Reklama

Reklama

Cizinec

  • USA The Stranger (více)
Trailer

Obsahy(1)

Vyšetřovatel Wilson z komise pro válečné zločiny pátrá po uprchlém nacistovi Franzi Kindlerovi, který se za války podílel na genocidě židovského národa a dosud věří v nacistické ideje. Stopa zavede Wilsona až do poklidného connecticutského městečka Harper. Kindler tu působí pod falešným jménem Charles Rankin jako všemi respektovaný a oblíbený učitel v chlapecké škole. Právě si bere za ženu soudcovu dceru Mary Longstreetovou. Aby se vyhnul vyzrazení, zabije bývalého kolegu Meinikeho, který ho vyhledal. Pátrající Wilson tak přijde o jediného svědka. Jediné, čeho se může chytit, je Kindlerova vášeň pro starožitné hodiny...
Po veledílech Občan Kane a Skvělí Ambersonové natočil Orson Welles příběh v téměř hitchcockovském stylu, založený na přímočarém vyprávění, jasně rozehraných charakterech a pozvolné gradaci napětí. Dokázal tak, že je schopen natočit kvalitní a přitom zcela osobitý hollywoodský film, třebaže ani Cizinec se ve své době nesetkal s žádoucím diváckým ohlasem. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (106)

Lavran 

všechny recenze uživatele

The Stranger - Nelítostný souboj po "wellesovsku". Co to značí? Výbornou a notně temnou atmosféru (do mrtě naplňující ideál žánru film-noir...), (nad)kvalitní vizuál, byť lehce latentního charakteru (chce to více si všímat drobností), dynamický střih, skvělé herecké obsazení a výtečně vypointované finále na téma "Komu tiká ve věži". Vpravdě geniální filmař O. W. si nenechal ujít příležitost příležitostně a hlavně cynicky zavtipkovat (svastika mimoděk), pohrávat si s divákovým očekáváním či glosovat děj pomocí celé plejády originálních symbolů a znaků - pročež jeho styl obdivuji. Navíc jde o úžasně srozumitelný film. Nuže, Bravo! ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Vynikajúci a napínavý príbeh o chlapíkovi, ktorý sa snaží skrývať pred spravodlivosťou, a veľmi šikovne musím podotknúť. Keby nebolo tých hodín a jednej neuváženej vetičky tak neviem, neviem... Snímku veľmi pomáha fantastické budovanie atmosféry, ktoré koreluje s postupným sťahovaním slučky okolo krku hľadaného zločinca. Avšak finále sa mi zdalo málinko odbité, zo situácie sa dalo vyťažiť viac. 80/100 Videné v rámci Tour po Amerike ()

Reklama

Sawy 

všechny recenze uživatele

Myslete si co chcete,ale Cizinec je můj Občan Kane.Zatím nejlepší Wellesův film,co jsem viděl,narozdíl od Kanea a Ambersonových,kde se režisér snažil vylíčit příběh,který by jindy vystačil na hodně dlouhý seriál,je totiž Cizinec mnohem sevřenější,jednodušší a tím pádem i napínavější.Při tom všem se neztratil Wellesův cit pro atmosféru a dechberoucí obrazové kompozice,ty režijní vychytávky mě bavily samy o sobě a určitě se na film někdy podívám znova.Na začátku nás nechá s klidem sledovat postavu,vylíčí její motivace a charakter,aby nás pak obratem otočil někam úplně jinam a odhalil pravou zápletku filmu,která nakonec není nijak vynalézavá,ale funguje stoprocentně.Sám Orson pak jednoznačně dominuje i hereckému obsazení,dokázal dokonale vystihnout hranici mezi charismatem a odporností.Závěr s hodinami je pak přímo ikonický a správně vygradovaný.Cizinec je velmi kvalitní poválečný noir se skvělou atmosférou.Trvalo mi dva filmy,než jsem se na Wellesův režijní styl správně naladil,ale tady se to povedlo dokonale.Možná je potřeba si nejdřív pár jeho filmů nakoukat a pak si je pouštět znova.Já to zkusím,možná pak pořádně ocením i ty předchozí. 90 % ()

Cimr 

všechny recenze uživatele

Výborná noirová detektivka, jako od Hitchcocka. Jen si říkám, jestli to diváky ve čtyřicátých letech ještě vůbec bavilo, protože každý druhý film, co byl v Hollywoodu v tomhle období natočen, byla noirová detektivka, kde je hladce oholený muž s kloboukem padouch, co chce zabít vlastní krásnou a křehkou ženu, ale na poslední chvíli mu to překazí jiný oholený muž v klobouku, většinou starší a menší postavy, detektiv. Schéma je pořád stejné a to je to, co Cizinci trochu ubírá na hodnocení. Neoriginalita. Ale jinak je to velice dobrý film, obzvlášť po stránce scénáře a režisérských vychytávek (hra stínů, finále na věži). ()

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Fabule Cizince je sice malinko banální, ale se stylistickými prostředky žánru noir si režisér opravdu pohrál. Nápadité kompozice světla a stínu a perfektní práce s kamerou a mizanscénou ukazují lépe než slavný Občan Kane, jaký génius ve Wellesovi dřímal. Zajímavé je, že oproti klasickém detektivnímu schématu filmů noir známe vraha prakticky od začátku. To ale nebrání budování stupňujícího se napětí ve jménu nejlepších Hitchcockových filmů. Jako diváci jsme udržováni v očekávání, kdy se smyčka okolo Kindlerova krku utáhne. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (8)

  • Dlouhá scéna, ve které Meineke hledá Kindlera byla natočena, ale ve studiu vystřihnuta. (Kulmon)
  • Hoci nie je tak známy ako iné z filmov Orsona Wellesa, bol to jediný film režiséra Wellesa, ktorý vo svojom pôvodnom vydaní vykazoval zisk. (Bilkiz)
  • Rankinovo stretnutie v lese s Meinike je natočené v jednom zábere trvajúcom štyri minúty a desať sekúnd. (Bilkiz)

Související novinky

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

11.08.2015

4 dny, 5 míst, 47 projekcí... Unikátní přehlídka filmů noir na hradě Křivoklát se blíží mílovými kroky! Třetí ročník festivalu, věnující se širšímu pojetí noirového fenoménu, startuje ve čtvrtek 20.… (více)

Reklama

Reklama