Reklama

Reklama

Bitva u El Alameinu

  • Česko Bitva bez návratu (více)

Obsahy(1)

Německá vojska se rozvíjejí v severní Africe, britská armáda zahajuje mohutný protiútok. Generál Rommel - liška pouště - ustupuje. V tomto vypjatém okamžiku vstupuje na scénu divize Folgor. Divize italské armády, podřízená německému velení. Statečnosti mužů, kteří jsou ochotni obětovat své životy v zuřivé pouštní bitvě proti armádě nepřítele, která se snaží za každou cenu zpomalit jejich postup. Vysílení italští vojáci s holýma rukama proti britským tankům se řídí heslem „Přes nás neprojdou“. (Řitka video)

(více)

Recenze (28)

xaver 

všechny recenze uživatele

Průměrný válečný snímek. Italové samozřejmě natočili film tak, aby napravili svou pošramocenou pověst špatných vojáků. Nicméně faktem zůstává, že italští vojáci byli v Severní Africe zajímani po desetitisících, kdežto němečtí vojáci upadli do zajetí většinou až nebylo jiného zbytí. Italům se prostě válčit nechtělo. A nai se jim nedivím, komu by se chtělo. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Snad prvni film z druhe svetove valky o italske armade, ktery jsem videl. Snimek ukazuje hrdinstvi italskych vojaku v predem prohrane akci v seveni Africe. Deni ve filmu ukazuje jak italskou, nemeckou, tak britskou stranu, coz je vzdy prijemne, jen kdyby Montgomery, Rommel a spol nemluvili tak perfektne italsky, coz ztraci na autenticite. Film je to az prikladne prumerny, ktery by vsak nemel urazit zadneho fanouska valecnych filmu ( pokud tedy dukladne nebude zkoumat bojova vozidla atd. ). ()

Reklama

Dragonlanc 

všechny recenze uživatele

Na talianske pomery veľmi dobrý vojnový film. Nie sú v ňom síce žiadne monumentálne scény, väčšinou sa zaoberá osudmi bežných obyčajných talianskych vojakov, ktorí boli zatiahnutí a poslaní do bitky o ktorú nemali žiadny záujem a ich tragický osud len dokresloval osud hlavných protagonistov tohto boja - Nemcov a Britov. ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

Proboha. Válečné akce vycvičených vojáků = přehlídka kluků, co si na poušti hrají na vojáčky, přepady jednotek, kdy se britové přes duny nenápadně přeplazí až k Italům a najednou za nimi prostě vstanou (na tom písku celá jednotka fakt nebyla vidět, nebo byli Italové absolutně slepí), vojanda v báru i v poušti měla na sobě víc makeupu, než písku po písečné bouři, Válečný patos, hrdinní Italové, ňoumové Němčourci, blablabla... I přesto, chcete-li film vidět, sežeňte si originální znění s titulky, nebo se na to raději koukejte beze zvuku, hlavně ne s dabingem. ~~~ 1,5* ~~~ Zajímavé komentáře: Lavran ()

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Film z r.1968 v koprodukci Itálie-Francie se soustředil na západní frontu v Africe. Doposud se filmová produkce soustředila hlavně na hrdinství vojáků států SSSR a USA ( Němci jako agresoři dopadli většinou při hodnocení špatně). Když se ovšem podíváme na to, kdo v 2.světové válce položil život v krutých bojích, na Italy se jaksi zapomělo. Ano, říká se, že nejhorší voják je voják italský. Protože má radší "Dolce vita" (sladký život) než hrdinství. A právě tento film chtěl ukázat (ponechme stranou zda se to povedlo), že i Italové obětovali své životy nebo lépe řečeno byli "kaprálem Hitlerem" obětováni v předem prohrané bitvě. Maršál Erwin Rommel věděl, že toto obranné postavení nemá žádný smysl, že jsou Italové špatně vyzbrojeni, že mají neschopné velení, jenže jeho protestu nikdo z Wehrmachtu nevěnoval pozornost. Dokonce jej Hitler ani nepřijal, když se za ním Rommel osobně dostavil až z Afriky. Proto tento film vzdává hold hrstce statečných Italů, kteří s touto válkou bytostně nesouhlasili, ale jako správní vojáci uposlechli rozkazu OSY (Seskupení Němců,Italů,Maďarů a Rumunů) a jejich tehdejšího vůdce Mussolliniho. Pamatujme si : každého mladého lidského života je škoda,ať je to na kterékoliv straně. Válka je příšerné svinstvo páchané na lidském pokolení. ()

Zajímavosti (2)

  • Hranaté transportéry britů M113, které se ve filmu objevily, byly vyvinuty až v 60. letech v USA. (CharlesBass)
  • Tanky ve filmu použité na straně Němců jsou americké M26 Pershing, které byly vyráběny až v letech 1944–1945. (ArthasKarfa)

Reklama

Reklama