Mělký hrob

David, Alex a Juliet hledají spolubydlícího. Mezi šílenci, počítačovými fanatiky a jinými asociály, kteří mají o pokoj zájem, působí Hugo jako zjevení. Sympaťák na první pohled. Pohoda ale končí hned druhého rána, kdy objeví Huga v posteli bez známek života. Ještě než úmrtí nahlásí úřadům, najdou vedle jeho těla kufřík plný peněz. Svědomí velí volat policii, jenže vidina hromady peněz je lákavější. Během několika dnů projde jejich přátelství těžko uvěřitelnou zkouškou a cena, kterou za ohromné bohatství zaplatí, bude vysoká. (Bontonfilm)

Lacike

Perfektny zanrovy mix, ktory sa od pohodovej komedie zmeni na psychologicku dramu az to nakoniec finišuje ako napinavy thriller. A pritom sa to skoro po cely cas odohrava v jednom byte. Proste dokonaly nizkorozpoctovy film akych v v devätdesiatkach vznikalo neurekom. Prirovnanie k Fargu mi uplne nesedi. Nema to taku pomalu atmosferu. Skôr to pôsobi videoklipovo dravo a britsky baznivo. Logicke chyby som si nevsimol ziadne. Akurat nie je vsetko ukazane doslovne. Paradna je ustredna trojka v ktorej vsetci traja herci exceluju. Najpôsobivejsi je prerod Christophera Ecclestona. Ale prial som si, aby tato linia bola este dlhsia a prepracovanejsia. Ewan McGregor je sympatak ako vzdy a Kerry Fox riadne vypocitava mrcha. Potesilo aj niekolko vypiplanych brutalnych scen. Nic extra nechutne, skôr vynaliezavo zabavne. U Boyla uz tradicne je silnou strankou aj perfektne zvolena hudba. Takze aj po rokoch to je stale pecka 9/10. ()

PauloZ

Prachy mění člověka a to i v postoji k nejlepším kámošům. Boyle měl jasno, na můj vkus to bylo ale strohé. Nejlepším prvkem je hudba, která dokáže v několika místech velmi inetnzivně podmáznout tu depresivní a psycho atmošku. No a pak Ecclestone na půdě, to je solidní myšlenkové pohnutí. Jinak je to takové vlažné. ()

Anderton

Debut ako hrom. V svojej dobe sa mohol stať podobne kultovým filmom, ako napríklad Pulp fiction, ale Boyelovi sa to podarilo až s Trainspottingom. Hrob je komornejší, menej okázalý ako tieto dva a povedzme, že vierohodný psychologický film. Túto tému by podobne geniálne dokázali spracovať napríklad Coenovci niekde na americkom vidieku v púšti. ()

S.Quentin QUALE

Prvotina Dannyho Boyla si zaslouží sakra pozornost jako top britského černého humoru své doby. Film začíná jako čistá komedie, ovšem rázem překročí hranici žánru krimi, aby rozjel psychologickou partii několika hlavních postav, směřující k vyvrcholení, které je vyváženou kombinací všech zmíněných. Z mého pohledu ideální zábava. Doporučuji! ()

lola3121

Kdyby se vám náhodou stalo, že váš spolubydlící druhý den po nastěhování umře a nechá po sobě kufr plný peněz, v žádném případě si je nechtějte nechat. Mohlo by to totiž skončit dost špatně, protože by ty peníze mohl chtít ještě někdo jinej. A to jde potom veškerá legrace stranou, protože jak známo, prachy jsou mocná čarodějka. Člověk ani neví jak a už někomu pižlá nožičku či ručičku a běží do Baumaxu kupovat si rejč. A z nejlepších kamarádů se stávají prohnaný hajzlíci, který vám jdou po krku. Takže jak říkám, radši hned volejte 158 a máte klid. ()

• Film je debutem pro scénáristu Johna Hodge. (Chatterer)
  • Podľa slov režiséra Dannyho Boyla je Plytký hrob prepojený s jeho nasledujúcim filmom Trainspotting (1996) cez postavy Keitha Allena (Hugo), ktorý v oboch filmoch stvárňuje drogového dílera. (HelenOfTroy)

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

09.05.2011

První film, kterým na sebe upozornil, byl téměř hitchcockovský Mělký hrob. O svém příštím počinu nazvaném Trance tvrdí, že půjde o podobně temný, sexy, vyhrocený thriller. Scénář podle svého… (více)