• Thriller

Temný přístav (1998)

Pominu-li některé poněkud nudné pasáže a podivné rozhovory, působí na mě tento komorní thriller vcelku sympaticky. Je pěkné, že tvůrci měli trochu invence a dokázali z již otřepaného trojúhelníku stárnoucího muže, mladé ženy a neznámého mladíka vykřesat více. Alan Rickman se role zhostil skvěle, Norman Reedus byl sympatický.

Inventura Febia - Jiřina Jirásková a Jiřina Švorcová (2011) (epizoda)

V této inventuře je pro mě jednoznačnou vítězkou Jiřina Švorcová. Trochu mě zklamalo, že jsem se z úst Jiřiny Jiráskové nedočkal "vysvětlení", jak to tehdy bylo v těch 50. létech s Jiřinou Štěpničkovou...

Olověný chléb (1953)

"Pamatujte, že rudá barva znamená vydržet až do konce." Tak taková oduševnělá a vyzrálá poselství si vzájemně předávala dítka školou povinná a často i bosá... být o něco málo naivnější, rovněž bych snil o chvíli, kdy by mou nenávist vůči buržoasnímu masarykovskému československu chlácholila jen rudá barva pionýrského šátku, který by mi na krku vázal osobně James Dean východního střihu - Vilém Besser. Nežil jsem v meziválečné době coby dělnické dítě, takže nemohu posoudit míru tendenčnosti a demagogie tohoto filmu. Dobrý Miloš Nedbal jakožto průmyslník a vykořisťovatel. Hudba Jiřího Šusta je nezvykle dramatická a Jiří Sequens se držel svého standardu. Prvorepublikový milovník František Vnouček si opět zahrál "záporáka". Zajímavý pohled je na Miloše Kopeckého a mladičkou Janu Brejchovou.

P.F. 77 (2003) (TV film)

Všech 5 hvězd patří paní herečce Vlastě Chramostové. Příběh, ač až mrazivě reálný a přesně ilustrující typické češstí, má vadu na kráse. Jejím autorem je Pavel Kohout. Člověk, kterého lze velice kulantně označit za bezcharakterního pokrytce s absencí sebemenších morálních zásad.

Columbo (1971) (seriál)

Díky tomuto seriálu jsem nabyl dojmu, že vraždy jsou výsadou ve vyšších společenských kruzích. Škoda jen, že v 69 dílech se našlo jen pár, které trochu experimentovaly - kupříkladu Columbo v přestrojení.

Portugálie (2003) (divadelní záznam)

Toto divadelní představení jsem na prknech NDM shlédl minimálně 4 krát. Škoda, že TV záznam z tohoto představení je již zřejmě nesehnatelný...Dokonalost sama! Hlavně paní Gasnárková!

Hip Hap Hop (1992) (pořad)

O sprchovacím křesle se mi i zdálo...

Oblečen na zabíjení (1980)

Pro mě osobně film, na který si nejsem schopen udělat jednoznačný názor. Začátek působil dojmem laciného erotického filmu - včetně iritující hudební složky. Po celou dobu se všechny postavy chovaly absolutně nelogicky a naprosto iracionálně. Smíšené pocity mám i z policejního inspektora, který spíše působil dojmem veksláka z Fantovy kavárny. Samotné poslední vteřiny filmu na mě pak působí přímo Kubrickovsky. Dávám 3 hvězdy, ovšem s tím, že nevím, co si mám myslet a nevím, co si mysleli tvůrci filmu, když jej tvořili.

AZ-kvíz (1997) (pořad)

Já na AZ-kvíz nedám dopustit ! "obligátní třináctka" a "ká jako karel" jsou nedílnou součástí mého denního režimu. Zdejší nízké hodnocení mě příliš nepřekvapuje, jelikož soutěž nesmrdí komercí a stále v ní jde o klasické vědomosti a ne o to, kdo z účinkujících ze sebe před televizní kamerou udělá většího dementa. Tímto zdravím tvůrčí tým TV Nova :))