Columbo - Na programu vražda (1990) (epizoda)

Další epizoda se záporákem v podání Patricka McGoohana, tentokrát o strašácích z minulosti. Jak už jsem psal, McGoohana mluví vždy někdo jiný, ale vždy excelentně. Tady to byl profesionál Stanislav Fišer.

Columbo - Columbo v přestrojení (1994) (epizoda)

Tak tenhle díl mám opravdu moc rád. Je to jeden ze dvou dílů podle námětu Eda McBaina (tím druhým je rozporuplný Není čas na umírání) a je zde trochu cítit duch jeho románů. Ten dopravní policista Zeke mě opravdu pobavil. A ta jazzová hudba!

Columbo - Popel popelu (1998) (epizoda)

Patrick McGoohan naposledy na scéně jako herec. Já ty jeho díly mám docela rád, protože vždy hraje typově úplně jiného vraha, ale vždy zcela přesvědčivě. Stejně tak naprosto precizně zvládá režijní styl a umí udržet napětí. Jeho výkony navíc vždy podtrhává velmi kvalitní dabing, ale pokaždé je namluven jiným hercem. Tady to byl myslím František Něměc a i ten dokázal svou profeisonalitu.

Columbo - Vražda s příliš mnoha notami (2000) (epizoda)

Billy Connolly je sice komik, ale dirigenta - parchanta taky umí. Ten díl se mi vlastně líbí víceméně kvůli němu a zajímavému způsobu vraždy. A samozřejmě kvůli Peterovi Falkovi. K sehranosti dua Falk-Connolly přispěl i dabing dvojice Klapka-Meduna.

Columbo - Columbo má rád noční život (2003) (epizoda)

Tak tohle rozhodně není Columbův styl. Režisér by se měl podívat na díly z 90.let, jak se dělá přeseun tradičního detektivního hrdiny do moderní doby. Hvězdička za Falka, který vypadá jak nejstarší složící policajt na světě.

Zprávař: Příběh Rona Burgundyho (2004)

Frat Pack - nejlepší komediální seskupení současnosti. Kromě Willa Ferrella tu ale všichni mají jen menší role, Owen Wilson má dokonce absenci. To vůbec nevadí Ferrell je opravdu silná komediální osobnost a jeho nahravači David Koechner, Paul Rudd a Steve Carell vám to vynahradí. Rudd dokázuje, že není jenom roztžitým chlapíkem z romantických komedií, no a Carella jsem poprvé viděl v Božském Brucovi a už tam se mi moc líbil. Jeho retardovaný moderátor počasí je moje nejoblíbenější postava této parodické, i když cvílemi nevkusné komedie.

Zoolander (2001)

"A v ten moment, kdy byla vražená mezi finský trpaslíky a domorodce, řek jsem si: Páni! S tou bych chtěl strávit zbytek života." Pro dvojku Stiller - Wilson mám slabost, Starsky a Hutch mají své místo v mé TOP 10. Zoolander je sice trochu slabší, ale už kvůli Willu Ferrellovi, postavě Davida Duchovnyho, kouzelné scéně s pomerančovým mocca-frapuccinem a i proto, že mokro je esencí vlhkosti, musím dát 4. Moc se mi líbily i ty parodické narážky na filmy á la Tony Scott. Ale opět musím varovat před dabingem: Když se na Zoolandera kouknete s dabingem určeným k normální distribuci na VHS nebo DVD, tak si film užijete a navíc David Prachař zatím jako jediný dabér pochopil Stillerovo herectví (naštěstí ho mluví celkem často). Film se ovšem dostal i do péče Novy a ta svým dabingem pohřbila tolik vtipů...

Muž z Hongkongu (1965)

Tenhle film mám rád už od svých devíti let. Předlohu Julese Verna (česky to myslím vyšlo pod názvem O život) jsem sice nečetl, ale řekl bych, že De Broca se od ní silně vzdálil. Belmondo je tady v nejlepší formě a baví mě to mnohem víc než Muž z Ria. Asi je to kvůli těm komikům a hercům ve vedlejších rolích: Rochefort, Préboist, David, Pacomeová a Darry Cowl v roli účetního. Představte si že tento herec měl být původně Četníkem ze Saint-Tropez. Plus ještě Ursula... A dabing - jsou dvě verze, jedna barrandovská s netypickým, ale vůbec ne špatným Vladimírem Brabcem v hlavní roli a skvělým Milošem Kopeckým jako Jeanem Rochefortem. Ta druhá, novácká, není taky vůbec špatně obsazená, až na dvě výjimky. A těmi jsou právě Belmondo a Rochefort, protože pánové Krampol a Kalva to totiž dabovali o nějakých dvacet třicet let starší než herci v době natáčení.

