Hon na čarodějnice (2011)

Tohle mohl být takřka dokonalý film. Příběh mě strhnul, dekadentní hororová atmosféra skvělá, prostředí nádherné, Cage s Perlmanem a francouzskou čarodějnicí do svých rolí padli skvěle. Jenže to strašně rychle a nedomrle skončilo, chtělo to přidat ještě tak dvě další eskapády na cestě. A to finále bylo sice docela dobře vymyšlené, mniši lezoucí po stěnách plnili děsící účel, jenže to bylo tak blbě sestříhané, že jsem z toho měl stroboskopovou pohádku pro starší a roztěkané. Akce a celkové vyznění v závěru...bylo prostě zazděný. V každém případě je to ale hodně slušný film, který jsem si mimochodem vychutnal s doprovodem v úplně prázdném nočním kině na Flóře.

Legie (2010)

Moc logiky to nepobralo, ale to ani Stewartův další film Kazatel. Takže jestli podobně propluje příběhem i jeho třetí film, začnu to brát jako jeho režijní podpis. Když odhlédneme od toho, že není jasné proč jsou v pohodě jenom lidi v motelu, proč se s nima nadpřirození tak žinýruje, proč je všemohoucí bůh není schopný sejmout na dvě doby atd., tak se jedná o docela zajímavé a chvílema i poutavé dílko - zvlášť, když jedna asihorolezkyně v důchodovém věku dokáže ostatním, že ještě nepatří do starého železa. Akce je, pravda, trochu zmatenější, ale zas je to prvotina - ostatně režisér u Kazatele ukázal, že se poučil. A napětí u mě fungovalo. Jestli vás ale Legie v něčem přinutí dát na modlení, tak je to absence pořádných dialogů, nemluvě o hláškách (v tomhle se Stewart v Kazatelovi naopak nepoučil).

Kazatel (2011)

Je to spíš mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, protože ten svět kolem je bohatý a plastický jako vegetariánská zabíjačka. Mohlo to být docela zajímavý, jenže oni asi můžou jenom naznačovat, o nějaké mapě nebo přesnějšímu prostorovému vymezení zdejšího světa si můžeme nechat zdát, struktura státu a společnosti není pro jistotu naznačená (kromě vedoucí úlohy církve) vůbec a život zdejších lidí charakterizují jen proprietky z divokého západu. A to mi nestačí. Některé logické nedostatky už zmínil "fmash" a já jenom dodám, že mi tam taky chyběla i porce pořádných hlášek a taky vysvětlení, proč je kazatel vlastně tak skvělá zbraň a jaktože umí to co jiní před ním ne. Co mi tam nechybělo vůbec, jsou citace (vykradači hrobů asi taky jen citovali nebožtíky) známých filmů. Jinak fajnové obludy, Bettany slušný, akce i napětí ujdou a celkově jsem si film dost užil. Na konečné čtyři hvězdičky zvyšuju i kvůli příliš nízkému hodnocení.

Nenarození (2009)

V rámci žánru zahustí váš potemnělý pokoj tísnivou atmosférou, slušnou porcí lekaček a nadprůměrnou kamerou. Zajímavé jsou i konce snových pasáží, které většinou nekončí obvyklým prostřihem k probuzenému snílkovi. Hudba slušná, i když za chvíli si na ní nevzpomenu. Stejně tak i fešanda Odette Annable, která neurazí, ale ani nepošimrá ve slabinách. Jenže tu jsou dialogy a tam scénář dopadnul jako ti sedláci u Chlumce. Hlášky typu "Pojďme se pobavit.", nebo "Vy nevěříte že vám tu můžu pomoct (a proč by tam jako jinak chodila?)", těch je v celém filmu dvanáct do tuctu. Když od toho ještě odepíšu i zkratkovité vyprávění, nižší hrst originality a fakt, že místní bestie dost opisovaly od Nenávisti, jsou to suma sumárum hodně silné tři hvězdičky (ale zaokrouhluju nahoru, zdejší hodnocení pod 50% si to nezaslouží).

3 sezóny v pekle (2009)

Kéž by takovouhle výpravu měl Protektor. V jednotlivostech zajímavé, ke konci i docela dramatické a strhující, ovšem bez pořádné tečky. Jinak vcelku povrchní, s postsynchrony na úrovni maďarského porna a celek celkově kulhá na všech osm chapadel. Skoro to dosáhlo i na čtyři hvězdy (výkony Hádka a Krobota mě nadchly), ale na to tam bylo výtečného Krause poskrovnu.

New Police Story (2004)

Můj nejoblíbenější čínský herec Jakcie Chan exceluje. Nápadité scény sráží jediná, ale hodně výrazná věc: Naprosto tragická hudba. Být neslyšící, přihodim do klobouku pátou hvězdu.

