužila zkrátit. Morriconeho hudba je příjemná a je tak jedním z mála pozitiv tohoto filmu. Myslím, že pokud by film měl více zhlédnutí, jeho hodnocení by šlo citelně dolů… ()

Harry_

Viděl jsem mnoho westernů, ale na tento jsem si musel počkat 53 let od vzniku. Shodou náhod jsem zahlédl na ČT2 a podíval se na něj ze záznamu. Přestože kostra příběhu je taková neoriginální, provedení je skvělé, je jen částečně předvídatelný, jsou tam i dobré nápady. Nalákal mě Bud Spencer, ale Peter Graves je výborný. Až na konci jsem si všiml, že výborná hudba není náhoda, takže jsem si i doplnil sbírku Morriconeho klasických melodií. Poctivé **** Škoda jen dabingu z roku 2021, Buda mluvil někdo jiný. Žeby starší dabing za těch 53 let nevznikl? ()

bearmeedek

Bohudík to nebyla žádná odlehčená komedie, ale vážný, dobrodružný film. Převážnou dobu se film odehrával na jedoucím vlaku, který je ostře střežený a ze kterého chce parta 5-ti chlápků ukradnout za jízdy jeden vagon, plný zlata. No, dobrý. ()

Tormentor665

Velice kvalitní polo-spaghetti polo-western z mexické občanské války. Ta scéna s vlakem vám nedovolí ani na chvíli odtrhnout oči! ()

ilclassico

Velká vlaková loupež na mexický způsob. Poměrně originální spojení přepadu vlaku a mexické revoluce. Co jsem se dozvěděl... Po prvé v životě jsem uviděl nafackovat Buda Spencera bez toho, aby mu to vrátil. Unikátní. V rámci žánru za 3,5. ()

subic

Peter Graves tu měl 43 let už byl šedivý a vypadal tak na 55. Jak zloděj chce okrást zloděje a to ve jménu revolucionářů v Mexiku. ()