Kočičko, kočičko miluji tě (1970)

...aneb jak vykrást povedený komediální scénář Woodyho Allena. Komedie Co je nového, kočičko měla úspěch a nevím, čí zásluhou se stalo, že musel vzniknout tenhle film, něco mezi remakem a pokračováním. Zápletka je veskrze stejná (pouze se děj neodehrává v Paříži, ale v Římě), gagy podstatně mnohem víc bláznivější (i když to mně zas až tak nevadí), pár motivů a postav ubylo, ale i přibylo. Když to berete jako remake, tak to opravdu ztrácí na originál a budete se chytat za hlavu. Jako pokračování to není zas tak hrozné, ale rapidně chybějí původní herci. Ian McShane ještě tak nevadí, ale ten odporný nechutný tlusťoch, to má být náhrada za Petera Sellerse? Postava Woodyho Allena byla raději vypuštěna v podstatě úplně. Kvalita vtipů opavdu kolísá: jsou tu i celkem povedené dialogy("Nezatahujte mě do toho. Jsem Švýcarka."), zároveň i gagy jak z jiného filmu (psací stroj), úplně zbytečné a nudné (jóga na večírku) až vyloženě trapné. (Filmu asi nejvíc škodí ta gorila a obor vlasové terapie. Já vím, chtěli být jiní než Woody, ale vlasová terapie je trochu moc.) Musím ale přiznat, že jsem se několikrát zasmál. Takže kdyby se to natočilo s původními herci, vypustili některé gagy a scénář by revidoval původní autor Woody Allen (kterému v titulcích nepřiznali ani inspiraci), mohlo to být celkem dobré pokračování. Otázkou však je, jestli by nebylo až moc podobné prvnímu dílu.

Obývací ložnice (1969)

"Musel jsem je zabít, když si nechtěly sundat, tu plynovou masku." "A koho jste to zabil?" "Jenom svou manželku a matku." Richard Lester ještě před tím, než natáčel humorné dobrodružné filmy, natáčel humorné filmy. Po dvou filmech s Beatles a adaptaci mé oblíbené knihy sice natočil drama Petulie, ale Obývací ložnicí se vrátil k anarchistické komedii, jaká mu vždy byla blízká z dob, kdy natáčel televizní verzi slavné Goon Show tria Milligan-Sellers-Secombe. I scénář k tomuto filmu napsal (podle svojí hry) Spike Milligan, autor nejlepšího vtipu na světě, maniodepresivní cvok, člověk, který navždy změnil tvář britského humoru a bez kterého by se Monty Python mohli jít klouzat. Sám zde hraje, je to onen bělovlasý vousatý muž. Film se odehrává po nukleární válce v Londýně ("Nejrychlejší válka na světě. Trvala přesně 2 minuty a 28 sekund."), ale všichni se snaží žít, jako by se nic nestalo. Jediným problémem je, že mutují v předměty či zvířata. To je všechno podáváno s chvílemi až surrealistickým humorem. Navíc pro nás, ctitele britské komedie, je tu možnost vidět plejádu skvělých komiků. Kromě výše zmiňovaného Milligana zde hraje další "Goon" Harry Secombe (ten pronese ten výrok v úvodu mého komentáře), Lesterův oblíbenec "Planchet" Roy Kinnear, Arthur Lowe, dále Marty Feldman jako zdravotní sestra nebo dvojice Peter Cook-Dudley Moore v rolích policistů. Ale pozor. I když jste fanoušky výše zmiňovaných MPFC, nemusí se vám to líbit. Podle mě je to možná chvílemi ještě silnější káva. Je to jakýsi hybrid Pythonů a humoru filmu Help!. Já jsem byl ovšem nadšený. 100%