Mělký hrob

David, Alex a Juliet hledají spolubydlícího. Mezi šílenci, počítačovými fanatiky a jinými asociály, kteří mají o pokoj zájem, působí Hugo jako zjevení. Sympaťák na první pohled. Pohoda ale končí hned druhého rána, kdy objeví Huga v posteli bez známek života. Ještě než úmrtí nahlásí úřadům, najdou vedle jeho těla kufřík plný peněz. Svědomí velí volat policii, jenže vidina hromady peněz je lákavější. Během několika dnů projde jejich přátelství těžko uvěřitelnou zkouškou a cena, kterou za ohromné bohatství zaplatí, bude vysoká. (Bontonfilm)

SOLOM.

Danny Boyle se teprve zaškoloval pro svou další docela pestrou režijní kariéru, ale ani tady nezklamal. Tyto drama/thrillery s černým humorem mu prostě jdou dle mého názoru mnohem lépe, nežli jeho hororový zářez 28 Days Later..., ale to je asi mou neoblíbeností zombie. I s menším honorářem dokázal zaujmout dost diváků a to především díky „šíleným“ hereckým výkonům jeho oveček, kteří předvedli opravdu solidní představení. Duch tohoto snímku z morálního hlediska byl opravdu super – vždyť lidi jsou mnohdy opravdu pěkné svině a peníze dokáží být víc – než přátelství. ()

JASON_X

Na počátku byl Shallow Grave... tedy samozřejmě na Boyleově počátku. A už tehdy muselo být zřejmé, že svět filmu bude jednou bohatší o jednoho nadprůměrného režiséra. Dobrý příběh, dobrý scénář, ale přece jen "trochu" nelogický děj - proč by si probůh už hned zkraje nerozdělili ty prachy na třetiny? To je snad to první, co bych já na jejich místě udělal. A pak bych teprve porcoval nějaké mrtvoly. Navíc dva ze tří hlavních herců jsou mi hodně (McGregor) a extrémně (Fox) nesympatičtí. Ale nechám své antipatie stranou a hodnotím nadprůměrně, i po těch letech se na to dobře kouká. ()

Anderton

Debut ako hrom. V svojej dobe sa mohol stať podobne kultovým filmom, ako napríklad Pulp fiction, ale Boyelovi sa to podarilo až s Trainspottingom. Hrob je komornejší, menej okázalý ako tieto dva a povedzme, že vierohodný psychologický film. Túto tému by podobne geniálne dokázali spracovať napríklad Coenovci niekde na americkom vidieku v púšti. ()

Davies182

Báječní herci a celkově dobré zpracování ve věčném souboji s občas znatelnými těžkými začátky mistra režiséra a nemastnou neslanou atmosférou, které moc nepřidává ani povšechně nudné vyprávění. Konec a začátek perfektní, minuty mezi nimi jsou však až bolestně nezáživné a plytké. Jako psychologická sonda znamenité. ()

PauloZ

Prachy mění člověka a to i v postoji k nejlepším kámošům. Boyle měl jasno, na můj vkus to bylo ale strohé. Nejlepším prvkem je hudba, která dokáže v několika místech velmi inetnzivně podmáznout tu depresivní a psycho atmošku. No a pak Ecclestone na půdě, to je solidní myšlenkové pohnutí. Jinak je to takové vlažné. ()

• Ve Francii film vyšel pod názvem "Petits meurtres entre amis", což znamená "Malé vraždy mezi přáteli". (Chatterer)
  • Farebná schéma domu, ktorý obývajú hlavní protagonisti, bola inšpirovaná obrazom "Hotel Lobby" od amerického maliara Edwarda Hoppera z roku 1943. (HelenOfTroy)
  • Dějově je film zasazen do Edinburghu, ale většina se ho natočila v Glasgow. (Chatterer)

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

09.05.2011

První film, kterým na sebe upozornil, byl téměř hitchcockovský Mělký hrob. O svém příštím počinu nazvaném Trance tvrdí, že půjde o podobně temný, sexy, vyhrocený thriller. Scénář podle svého… (více)