Reklama

Reklama

VOD (1)

Měla to být jednoduchá mise. Jenže skončila v pekle čínské občanské války... Čína roku 1926 je zemí rozdrobenou na malé celky, trpící pod nadvládou okolních velmocí. Spojené státy americké zde mají několik vojenských jednotek, jejichž úkolem je v případě potřeby zajistit bezpečí americkým občanům. Tento jednoduchý úkol plní také posádka parního dělového člunu San Pablo. Staré zadýchané lodi ovšem nikdo neřekne jinak než Sand Pebbles (Plážový oblázek). Zde nastoupí do služby šikovný mladý strojník Jake Holman (Steve McQueen). Od začátku tu však naráží na menší či větší potíže. O provoz lodi včetně „Jakeova“ motoru se neoficiálně starají čínští civilisté, kterým Američané z pohodlnosti přenechali většinu vlastních povinností. Zapadnout do tohoto kolektivu není pro svérázného individualistu Jakea vůbec jednoduché. A bude to čím dál těžší, neboť Čínou začíná zmítat občanská válka. Na jedné straně všeho schopní komunisté, na druhé příznivci bezohledného nacionalisty Čankajška. Ani jedni si Američany na svém území nepřejí… (Česká televize)

(více)

Recenze (69)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Strážní loď Sand Pebbles má dvě velká plus, a to především přítomnost charismatického Steve McQueena v hlavní roli, který hraje typického správného chlapa na pravém místě, drsného a spravedlivého, no prostě takového, jaký u diváků dobrodružných filmů spolehlivě boduje, a zároveň situování svého příběhu do filmařsky zatím dostatečně nezmapovaného období 20. let v exotické Číně zmítané občanskou válkou, nacionalistickými vášněmi a zahraniční intervencí. Nepamatuju si na žádný další snímek z tohoto zásadního čínského období. Jinak je to ale film zatížený řadou dobových nedostatků a specielně zbytnělou stopáží, kdy tříhodinové drama hlavního hrdiny bylo možné bez problémů sestříhat o hodinu. K těm mínusům patří přílišná melodramatičnost a některé scénáristické nedodělky, dočkáme se opět vlahých pohledů drsných námořníků ke vztyčené americké vlajce, patetických gest, naprosto nesmyslných vojenských akcí, jako je přepadení nepřátelských dřevěných džunek a hrdinský krvavý boj muže proti muži tam, kde by elementární logika velela uplatnit obrovskou palebnou převahu a rozmetat nepřítele děly na větší vzdálenost. V závěrečné scéně náš hrdina pobíhá s kulometem v ruce na otevřeném prostranství ve stylu tak už mě hergot zastřelte, vždyť stupidněji si už ani počínat nemohu, tam, kde by mu stačilo na svém stanovišti zůstat v úkrytu a zadržovat postup mizerně vycvičených čínských vojáků a zajistit tak útěk svých přátel. Přes uvedené nedostatky ale dramatická linka funguje a film přináší zajímavý a silný příběh nejednoznačných hrdinů v kritické situaci. Celkový dojem: 65 %. ()

vesper001 

všechny recenze uživatele

Borci Amíci v akci. Nepříčetný patriotismus, sviňte vlajku vlastní krví, všichni za jednoho a tak všelijak podobně, tedy samozřejmě pokud ten dotyčný jeden nerozvrací morálku a nepřináší smůlu. Stopáž vypadá děsivě, ale u námořnického filmu bych vydržela celý den bez jídla a vody a navíc se mi líbí hrdinské příběhy, modré oči a příjmení Bordelles. :) ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Kedysi sa skrátka rozprávalo iným štýlom, než dnes. Trojhodinový film z občianskej vojny je prevažne konverzačná dráma, kde dôjde na akciu až v poslednej polhodine. Medzitým nás ale čaká jeden perfektný amatérsky zápas v boxe. Tie dialógy sú však napísané výborne, navyše postavy majú svoju hĺbku a okrem zopár vyložených rasistov nepôsobia plocho. Na druhú stranu ten rasizmus Američanov v tej dobe voči Aziatom, spomeňme si na podobný princíp uplatňovaný voči Japoncom počas a krátko po druhej svetovej vojne, tu v takejto forme bezpochyby bol. Možno aj preto môžme ospravedlniť dne už arachaicky pôsobiacu milostnú linku, do filmu tohto typu a doby ale taktiež hladko zapadla. Inak ide o jednu z najlepších úloh Stevena McQueena a určite aj Richarda Crennu. Tie tri hodiny ubehli celkom hladko, nepochybujem však, že pre dnešnú mládež by išlo o záležitosť k neprežitiu. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Naprosto vynikající film, kterému je vlastní napětí, vykreslení atmosféry doby i silné charaktery postav. Steve McQueen podává (jako obvykle) excelentní výkon, je tu jednoznačně kladný hrdina a tudíž i největší sympaťák. Ne každý by asi věřil tomu, že snímek, který se odehrává pouze na lodi, v přístavním městě a klášteře, může být natolik zajímavý...málo platné, je to tak. Jediné, co mě skutečně vadí je, že mi uniklo posledních několik minut, tudíž nevím, jak film skončil. Doufám v brzkou reprízu. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $12miliónovTržby USA $30,017,647Tržby Celosvetovo $30,017,647║ Režisér Robert Wise vedel vždy upútať, a aj keď minutáž je troška odštrašujúca téma americkej námornej bojovej lode na manévroch v čínskych vodách dokáže upútať, na vrch tu je opäť skvelý Steve McQueen, ktorý vie sám o sebe strhnúť. /75%/ ()

Galerie (46)

Zajímavosti (18)

  • Průměrná délka záběru je pět vteřin. (DaViD´82)
  • Ve skutečnosti byla loď San Pablo mnohem menší a méně vyzbrojená, než jak je vyobrazena ve filmu. Skutečná San Pablo měla jediné palubové dělo, pouze dva kulomety Lewis a jednu automatickou pušky značky Browning. Rovněž posádka byla mnohem hůře vybavena co se zbrojního arzenálu týče. (DaViD´82)
  • Režisér Robert Wise měl celý projekt v hlavě již od dočtení stejnojmenné předlohy (vydána 1962), ale studio ho odmítlo financovat. Časem mu projekt sice odkleplo, ovšem vzhledem k tomu, že přípravy na tak rozsáhlý projekt natáčený z velké části v Asii mohly trvat až rok, než se bude moci vůbec začít, tak trvali na tom, aby pro ně Wise mezitím natočil nějaký časově i finančně méně náročný projekt. Pouze jako "výplň" tak vznikl jeden z kritikou nejvíce milovaných snímků šedesátých let, a vezmeme-li v potaz inflaci, tak i jeden z nejvýdělečnějších filmů historie, Za zvuků hudby. (DaViD´82)

Související novinky

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)

Reklama

Reklama