Série(2) / Epizody(16)

Bývalá rytířka Jedi Ahsoka Tano zjišťuje, že zranitelné galaxii hrozí nové nebezpečí. (Disney+)

luka4615

Vydařený seriál z milovaného Star Wars univerza, který sice má poněkud vágní start, nicméně pak, když si všechno konečně sedne, všechno začne fungovat jako po drátkách. Ashoka režiséra Dava Filoniho se může pochlubit vtahujícím příběhem a precizně dávkovanou akcí, která působí civilně a uvěřitelně. Za zmínku zde rovněž stojí i samotné obsazení, z něhož vyjma Rosario Dawson markantně vyčnívá i Ray Stevenson či třeba Lars Mikkelsen jakožto velkoadmirál Thrawn. Jsem vážně velmi vděčný za to, že se tvůrci rozhodli tuto trestuhodně opomíjenou postavu přivést do hraného Star Wars světa. Jeho děsivá aura dodává každému záběru zcela nové podtóny, které příjemně navnadí na další sérii. Co tedy dodat na závěr? Pokud máte rádi počiny ze světa Star Wars a jste obeznámeni s dějem animovaného seriálu s podtitulem "Rebels", tak Ashoka je přímo pro Vás. Již od samotného začátku je zde totiž citelný fakt, že seriál vznikl díky přičinění skalního fanouška Filoniho pro nás, další fanoušky. Právě díky lásce a respektu, který látce prokazuje totiž Ashoka vypadá naprosto skvěle a lahodí mým očím, již od dětství upřeným k předaleké galaxii. Skvělá práce! PS: Pomyslnou třešničkou na dortu pak zůstává účast Haydena Christensena, který si užívá každou vteřinu své ikonické role! (Disney+) „Your legacy, like your Master’s, is one of death and destruction.“ ()

TwoFace

— What was first just a dream has become a frightening reality for those who may oppose us. — Ahsoka je jako milostný dopis celému Star Wars univerzu a všemu, co v něm dosud Dave Filoni vytvořil. I když často nemám rád, jak se Filoni snaží své milované dítě Ahsoku procpat úplně do všeho, na její samostatný seriál jsem se těšil. A i přesto jsem byl velmi překvapen. Scénář je skvělý, hudba nádherná, souboje naprosto úžasné. Ahsoka přináší do Star Wars univerza hodně, rozšiřuje jeho mytologii, po letech odhaluje osudy oblíbených postav (očekávaný návrat Ezry mě moc potěšil a bavil), propojuje všechny éry a do hrané formy přenáší věci a postavy, které jsme dosud viděli jen v animaci. Znalost Clone Wars a Rebels je pro sledování Ahsoky klíčová, ze Star Wars je už regulérní cinematic universe, navazuje se i na Mandaloriana a vše spěje k velkolepému filmovému crossover zakončení. Převést animované postavy do live-action se povedlo velmi dobře. A to i přesto, že na mě Rosario Dawson svým toporným ztvárněním Ahsoky působila většinu času vcelku nesympaticky (vlastně bych byl možná raději, kdyby tu Ahsoka vůbec nebyla, už jen její samotná přítomnost ve všem po jejím konci v Rebels totiž celkem narušuje canon), ostatní postavy to naštěstí vynahrazují. Hlavně Ray Stevenson a Lars Mikkelsen jsou ve svých rolích naprosto fantastičtí. Po víc jak třiceti letech na scénu v hrané podobě vstupuje legendární velkoadmirál Thrawn a jeho návrat jako dědice Impéria nemá chybu. S tím se pojí i to, co na Ahsoce vážně velmi oceňuju a sice, že je každá epizoda důležitá, nacpaná zajímavými věcmi, posouvá děj dopředu a není zde žádný filler. Ahsoka by klidně mohla jít do kin jako plnohodnotný film, kvalitou je skutečně někde jinde. ()