Král Artuš (2004)

Mě vůbec nevadilo historické pojetí legendy, právě naopak mě to k filmu přitáhlo. Zvlášť když tvůrci neúnavně hlásali historickou věrnost a protože jsem o problematice lecos četl, lecos jsem taky za ten obří rozpočet očekával. Vydrželo mi to asi deset sekund po začátku filmu, protože historický úvod je podaný jako kdyby měl doma Palacký trubky z azbestu. Pak tam napsali, že příběh se odehrává v půlce 5. století a přitom z každý dějepisný učebnice pro základky by se dozvěděli, že tehdy už byla římská vojska víc jak 40 let evakuovaná za Lamanšským průlivem. Takže od začátku bylo jasný, že celý příběh je vycucaný z prstu v zadku, nemluvě o vzhledu výzbroje, výstroje, taktiky, Hadriánova valu, tehdejšího způsobu života a vlastně všeho. Věrnější historii je i Kuba se Stázinou. Ale to by ještě nebylo to nejhorší, ostatně velká část filmů si dělá z dějin srandu (taky se ale neprohlašují za historiky) a když člověk přistoupí na hru, dokážou mu přisát půlky ke gauči. Takže se dostávám k filmu jako takovému - strašlivě udělaná akce, většinou příšerné dialogy, postavy jalové, střih zazdil chvílemi hezkou kameru, všude samá nelogičnost, nevýrazná hudba, výprava z kategorie "béčkový horor" a má milovaná křehká a zranitelná Keira si tu hraje na Xenu s plochou dráhou letu... A pochybuju, že krvavější Director´s cut by mě přinutil aspoň ke třem hvězdičkám. Takže nakonec dávám s odstupem aspoň 2 hvězdičky (původně to bylo na odpad), i když je to pro tvůrce obří trapas. A to proto, že: 1/ Clive Owen byl solidní i když se to nedalo poslouchat, dobří byli i Til Schweiger, Stellan Skarsgård nebo Ray Stevenson 2/ Bitva na jezeře byla hezká, nelogická ale hezká 3/ Občas mezi vojáky zazněly úderné hlášky. PS: A na závěr se přidávám - Antoine Fuqua je naprostej tragéd, co on už dokázal zazdít skvělých nápadů...

Pouta války (2004)

Dávat film (natočený šest let po Ryanovi) Spielbergovi za vzor válečného dramatu, když bez něj by korejci (a všichni ostatní) ještě doteď točili leda podle vousatých notiček Čety, Apokalypsy nebo Olověné vesty...to je hodně nefér. A nejenom proto, že Kaminskiho roztřesená kamera byla na jatkách první. Pouta války tahají za kratší konec i v akčních scénách, protože se úplně neoprostily od asijské nerealistické vyvražďovačky. Navíc to bylo hůř sestříhané, komplexní záběry akce dost často chyběly (střelba spíš probíhala v pořadí 1/ záběr na střílejícího 2/ po střihu záběr na rozstříleného - na válečný film slabota) a zranění či úmrtí taky nebyly tak realistické, jak je v žánru dobrým zvykem. Celkem vzato, nechápu jak může někdo, koho čáp neupustil v Hongkongu, tvrdit že precizní akce z Ryana je horší než ta zdejší. Když k tomu přidám - hlavně u konce - zmatky v příběhu a vlastně i horší srozumitelnost podání vývoje války, tak ani nevím proč tomuhle dílu dávám čtyři hvězdičky. Jenže i tak mě to bavilo, nebáli se ukázat zvěrstva vlastní strany, atmosféra byla slušná a trochu jsem se aspoň vcítil do konfliktu, který semlel hodně hrubým odhadem životy 2,5 milionu Korejců (a asi 54 000 američanů plus 3000 vojáků dalších zemí OSN).

Saw: Hra o přežití (2004)

Vcelku poutavá a originální řezničina. Atmosféra i hudba fajn a závěr mě dost rozhodil. Moje zamyšlená silueta je po zkouknutí vyvražďovacího hororu docela vzácná, takže bez debat čtyři hvězdičky.

Jak vycvičit draka (2010)

Tak po přečtení jednoho zdejšího komentáře upřímě doufám, že tohle nebyla óda na multikulturní pojetí světa, ale prostě drsnější pohádka o tom, že když svého nepřítele lépe pochopíte, může to prospět oběma. A navíc si u toho zažijete věrtel srandy. Cítím z toho i ten mírný ekologický přesah, inspiraci Avatarem a krásnou úctu k mýtickému světu tvrdých vikingů. Fantasy jako řemen. Dráčkové jsou pak roztomilí a jejich členění působí promyšleným dojmem (potažmo poctivým hraním RPG her scénáristou). Je pravda že je to předvídatelné a šablonovité, ale stejně mě ten úplnej konec dost zarazil. Na animák nečekaný. Suma sumárum, je to mezi čtyřmi a pěti hvězdičkama, ale už za tu skvělou hudbu, emoce a konec který doznívá jako vznik Kultury dračích jezdců...já těch pět prostě dám.