• Western

Muž z Ria (1964)

Již hodně zastaralý dobrodružný předchůdce Indiany Jonese, s Belmondem v hlavní roli. Ten běhá a běhá a běhá, občas dostane ránu a zase běhá.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Skandinávská předloha dokonalého Fincherova remaku. Tento originál je možná o fous méně surový a o trochu méně mrazivý než následný remake, ale i tak jde o výbornou krimi. A představitelka hlavní ženské role hackerky Noomi Rapace má ty správné koule a místy mi připomínala Brutální Nikitu.

Šarlatový a černý (1983) (TV film)

Výtečný Gregory Peck v roli vatikánského monsignora vs. Christopher Plummer v roli šéfa gestapa ve válečném Římě roku 1943. Duchovní kuráž při záchraně válečných zajatců versus nacistická zběsilost. Hodně dobrý válečný film. Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=NgRxWrlMCOA

Percy Jackson: Zloděj blesku (2010)

Konečně vím, kdo je Percy Jackson, syn Poseidonův a dospívající hrdina pronásledovaný Bohy a jejich příšerami. Film Percy Jackson: Zloděj blesku je pohádkou či fantasy pro teenagery na variace řecké mytologie, ale svižnou a napínavou. Vše díky kvalitní režii Chrise Columba, režiséra mj. prvních dvou dílů Harryho Pottera.

12 let v řetězech (2013)

Vážně pojatý film od režiséra se jménem slavného herce Steve McQueena. Příběh svobodného čenocha, který se stal otrokem, a jeho druhů. Zážitky má jak z Chaloupky strýčka Toma, plné útlaku a násilí. Film ale příliš nebavil a kromě dokumentace života v otroctví neměl výraznější děj ani zápletku. Slabota na to, že snímek dostal 3 Oscary (včetně Oscara za Nejlepší film) a 6 nominací.

The Furies (1950)

Temný, psychologický, stylový western, českým jménem by mohl být nazván Zuřivost, s výbornými hereckými výkony majitele ranče T.C. Jefforda a jeho dcery (výborný, mně dosud neznámý Walter Huston a Barbara Stanwyck). Ta je vyhnána z rodného ranče otcem zamilovaným do nastávající macechy a rozhodne se otci pomstít. Film významného režiséra Anthonyho Manna (Muž z Laramie, Winchester '73, Odhalená stopa, Zátočina řeky). Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=F4u9OPqVVd4

Most (1959)

Německý protiválečný film oceněný Zlatým Glóbem a nominací na Oscara. Je třeba uhájit každý metr čtvereční německé půdy a proto na konci dubna 1945 narukují i chlapci plní ideálů ze zdejší základní školy. Dostanou za úkol bránit most. Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=XyF6Wx2Z2h0