• Rodinný

Úplné zatmění (1995)

Tak konečně mám po zhléhnutí tohoto filmu jasno, kdo byl Verlaine a kdo Rimbaud. Nebo lépe řečeno: nyní vím, který byl který. Když jsem se kdysi o nich ve škole učil, nijak jsem neuvažoval o tom, kdo z byl starší a kdo mladší. Také o jejich vztahu nám nebylo nic řečeno. Před zhlédnutím filmu jsem si nechtěl připustit, že by Leonardo DiCaprio mohl skvěle hrát. Nyní vím, že to umí.

Městem chodí Mikuláš (1992) (TV film)

Myslím, že slovy ani nedokážu popsat toto Kachyňovo mistrovské dílo. A nejen Kachyňovo. Nadstandardní herecké výkony všech kvalitu filmu jen podtrhují. To se prostě musí vidět. Jen bych připomněl to, o čem se tu zmínili už i jiní, že to je sice film s dětmi, ale ne nezbytně pro děti. I já musím pochválit skvělou hudbu, která film perfektně dokresluje. O tomto filmu se nedá psát, ten se musí vidět. (pondělí 07.12.2009)

Otřes systému (2006)

Zajímavý film. Komplikované rozuzlování úkladné vraždy.

Mrs. Doubtfire - Táta v sukni (1993)

Vynikající komedie s vážným obsahem. Převysoce hodnotím nejen perfektní herecké výkony, výběr představitelů hlavních postav, ale i české dialogy a český dabing. Už dlouho se mi nestalo, že bych se při sledování filmu nahlas zasmál. Robin Williams opět ukázal, že je hercem s velkým H. Byl jsem mile překvapen lidskostí a přesvědčivou samozřejmostí, s jakou herci hrají. Je mi totiž velmi protivná teatrálnost, kterou si v dnešních filmech herci vypomáhají při ztělesňování postav. Tento film stojí i za opakované zhlédnutí.

Adamovo tajemství (2003)

Velmi ponurý film s vleklým dějem. Divák velmi brzy pozná, že Adam je vrahem dívky, kterou na začátku filmu utonulou vyloví. Na filmu mě ze všeho nejvíc zklamalo to, že děj filmu nakonec nevyústí v nic rozumného. Vadilo mi, že za vraždu byl odsouzený nevinný člověk. Adama sice za jeho čin hryzalo svědomí a cosi udělal i pro záchranu nevinného člověka, ale nestačilo to. A pokud bych se měl vyjádřit k otázce míry či přemíry sexu, tak bych musel napsat, že ho tam bylo vzhledem k ději a vzdledem k Adamově povaze tak akorát. Film se mi nezdál nijak mimořádně divácky náročný; jen děj byl rozvleklý.

Anděl Páně (2005)

Milá, nenáročná pohádka pro trošku větší děti. Velmi zajímavě je tam podané „spojenectví“ anděla a čerta. Herecké výkony slušné, i když ne oslňující. Andělova popletenost je milá a jaksi anděla zlidšťuje. Pohádka je zajímavým spojením biblických postav s postavami z reálného (byť pohádkového) života.

Pretty Woman (1990)

Je to až neuvěřitelné, ale je to tak; tahle limonádička a červená knihovna je tak úžasně zpracovaná, že se vždy vyplatí vidět ji vždy znovu a znovu. Myslím si, že tento film je, i přes notoricky prostý děj, natolik dokonalý, že bude možno podívat se na něj i za takových 50 let.

Sandokan (1976) (seriál)

Tričko se Sandokanem jsem sice nikdy neměl a ani jsem po něm netoužil, ale i po letech jsem se na seriál podíval. Není až tak nejhorší. Pravda, chvílemi je nudný a naivní, ale úplně bych ho nezavrhoval.

Tajuplný ostrov (1973) (seriál)

Až se divím, že po zhlédnutí tohoto seriálu nemohu přidělit tolik bodů jako ti, se kterými se v hodnocení obyčejně shoduji. Zajímavé, napínavé a léty prověřené téma je v tomto seriálu zfilmováno příliš zdlouhavě. V díle je přemnoho zcela zbytečných záběrů. Děj se příšerně vleče tam, kde by neměl. Naproti tomu jsou jinde až překvapivé dějové skoky. Ve filmu jsem objevil i několik drobných až závažných nedostatků. Za všechny uvedu jeden: jen totální neznalec by si mohl nevšimnout, že kapitán Nemo udává rychlost v uzlech za hodinu. Přičemž každý žák základní školy, který dával při vyučování pozor, ví, že rychlost 1 uzlu je definována jako 1 námořní míle za 1 hodinu = 1,852 km/h. Hovořit proto o rychlosti v uzlech za hodinu je tedy stejný nesmysl, jako říkat, že rychlost je x km/h/h (kilometrů za hodinu za hodinu). Bohužel neumím francouzsky, abych zjistil, jestli je táž chyba už v originále nebo je jen chybou překladu potažmo dabingu. Ovšem kdo nemá jinou možnost jak strávit zhruba 6 hodin, tomu zhlédnutí seriálu jistě vadit nebude.

Timur a jeho parta (1940)

Tak jsem se konečně dočkal. Vzhledem k tomu, že jsem prakticky nečtenář, vyhnul jsem se kdysi i knize Arkadije Gajdara Timurova parta v době, kdy byla jako tzv. povinná četba. S dějem jsem se seznámil až nyní, kdy jsem kdesi u benzinové pumpy koupil film na DVD. Jistě, každý bude mít na film svůj názor. Můj je názor je takový, že se jedná o skvělý film. Nesmíme totiž zapomenout, že film vznikl za války. Stačí si uvědomit, jaké byly možnosti tehdejších dětí v tehdejším Sovětském svazu. S čím a na co si mohly hrát? Jistě film má svá slabá místa. Za velmi nepravděpodobné považuji osobně řešení sporu mezi Timurem a Kvakinem. Ale myšlenka pomáhat lidem a pomáhat zejména rodinám, jejichž tatínek byl odvelen na frontu, považuji za velmi hrdinské a dovedu si i představit, že se něco takového mohlo dít v určité formě i ve skutečnosti. Při sledování filmu mě nejednou napadl příměr s TV seriálem Rychlé šípy. Nebylo by na škodu, kdyby i dnešní filmy pro děti byly nejen plné dobrodružství, ale i myšlenek vzájemné pomoci a ohleduplnosti.