Mělký hrob

David, Alex a Juliet hledají spolubydlícího. Mezi šílenci, počítačovými fanatiky a jinými asociály, kteří mají o pokoj zájem, působí Hugo jako zjevení. Sympaťák na první pohled. Pohoda ale končí hned druhého rána, kdy objeví Huga v posteli bez známek života. Ještě než úmrtí nahlásí úřadům, najdou vedle jeho těla kufřík plný peněz. Svědomí velí volat policii, jenže vidina hromady peněz je lákavější. Během několika dnů projde jejich přátelství těžko uvěřitelnou zkouškou a cena, kterou za ohromné bohatství zaplatí, bude vysoká. (Bontonfilm)

Kaka

Boyle má tah na bránu a dokáže z minima vytěžit maximum. V tomto případě to byla slušná muzika za velmi málo peněz, které ještě sháněl po všech čertech. Avšak vyplatilo se. Začátek je sice relativně bídný a aby snímek dospěl do svého napínavého konce, musí divák snést nemalý počet kiksů a slepých uliček, ale celek působí sympaticky a byla na něm vidět snaha tvůrců, takže není důvod neakceptovat danou situaci. Nejvíce vadí okatě televizní zpracování, otravný přízvuk hlavních hrdinů a některé nepochopitelné scény, kde jakoby vypadne několik minut podstatných vazeb a klíčových informací, které divák potřebuje k "secvaknutí". I tak ale stojí tento projekt za vidění. Minimálně na něm McGregor nastartoval svou kariéru. ()

JASON_X

Na počátku byl Shallow Grave... tedy samozřejmě na Boyleově počátku. A už tehdy muselo být zřejmé, že svět filmu bude jednou bohatší o jednoho nadprůměrného režiséra. Dobrý příběh, dobrý scénář, ale přece jen "trochu" nelogický děj - proč by si probůh už hned zkraje nerozdělili ty prachy na třetiny? To je snad to první, co bych já na jejich místě udělal. A pak bych teprve porcoval nějaké mrtvoly. Navíc dva ze tří hlavních herců jsou mi hodně (McGregor) a extrémně (Fox) nesympatičtí. Ale nechám své antipatie stranou a hodnotím nadprůměrně, i po těch letech se na to dobře kouká. ()

Lateef

Působivý snímek s pozvolnou gradací o kufříku plném peněz a o přátelství, které může být pevné jako lýko a v následujícím okamžiku slabé a tenké jako nitka. V závěru vzniká mezi postavami napětí o tolika voltech, že jich takové množství není ani v Raidenově hromové holi. Herecky i režijně parádně odmakané, ale díky pomalejšímu rozjezdu a také prokouknutelné pointě ´pouze´ nadprůměrné, nikoliv geniální. ()

misterz

Vie mi niekto vysvetliť, ako sa o nich dozvedeli tí mafiáni? Odhliadnuc od ďalších podobných nezrovnalostí ide o celkom dobrú psychodrámu, kde sa všetko začína ako čierna komédia a končí ako veľká tragédia. Konanie niektorých postáv bolo ale niekedy dosť nepochopiteľné, pričom pri pár momentoch sa mi zdalo, že sa hrá len na efekt s cieľom navodiť zaujímavú situáciu. Silný priemer. 65/100 ()

Padme_Anakin

Poněkud morbidní filmový bonbónek, ovšem moc pěkně zabalený a s překvapivě zajímavou náplní. Sympatická lékařka, lehce arogantní novinář a obrýlený doktor Who společně obývají luxusní hnízdo a působí dojmem sehraných přátel. Chtěli by čtvrtého do party, neb volný pokoj zeje prázdnotou. Nově příchozí bohužel nevydrží ani do švestek, během první noci vyhasne. Tahle skutečnost jim sandálek příliš nerozhodí, zato ten kufr… Kufr plný peněz zalomcuje podstatou jejich soužití a následně i žití. Každopádně pozoruhodná záležitost. ()

• Tvůrci filmu museli v jeho průběhu dražit některé z rekvizit, aby měli dostatek kapitálu na jeho dokončení. (don corleone)
  • Výrobu částečně financovala televizní stanice Channel 4. (Chatterer)

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

09.05.2011

První film, kterým na sebe upozornil, byl téměř hitchcockovský Mělký hrob. O svém příštím počinu nazvaném Trance tvrdí, že půjde o podobně temný, sexy, vyhrocený thriller. Scénář podle svého… (více)