Kothy

Dlouhé čekání se vyplatilo. Ahsoka je přesně taková, jak jsem čekal. Úvod je trochu pomalejší, ale druhý díl to nakopne. Někdo může vytýkat určité nelogičnosti, což beru, ale na to už si asi musíme ve světe SW zvyknout. Děj se odehrává po Mandalorianovi, tedy sedm let po pádu Impéria. Navazuje hodně na seriál Rebels, který jsem neviděl, ale nějak jsem se chytnul. Objevuje se tu pro mě pár nových postav, dost to zavání girl power. Ale to asi u toho seriálu můžeme čekat. zatím se mi to líbí a akce je dost. Celé se to zaměřuje na hledání admirála Thavna a na zběhlé jedie. Admirála nakonec najdou a dostanou se i do jiné galaxie. Akce je slušná, ale končí to dost otevřeně, tak snad se sto vysvětlí. Finále zrovna žádná velká pecka nebyla... Dostaneme i pár flashbacků s Anakinem. :) "Ze všech jediů, co jsem poznal, umíš nejméně používat sílu." :D ()

filmfanouch

Dave Filoni by měl být za správných okolností tou nejprověřenější osobou v oblasti Star Wars, zaučoval se přeci jen u samotného George Lucase, který v 70. letech kombinací Flashe Gordona, filmy Akiry Kurosawy, Metropolis, románem Duna či nacistickým Německem vytvořil svět předaleké galaxie. Po práci na seriálu Avatar: Poslední vládce větrů se Filoni vydal právě cestou předaleké galaxie. Stojí za dvěma animovanými seriály - Star Wars: Klonové války a Star Wars: Povstalci. Ani jeden z těchto seriálů nezačínal zrovna s obří formou přijetí (Klonovým válkám ublížil především průměrný pilotní celovečerní film), Star Wars: Povstalci si ovšem každou sérií zlepšoval reputaci, Klonové války se poté staly jedním z nejoblíbenějších projektů ze světa předaleké galaxie. Kromě dalších animovaných seriálů jako Star Wars: Resistance, Star Wars: Špatná várka nebo Příběhy Jediů se poté Filoni podílí i na hrané formě, kdy spolu s Jonem Favreauem dali dohromady seriály Mandalorian nebo Boba Fett: Zákon podsvětí. Nyní se poté vlastního seriálu dočkala postava, která je velmi známá právě z Filoniho animovaných projektů - Ashoka Tano. Dave Filoni (1. a 5. epizoda), Steph Green (2. a 3. epizoda), Peter Ramsey (4. epizoda), Jennifer Getzinger (6. epizoda), Geeta Vasant Patel (7. epizoda) a Rick Famuyiwa (8. epizoda) jako režiséři dali dohromady seriál který jde snadno označit za esenciální Star Wars projekt. Celý seriál napsal sám Filoni a ukazuje, že je právě on tou prověřenou osobou, která by měla převzít otěže nad celým světem Star Wars. Filoni nejen rozumí zavedeným konceptům, ale snaží se je i tak trochu rozšířit. Dojde tak na nové definování pravidel užívání Síly, nové senzibily se sílou, kteří nutně nespadají pod Jedie ani Sithy, zároveň na čerpání ze zavedené mytologie. Největším palivem ovšem zůstává fakt, že je ze seriálu Ahsoka cítit esence Star Wars, zároveň se ovšem vesmír rozšiřuje a na předalekou galaxii se již nikdy nepůjde dívat stejně. Na jednu stranu mnozí Filonimu vyčítají, že si v podstatě natočil hrané pokračování Star Wars: Povstalci, Ahsoka ovšem může perfektně fungovat i v případě, že jeho diváci o postavách jako Ezra Bridger nebo Thrawn slyší zcela poprvé. Rosario Dawson je po drobných výskytech v seriálech Mandalorian a Boba Fett: Zákon podsvětí oficiálně ryzí castingovou trefou, především se skutečně ukazuje cesta, kterou Ahsoka od Klonových válek ušla, to nejen skrze sázku na drobné vize a návraty právě do období, které Ahsoku navedlo na její cestu. Filoni chytře těží z minulosti, zavedeného kánonu a pomalu vytahuje trumfy z románové trilogie od Timothyho Zahna, která se odkoupením Star Wars studiem Disney ztratila v sekci legendy a není tak kánonická k hlavní kontinuitě. Filoni ovšem jakoby všem pohoršeným pomalu naznačoval, že prvky z této trilogie budou více a více výrazné, stopy jde ostatně najít nejen v přítomnosti Thrawna, ale i jiných postav. Ray Stevenson nikdy nebyl hvězda, byl ovšem tou známou tváří, kterou mohl kdekdo snadno poznat. Je přitom smutné, že právě nedávno