Dlouhý souboj (1967)

Po dopozeraní tohto "filmu" som mal pocit, že si zo mňa Ken Annakin strieľa. Po technicky brilantne zvládnutých dielach ako "Bitka o Ardény" a "Báječní muži na lietajúcich strojoch" sa vážený "pán" režisér asi rozhodol značne poľaviť a unudiť diváka k smrti. Chvíľu som si aj myslel, že ide o nejakú lacnú frašku. Mýlil som sa. Ide o patetickú lacnú frašku. Dekorácie á la "namaľujem na plátno indické pohoria a pokúsim sa oklamať divákov, že sa skutočne natáča v Indii", sú skutočne ako z komédií éry 50-tych rokov. A to ani nehovorím o topornom výkone Yula Brynnera... stratený čas... hodnotím 25% za niektoré silnejšie chvíľky scenára a sympaťákov Trevora Howarda a Harryho Andrewsa

Ragtime (1981)

Miloš Forman v plnej sile. Ale bohužiaľ, vynaloženej zbytočne. Absolútne nesúrodý, zbytočne rozťahovaný a nudný film. Pri jeho sledovaní som mal pocit, že netrvá uvedených 126 minút, ale asi 4 hodiny (a to extistuje ešte takmer 160 min. verzia). Hlavným kameňom úrazu je fakt, že Forman začal veľmi plytko vykreslovať množstvo postáv, ktorých príbehy nebol schopný prepojiť a vytvoriť medzi nimi súlad. Prvá polovica filmu sa venuje osobám a udalostiam, o ktoré druhá polovica nijako významovo nezakopne. V podstate sa istým spôsobom vynegujú a divák má tak pocit, že vzniká "film vo filme". No napriek týmto výrazným negatívam ponúka zaujímavé autentické kulisy a zopár hereckých výkonov, ktoré ma ako-tak držali pri živote.

Trampoty bankovního úředníčka (1980)

Až na zopár naozaj vydarených momentiek a dialógov nesmierne nesmiešna komédia o tom, čo sa stane, ak si nemotorný bankový úradník menom Arturo De Fanti privedie domov milenku s tvrdením, že vypomôže manželke s údržbou domácnosti. Režisér Luciano Salce, ktorý aj napísal tento sľubne sa začínajúci, no katastrofálne sa rozvíjajúci scenár, musel pravdepodobne prežiť mentálny šok, ktorý spôsobil, že stratil všetok zmysel pre humor. Mnohokrát osvedčená "fantozziovská" herecká zostava na čele s Paolom Villaggiom tentoraz vykročila tou nesprávnou nohou. Veľmi slabý podpriemer...

Herkules v New Yorku (1970)

Tak na tento film som sa veľmi tešil najmä z toho dôvodu, že v ňom hrá môj obľúbený Švarcík. Ak jeho prvé vystúpenie pred filmovou kamerou môžme nazvať hraním. Skôr takým toporným (no za to nechcene komickým) tápaním po uliciach New Yorku konca 60-tych rokov. Detinsky spísaný scenár mu nedáva veľa možností, a tak sa jeho postava Herkula zmôže len na zopár hlúpučkých dialógov typu: "Ja som Herkules, syn Diov... Ty si urazil Herkula... atď." Po všetkých stránkach slabý film, no nie až taký hrozný, aby patril do stovky najhorších filmov vôbec. Na to sú iní adepti (viď Americký Ninja 2 a pod.).