Jak se krotí krokodýli (2006)

Jedna hvězda za Postráneckého. Jinak to bolelo jako kdybyste nepochopili, že "Bez peněz do hospody nelez!" není jenom eufemismus..

Prorok Mohamed a ženy (2007) odpad!

Chápu, že autoři asi chtěli do islámu vnést trochu toho západního osvícení a to drsný postavení muslimských žen tak nějak po evropsku zjemnit. Ale jak už to tak bývá, nepochopili naprostý základ a vlastně to i vypadalo, že se bojí pořádně zakousnout do tématu - takže z toho udělali spíš prohlídku Mekky a Mediny turistickým vláčkem. A nadělali o čínskou přehradu víc škody, než užitku. Proč? No, kromě nepochopení muslimské kultury celkově (fatalismus, žádná svobodná vůle, absence individuality, atd.), si to pročtěte sami: "Muži zaujímají postavení nad ženami proto, že Bůh dal přednost jedněm z vás před druhými, a proto, že muži dávají z majetků svých (ženám). A ctnostné ženy jsou pokorně oddány a střeží skryté kvůli tomu, co Bůh nařídil střežit. A ty, jejichž neposlušnosti se obáváte, varujte a vykažte jim místa na spaní a bijte je! Jestliže vás jsou však poslušny, nevyhledávejte proti nim důvody! A Bůh věru je vznešený, veliký." (Korán, Súra 4, verš 34). "Proti těm z vašich žen, jež dopustí se hanebnosti, vezměte jako svědky čtyři z vás. A jestliže tito to dosvědčí, podržte ženy v domech, dokud smrt je nezavolá anebo Bůh pro ně nepřipraví nějaké východisko." (Korán, Súra 4, verš 15) A teď z toho Mohamedova septiku upleťte bič. Korán se bere jako absolutní pravda, dokonalá a neměnná, což nějaký Mohamedovy pletichy nerozlousknou, anóbrž spíš zavedou zvídavá očka k těm opomíjenějším částem životopisu onoho v očích následovníků ideálního muslima. Kromě jeho intimního vztahu s dívkou, která měla blíž k narození, než k 15 roku, je tam taky nějaký to lupičství, vraždy a genocida na židech (Chaibar). Takže až vám někdo bude srovnávat třeba křesťanství s islámem a hipíka Ježíše s Mohamedem, radši mu oholte jazyk půlměsícem.

The Punisher: Dirty Laundry (2012)

Jsem nadšenej. Zločin a trest, jak to mám rád. Navíc ve scéně s Perlmanem překvapivě chytrý. Prostě stylové obžerství - hodí se na posvícení, když byste ke koláčkům rádi něco ostřejšího.

Farma (2012) (pořad) odpad!

Kdyby se to proboha aspoň jmenovalo normálně, třeba statek...nebo prasečák. Ne, my musíme být světoví za každou cenu. A to i když neumíme vybrat lidi, neumíme udělat zajímavý situace, neumíme to dát do širších souvislostí a snažíme se k tý nudě přitáhnout jenom trapárnama kalibru zpívající Brožové. Ale možná je to dobrý jako sociologická sonda, kam až zašel rozklad české morálky. No a když si to dá člověk jedním vrzem s Televizníma Novinama, tak nepochybuje, že zašel dál než duše Emila Holuba...

Chata v horách (2012)

Právě jsme si připomínali 70 let od doby, kdy sedm našich výsadkářů obětovalo svoje životy pro (stále odkládané) blaho národa. No, v tomhle hororovým mišmaši není schopnej jeden emerickej hulič obětovat ten svůj ani pro záchranu celýho lidstva. S tímhle materiálem tu skončí krize leda až se naše nedostatkový zboží (děcka) bude učit čínštinu. Což o to, film je to zajímavej, docela originální - a to se cení. Jenže jsem se nebál a hlavně neleknul ani jednou. To je u mě docela zvláštní a zároveň signál, že ten sebevědomej tah napříč žánry má svoje slabý pozlacený stránky. Uvidíme jestli to něco v hororu změnilo a amíci opět seberou španělům štafetu.

Agora (2009)

Což o to, historii zase jednou narazili na kůl (zbroj, zbraně, Hypatia...), což jde připsat na vrub i tomu, že režisér toho chtěl povědět mnohem víc, než mu dovolovaly prameny a časová souslednost. Ale asi chápu, co tím chtěl říct. Když tohle dokážou zfanatizovaní přívrženci křesťanství - náboženství založeného na univerzální lásce, odpuštění a svobodné vůli - co potom se světem rozumu udělá islám, který má nenávist a zabedněnost v popisu práce? Ostatně i křesťané byli stylizování tak, aby muslimy připomínali co možná nejvíc. K tomu jenom dodám, že na západě zvládnul Sv. Augustin (který do křesťanství definitivně zabudoval filosofii, kterou pěstovala i Hypatia - novoplatonismus) dát dohromady rozum a křesťanství, takže dědictví rozvrácené antiky se stalo životaschopným pro novou dobu (přesně tak, zbytky antické kultury, které tehdy opravdu mlely z posledního, byly zachráněny pro budoucnost samotnou církví). Ale východ Římské říše, který je tu popisován, měl horší úděl. Víc sázel na pasivní mystiku, míň na rozum a pak se z egyptských křesťanů stali dnešní menšinoví koptové nebo dezertéři k Aláhovi. Přes občasnou nudu a nepřesnosti je to velkolepý film poučný víc než puberťák vězněný abstinenty. Zaslouží si silné čtyři hvězdy.

Slzy Gazy (2010) odpad!

Chcete vědět, jak jde lidi opít strouhankou, aby viděli v Hitlerovi Ježíše a ve Šmoulince Gargamela? Tak hoďte očkem po tomhle skvostu...

Amerika hledá topmodelku (2003) (pořad) odpad!

Co to proboha bylo?! Odpornější a trapnější úchyláky než v tomhle paskvilu jsem nenašel ani v parku před Hlavákem. Jestli má tohle připomínat svět modelingu, tak si dám radši animal porno s Ransdorfem.

Zrození Planety opic (2011)

Z nějakýho důvodu mám mít rád opice, co likvidují lidi. A z nějakýho důvodu se mi to i přes zajímavost tohohle snímku moc nedaří. Je tam kupa nelogičností, kterou korunuje závěr kdy zabít opici (a finišově dokonce shromážděnou na jednom místě hned za městem) cvičeným ozbrojencem je složitější než sejmout transformera. A taky mi nesednul ten zvrhlej ošetřovatel, bylo to na mě moc násilně prvoplánový. Takže nakonec silný tři hvězdy, protože občas zábavný i originální to bylo, Franco a příležitostný opičí Gesichty vypadali docela fajn...ale nuda prosvítala zhruba každou sedmou až devátou minutu a někdy i desátou, když jsem se vrátil dřív od ledničky.