zesnulý Stevenson dal do role Baylana Scolla neskutečnou duši a rázem se jedná o jednu z nejvíce zajímavě narýsovaných postav od dob, kdy se Star Wars stalo majetkem studia Disney. Jde o postavu s nezměrným potenciálem, který zcela jistě bude ještě nějak nakousnut, zamrzí ovšem, že Stevenson již u toho nebude. A především zamrzí fakt, že všeobecné uznání za ztvárnění tak zajímavého záporáka ze všech stran nemohl Stevenson zaregistrovat sám. Lars Mikkelsen se po namluvení Thrawna v seriálu Star Wars: Povstalci vrací jako inteligetní Chiss v hrané podobě a je naprosto perfektní, kdy se ukazuje, že právě Thrawn bez problémů utáhne pozici hlavního zla Mando-Verse. Jeho ledový klid, projevovaná úcta k vlastním nepřátelům i podání jeho inteligence. To vše Mikkelsen zvládá, přitom všem ovšem jenom naznačí potenciál, kterého je Thrawn schopen. Thrawn ze zmíněné trilogie Timothyho Zahna ještě vyloženě na talíři není, Ahsoka ovšem rozhodně naznačí jeho potenciál. Virtuální studio Volume bude ještě pořád mnoho lidí strašit ve snech, v případě seriálu Ahsoka to ovšem vypadá, že jde Volume použit užitečně, Ahsoka tak přes pozici seriálu působí velkolepě, to jistě i přes fakt, že by jí větší rozpočet tak trochu přeci jen slušel (především v rámci flashbackových výprav do Klonových válek). Ústřední charakter mají nějaký základní charakter, především 5. epizoda je poté zcela jasný fan service, který ovšem má své opodstatnění a funguje nejen díky vysněné konfrontaci Ahsoky Tano a Anakina Skywalkera v podání Haydena Christensena v hrané podobě.  Jakmile dojde na souboje světelných mečů, připomenou ty nejlepší souboje ze seriálu Klonové války a ukazují, že Filoni má i na tohle ideální předpoklady. Jakmile poté první dvě epizody jsou teprve rozjezdem, od třetí epizody se z Ahsoky stane ryzí Star Wars, které se vrací k prvopočátkům (inspiraci Kurosawou není tak těžké hledat), zároveň ovšem skutečně dochází k úvahám a potencionálním směrům, které mohou Star Wars navždy změnit (nejen díky faktu, že se nejspíš skrze náznaky návratu k bohům Mortisu opět bude redefinovat podstata síly).  Soundtrack Kevina Klinera dokáže v nejlepších momentech připomenout Johna Williamse, přitom všem si pořád jde tak trochu svou cestou, v podstatě jako celý seriál. Rian Johnson se ve Star Wars: Poslední z Jediů snažil krapet redefinovat svět Star Wars, ne všichni poté byli z jeho pojetí nadšení. Ani Filoni si přitom rozhodně nezíská srdce všech a i přes jeho snahy se pořád bude volat po tom, aby se legendy opět stáli kánonem a vše od Disneyho bylo po celou dobu zlým snem Hana Sola zmraženého v Carbonitu. Filoni si stejně tak dle očekávání otevírá dveře nejen pro případnou 2. sérii, ale i již oznámený film, který by měl fungovat jako odpověď na Avengers: Endgame v rámci seriálů z Mando-Verse. Vlastně to ovšem samo o sobě nevadí. Především proto, že Ahsoka po Mandalorianovi definitivně otevírá pevné základy, na kterých jde po dobu pár následujících let stavět, nějak vykreslit představené postavy i nová pravidla světa a najít způsob jak si vyhrát s Baylanem Scollem a zároveň tím nepošpinit odkaz Raye Stevensona. Dave Filoni nicméně zvládl předvést, že se učil od toho nejpověřenějšího. A naznačil, že by Star Wars mohl do budoucích let táhnout. Ahsoka definitivně ukázala, že je Dave Filoni hodný odkazu George Lucase. Fantastická nová kapitola Star Wars, která pracuje se zavedeným světem, zároveň se ho snaží rozšířit a v různých formách ho i tak trochu redefinovat. Fantastický příslib věcí budoucích, kdy jen zamrzí, že jakékoliv formy navázání již nebude moci být součástí Ray Stevenson. Ten přitom nejspíš podal jeden z nejlepších hereckých výkonů v rámci celé série Star Wars a zamrzí tak, že všeobecné uznání za své ztvárnění získal až po své smrti. Případná 2. série tak má za úkol nejen parádně navázat, ale především nezpackat odkaz Stevensona. May the Force be with you! () (méně) (více)

