Reklama

Reklama

Kauza CIA

Trailer

Obsahy(1)

Lakonický a rezervovaný Edward Wilson řídí tajné operace CIA během událostí v zátoce Sviní. Agentura má podezření, že Castro byl předem informován, a proto Wilson hledá, odkud informace unikly. V průběhu vyšetřování v sérii retrospektiv vzpomíná na otcovu smrt, studentská léta na Yale (poezii, Skull & Bones), nábor do začínající OSS, krátké aférky, vynucený sňatek, získání ostruh ve špionážní práci v Londýně, odloučenost od syna, vypuknutí druhé světové války a vztah s agenturou a britskými a sovětskými protějšky. Sledujeme, jak se jeho idealismus vytrácí a nastupuje něco jiného: odhalování podstaty toho něčeho jiného se v závěru vyšetřování stává ústřední myšlenkou celého filmu. (Filmbox)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (339)

Asgy 

všechny recenze uživatele

Matt Damon opět nezklamal, ale je pravda, že si vizážisti mohli dát víc práce a přidat mu později nějakou tu vrásku. The Good Shepherd byl možná až příliš zdlouhavý, i když nemůžu říct, že bych se nudil... Málokde je vidět i druhá a horší stránka života špiona - ta osobní a tady byla vystižena na výbornou. ()

sharky 

všechny recenze uživatele

85% A vítězem cen o nejblbější český distribuční název se stává ....tramtadadáá...Kauza CIA:) Dobrý pastýř je návrat ke staré dobré filmařské škole 70. let (kmotr, Všichni prezidentovy muži) v tom nejlepším slova smyslu. Pomalý ale do nejmenších detailu vykreslený, psychologicky bezchybně zvládnutý, příběh života Edwarda Wilsona je zároveň i dějinami začátku CIA. De Niro se koukáním přes rameno naučil mnoho dobrého a maximum ve filmu zúročil. Matt Dammon, kterého jinak nepovažuji za nijak úžasného herce, dostal konečně roli která mu řádně sedla a jeho minimalistické herectví je v tomto připadě maximálně účinné - jeho postava skoro nemluví, ale vše podstatné řekne...jenom už prosím proboha přestaně v hollywoodu sexy kost Anjelinina formátu obsazovat do rolí domácích puťek (to už je v našich kinech po druhé za čtrtáct dní), ve své roli je maximálně nepřesvědčivá, díky vizážistům vypadá hodně divně, ale přesto divák těžko chápe, proč má hlavní hrdina, radši hluchou nevýraznou tuctovku, když má za ženu anjelinu...a příště by se taky mohl pan De Niro vzdát svého hereckého honoráře ve prospěch maskéra, ani jeden z herců za dvacet let děje nezastárnul...to je více než trapné... Dammonův syn pak vypadá jako jeho spolužák ze školy. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Kauza CIA je dokonalým protipólem ryze zábavných sérií typu bondovek nebo Mission impossible, akčních a dynamických kousků. Je tak velkým popřením zažitých žánrových schémat, že to musí průměrného žánrového fanouška rozzuřit a bude snímek častovat výrazy jako nudný, utahaný a nezáživný. Ve špionážním filmu se neobjeví jedna jediná přestřelka nebo pěstní souboj. Přesto je plný vnitřního napětí, skvělých hereckých výkonů a velmi chytrých dialogů. Matt Damon svého agenta pojaj jako opak nejslavnější postavy své filmové kariéry - tedy Jasona Bourneho. Jeho Edward Wilson je spíš nenápadný úředník ve státních službách, bez oslnivého charisma, který si svou kariéru u tajné služby zasloužil díky inteligenci a analytické schopnosti. Díky jeho postavě divák vlastně jen tak mimochodem pozná okolnosti vzniku CIA a její nejvýznamnější vítězství a porážky. Hodně silný, komplexní film bez výrazných slabin, který se nejspíš velice blíží realitě práce tajné služby. To jediné, co mě rušilo, byla Angelina Jolie v roli manželky. Ten její mondénní obličej k podobnému filmu neseděl. Celkový dojem: 90 %. ()

