Sympathy for the Devil (1968)

Pokus o propojení hudebního dokumentu s dokumentem politickým. To se povedlo jen částečně, nejvíce fungují scény ze studia, kde se dočkáme několika verzí písně Sympathy for the Devil.

U konce s dechem (1960)

Film, který zahájil Novou vlnu je zároveň jejím asi nejlepším představitelem - neokázalá kamera, dlouhé scény točené za plného provozu na pařížských ulicích, přirození herci a jimi pronášené přirozené dialogy "o životě". a navíc, velký Godardův objev - světácký Jean-Paul Belmondo.

Cesta do nemožna (1904)

Jeden z prvních sci-fi filmů s úžasnými (na svou dobu) filmovými efekty od mistra Georgese Meliese.

Le Locataire diabolique (1909)

Film, který je dokonalou ukázkou toho, čím se Mélies zapsal do dějin kinematografie - dokonalými filmovými efekty, natáčením příběhů, ne pouhou dokumentární popisností a inscenováním těchto příběhů do scén, které jsou sice zabírané statickou kamerou, ale to ani v nejmenším nevadí.

Město bohů (2002)

Film, který nezavírá oči před ničím a vše ukazuje realisticky, syrově a bez příkras. Tomu napomáhá vynikající dokumentární kamera a perfektní střih. Herecké výkony jsou také velmi působivé, zvláště u dětských herců, kteří si určitě během natáčení vytrpěli svoje - ale přeci jen míň, než děti žijící ve "Městě Bohů".

Meet the Feebles (1989)

Petera Jacksona jako první napadlo podívat se oponu rodinné loutkové show. A co tam našel? Mafiánské praktiky, sex, drogy, násilí, bulvární novinařinu, veterána z Vietnamu s traumatem (výborně okouknutý Lovec jelenů) a vůbec vytvořil nepřístupnou drsnou komedii dotaženou do naprostého extrému.

Milionář z chatrče (2008)

Indii drsnou i barevnou, tak nám ji prezentuje tento film. Perfektní kamera střih podpořený svižnou hudbou, zábavné i vážné eskapády Jamala a jeho bratra a poněkud předvídatelná love story. ale člověk stejně drží palce, i když ví, jak by to mělo dopadnout. Nečekal jsem, že to bude až tak dobré.

Poměrně mrazivá komedie,, ze které neustále pokukuje otázka: "Co kdyby?" Jinak Kubrickovsky perfektní, i když černobílá kamera mu nedává možnost se tolik nimrat v obraze. Peter Sellers ve všech svých rolích dokonalý, i když Dr. Divnoláska ("Jeho jméno nezní moc německy...") mi přišel skoro nevyužitý.

Depeche Mode: Touring the Angel - Live in Milan (2006) (koncert)

Záznam koncertu "Depešáků" z Italského Milána není jen obyčejným záznamem, tento je navíc zajímavý užitím klipového střihu a filtrů, odlišných pro každou píseň a společně s úžasným publikem a perfektně šlapající kapelou tak vytváří neopakovatelnou atmosféru. Už se těším na červen do Prahy do Prahy.

Konec srpna v hotelu Ozon (1966)

Jediná česká postapokalyptická sci-fi, která se, podobně jako mnohokrát lepší Tarkovského STALKER, vyžívá v záběrech krajiny zničené neznámou katastrofou. Jinak je Srpen v hotelu Ozon poměrně dějově slabým filmem, ale je natočen zajímavou kamerou a obsahuje pár naturalistických scén, které nemají v českém filmu obdoby.