Svého času nejdražší nizozemský film sleduje osudy studenta Erika Lanshofa (Hauer) a jeho přátel z univerzity v Leidenu na pozadí druhé světové války. Idyla studentského velkoměstského života se s příchodem nacistů mění v noční můru, v níž je každý z přátel nucen zaujmout své místo. Ať už jako válečný hrdina ve službách královny, dvojitý agent či voják ve službách Wehrmachtu. Tvůrci tak oslavují válečné hrdinství Nizozemců, stejně jako upozorňují na hanbu kolaborantů. (J.Connor)

Rollo_Tomasi

Tak jsem si odškrtl další film z chci vidět a můžu říct - žádná sláva. Nizozemské dějiny během druhé světové války znám jen zběžně a to je asi chyba. Pokud bych byl nizozemský nacionalista, asi bych znal velmi dobře dějiny vlastní země. Film se odehrává během druhé světové války a jen podle náznaků se dá odhadovat, kdy se konkrétní děj odehrává. První půlka filmu je celkem rozvláčná. ()

ragnar1

Záporná postava? Kladná postava? Přátelé? Nepřátelé? Glorifikace? Zatracení? Ano, nejen těmito otázkami se zabývá tento film, jenž v klidu může aspirovat na TOP 10 filmů z prostředí protinacistického odboje. Filmu by rozhodně slušela větší míra časového zařazení v hlavní sekvencích děje a větší nápaditost v akčních scénách (ikdyž na konec 70. let vcelku OK). S tím souvisí i v prvních desítkách minut filmu určitá dějová rozbředlost, kde mi scházela větší dynamičnost. Škoda, že divák neznalý nizozemských reálií během 2. světové války bude chvílemi tápat, ale to nelze klást za vinu filmu, ale tomu, že přeci jenom nizozemské dějiny nejsou pro české prostředí úplně tak známé. ()