M.i.k.e

Filoni to rozjel ve velkém stylu a ukázal, že po všech těch zpackaných Boba Fetech a Obi Wanech mají Star Wars přeci jen budoucnost, pokud dostanou šanci tvůrci jako on. Ač sem to úplně nečekal,tak sem v Ahsoce dostal po Andorovi další výborný SW seriál s hned několika naprosto fantastickými momenty a skvělými postavami. Jestli má Ahsoka nějaké mínus, pak je to fakt, že jde vlastně o přímé pokračování Filoniho animáků, takže kdo neviděl Rebels a ideálně asi i Clone Wars tak se bude prostě muset smířit s tím, že se tu nikdo nebude obtěžovat s tím něco vysvětlovat. Filoni počítá s tím, že divák zná postavy, vztahy mezi nimi a samozřejmě i události, které je dovedly až sem, což ne vždy platí (třeba u mě) a může to být občas docela matoucí, Samotné finále série je po několika kulervoucích epizodách pak lehčí zklamání. Některé souboje nepůsobí úplně dobře a osobně mě mrzí, že od určitého momentu úplně zmizí postavy Baylana Skolla a Shin Hati. Hlavně Stevenson je tady totiž naprosto skvělý a bude hodně chybět...80% ()

• Svět mezi Světy (World Between Worlds) se původně nazýval Vergence Scatter a můžeme jej například vidět i v tajných poznámkách dávných rytířů Jedi v Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019). (Veskoslav)
  • Clancy Brown si v tomto seriálu zopakoval roli Rydera Azadiho, kterého daboval v seriálu Star Wars Povstalci (od r. 2014). Je tak dalším z už poměrně dlouhé řady herců v seriálech ze světa Star Wars, kteří si po dabingu kreslených postav zahráli i jejich hrané varianty. V tomto případě volba nebyla příliš těžká, protože postava Rydera Azadiho byla dělána podle hercova vzhledu. (Sidarius)
  • Veškeré zboje klonových vojáků jsou vyrobené. Poprvé se tak nejedná o CGI a pokračuje se tak v trendu, který zavedl Obi-Wan (od r. 2022) s 501. oddílem v rámci Chrámu Rytířů Jedi. (Veskoslav)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023