IQ Tiqe 

všechny recenze uživatele

O osudech agenta CIA 1938-1961. Děj je hodně komplikovaný, ale je dobře vystavěn; tak dobře, že jsem až někdy v poslední čtvrtině zjistil, že jsem se ztratil v postavách. Jedna pointa se mi nelíbila, druhou jsem nepochopil. Taky je pár věcí, které mi nepřipadaly logické. Pomalejší tempo mi kupodivu tolik nevadilo, ale skoro tříhodinová délka je fakt moc. Plejáda známých jmen je přínosem. # příběh 7 | hudba 6 | humor 0 | akce 0 | napětí 2 | postil bych si znovu 5 (určitě ano, abych film pochopil) ()

Mahalik

všechny recenze uživatele

Když jsem jako malej nemohl usnout, rodiče mě otočili na břicho a bylo. Teď, v letech plnoletých, když nemůžu oka zavřít, pustím si Kauzu CIA. Film jsem si pustil čtyřikrát, čtyřikrát to zalomil. Nechápu, nestává se mi to. Proto nehodnotím, ale jelikož se jedná a De Nira, svojí zatracenou spánkovou činnost prokopnu. A bude! ()

Galerie (30)

Zajímavosti (19)

  • Filmovalo sa predovšetkým v americkom štáte New York, no filmári navštívili aj Londýn či Dominikánsku republiku. Natáčanie trvalo od 15. augusta 2005 do 31. januára 2006. (MikaelSVK)
  • Matt Damon (Edward Wilson) popsal práci s Robertem De Nirem coby režisérem: "Slýchal jsem o něm historky od lidí z výpravy. Když jsem točil Skrytou identitu, jeden z nich mi vyprávěl, že když naposledy dělal s De Nirem, tak se chodil dívat na sebemenší drobnosti. Když měl volný den, přišel k nim a zeptal se třeba: 'Máte tady to pouzdro na cigarety?' Chtěl si ho podržet, osahat a zjistit, jestli se mu zamlouvá. Pak řekl: 'Tak jo, to je dobrý.' A tak to bylo se vším. Každý detail je pro něj součástí výkonu. Když jsem měl mít na hlavě klobouk, přišel a sáhl si na něj. Co se klobouků týče, je naprostý puntíčkář. Občas si všiml statisty, řekl: 'moment, to je špatně' a šel mu upravit klobouk. Tyhle věci pro něj mají absolutní důležitost. S ničím není hned hotový... což je taky někdy i jeho nevýhoda." (NIRO)
  • Po divadelním představení, kde Edward Wilson (Matt Damon) hrál ženskou postavu, je mu nabídnuto členství v tajném spolku. Během toho se ho Richard Hayes (Lee Pace) zeptá, jaké je to být ženou. Scéna je narážkou na film Vojákova dívka (2003), kde právě Lee Pace ženu hrál. (venalce)

Související novinky

Bobby a Marty: další spolupráce?

Bobby a Marty: další spolupráce?

09.07.2008

Robert De Niro měl během pátečního přebírání ceny za celoživotní dílo ve Varech sdílnou náladu a svěřil se s plány udělat ze svého posledního režijního počinu, u nás uvedeného pod názvem Kauza CIA,… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky

26.02.2007

Rozdáno. Až na pár výjimek (jako například kategorii Nejlepší zahraniční film) se moc překvapení v letošních Oscarech neudálo. Nejvíce Oscarů, konkrétně v těch nejsilnějších filmařských kategoriích -… (více)

Lék pro zakomplexovaný český film?

Lék pro zakomplexovaný český film?

20.02.2007

Nemůžeme bohužel posoudit, jaké bylo Berlinale, ale s klidným srdcem můžeme prohlásit, že to byl velký krok pro český film. Je to specificky česká vyprávěcí forma, kterou mám rád, ocenil snímek… (více)

Oscary již po devětasedmdesáté

Oscary již po devětasedmdesáté

24.01.2007

Rok se s rokem sešel a opět se budou vyhlašovat prestižní každoroční akademická ocenění - Oscary. Nejvíce nominací mají: Babel (7), Dreamgirls (8), El Laberinto del Fauno (6), Královna (6), Krvavý… (více)

Reklama

Reklama