• Pohádka

Misty Mountain (2007)

Americký voják se vrací po letech na Island a vzpomíná na dobu, kterou tam prožil a na jeho islandskou lásku. Ve filmu se pořád prolíná realita se vzpomínkami a není moc jasné, co je co. Byla to docela nuda.

Medvídek Sněhůlek (1980) (seriál)

tento seriál znám ze čtyřlístku, kde vycházel v 70. letech a moc se mi líbil. Nicméně večerníčková forma nic moc. Nepamatuji si to tak dobře, ale po výtvarné stránce mě to moc nenadchlo a ten medvěd mi už jako dítěti přišel neuvěřitelně trapný.

Zimnice (1995)

Tento film je tak trochu reklama na Island. Ukazuje krajinu a typické islandské zvyky bez ladu a skladu, ale spíš jen takové pozlátko, než reálné situace. Kdybych o Islandu nic nevěděla, budu ho hodnotit asi lépe, ale v porovnání s filmem Stuttur frakki, který byl natočen o pár let dříve, a stejně tak představuje zmateného cizince v neznámé zemi, jsem nemohla dát lepší hodnocení. Film mě spíš rozčiloval, než bavil.

Jednou budem dál (2006)

Jeden z dalších filmů o nezkažených dětech a zkažených dospělých. Dobré na probuzení našeho "vnitřního dítěte". Poetický dánský venkov 60. let, nádherná hudba, a dětský hrdina, který prostě zaujme. Další moje srdcová záležitost.

Vychladlá stopa (2006)

Pro ty, které by to zmátlo, islandští duchové nejsou průhlední, ale zcela hmotní. Ten chlap, co se tam náhodně občas objeví, je duch. Do celkové atmosféry filmu docela dobře zapadne, a rozuzlení celého filmu je také víc než překvapivé. Film určitě stojí za shlédnutí, je to dost napínavé, a když tam Baldur chodí v noci sám opuštěným objektem, tak z toho běhá mráz po zádech.

Veðramót (2007)

To, co se děje ve filmu, nemá daleko od skutečnosti. Případy z polepšoven vyšly najevo zrovna v době, kdy se pracovalo na filmu. Tento film bych nazvala takovým islandským Requiem pro panenku. Selhal systém nebo lidi? Kdo vlastně byl posílán na farmy, které měly být polepšovnami? Viníci nebo oběti? Naivní představa mladých vychovatelů o změně systému se setkává s drsnou realitou.

Í takt við tímann (2004)

Velmi volné pokračování filmu Meðal allt á hreinu. Stejná skupina, stejní lidé, jen o 20 let starší. Z tohohle důvodu je to opravdu zajímavé vidět. Někteří lidé jsou dost k nepoznání. Zápletka je opět postavena na soupeření dvou kapel, tentokrát jim jde o reprezentování v soutěži Eurovision. (ta je na Islandu velmi populární) Z dívčí kapely, která byla v prvním díle, je tam nějak výrazněji jen jejich frontmanka. Ta už se zpěvákem skupiny Stuðmenn není, je zde ale stále spousta hořkosti, a zpěvaččin syn by rád věděl, kdo je jeho otec. Oproti prvnímu dílu to není taková legrace, i muzika je o něco slabší. Ale Duddi je opět neuvěřitelný.

Í skóm drekans (2002)

Docela slušný dokument, možná jsem čekala více odhalení ze zákulisí. Čekala jsem asi něco jako "ženy pro měny", ale tohle je trochu jiný pohled. Nicméně rozhodně neurazí.

Stuttur frakki (1993)

Podobně jako ve filmu Zimnice, hlavním hrdinou je cizinec, který se poprvé dostane na Island, kde čelí řadě tragikomických situací. Na tom je film v podstatě vystavěn. Na rozdíl od Zimnice Stuttur frakki není tak lacině líbivý. Není zde nic moc z islandské krajiny, neboť se děj odehrává v Reykjavíku na pozadí hudební scény, kam je Francouz pozván, aby zde účinkoval. Oproti Zimnici je film mnohem reálnější, možná však ne tolik lákavý pro běžného zahraničního diváka.

Hafið (2002)

Drsný příběh ze zákulisí islandské rodiny, tuším z východního Islandu, kde žije poměrně málo lidí (Jako všude mimo Reykjavík). Na pozadí sporu o budoucnost rybí továrny se krásně vykreslují lidské charaktery. Pěkně se ukáže, co v každém je, a co jsou lidé schopni udělat pro své zájmy. V těch nejkrizovějších okamžicích na sebe členové rodiny začnou vytahovat tu největší špínu. Pro našince možná trochu drsné, nicméně po moji zkušenosti s Islandem velmi věrohodné. Uvolněná morálka místních, ale zároveň spousta přetvářky. Jediný policista je zde všem pro smích, a do toho všeho vážné problémy majitele továrny. Film je především o lidských vztazích, a opravdu mě pobavil. asi dvakrát tam také zazní čeština. :-)