Rande na dvě noci (2014)

Rozhodně bych to nezařadil mezi klasické romantické filmy, nicméně je hned od začátku jasné, o čem to bude. Nejsilnější stránkou je fakt, že je to konverzačka, žádné dlouhé pohledy na krajinu, na západ slunce, na utíkající život ve městě, nýbrž čtyři zdi a beznaděj, že tato situace - uvěznění v bytě s někým, koho nechceme vidět, je... do této situace se vcítí i neempatický člověk, no a v tomto filmu se mluví, mluví a zase mluví. Ale jak je jasné, oba se začnou sbližovat a slabší stránkou je upadnutí do klišé, když se film ke konci snažil o velikou dramatičnost. Film je sice takový šablonovitý, takových by se asi našlo více, ale tento je milá oddychovka, která nebyla nikdy předurčena a ani točena pro masu lidí, proto se film nesnaží být až moc teatrální. Miles Teller je super, a to bylo i hlavním důvodem, proč jsem si to pustil, a nelituji toho.

Dokonalý smysl (2011)

Audiovizuální dokument. Ne, tak úplně to dokument není, ale je to do jisté míry inspirativní a inteligentní s výborným hudebním doprovodem. Myšlenka filmu je geniální, dalo by se říci, že je to post apokalyptická tématika, a to tu dlouho nebylo, vývoj k post apokalyptické chvíli. Většina filmů je vrhnuta rovnou do nehostinného prostředí, tady jde ale hlavně o cestu k tomuto stavu, kdy lidé neuvidí, neuslyší, neucítí a vlastně... nebudou o ničem vědět. A tady si začne, u každého ztraceného smyslu, člověk pokládat otázku, jak by se mi s tímto asi žilo. Nakonec si člověk řekne, že může být rád, že cítí, cítí doteky a vůně, může jíst něco proto, že mu to chutná a cítí to. Nějak začne chápat, jak vše by bylo velmi těžké, a v tom je síla filmu. Je prostě velmi smutné, když se jednoho dne probudíte vedle milovaného člověka, ale nebudu už nijak moci jej cítit, už si jej budete jenom představovat.

Interstellar (2014)

Do kina jsem šel s tím, že to musím brát s lehkou nadsázkou. A vyplatilo se. Je pravda, že jsem čekal možná trošku více, ale i tak se mi film líbil. Ono tady ani tak nejde o vesmír, než o to sdělení. Není to vůbec chladné scifi, a nebýt té citové linie, tak by to byl obyčejný film, protože většina se odehrává na Zemi, a jenom nějakou část na cizích planetách, které ani nebyly kdo ví jak propracované, což bylo velikým zklamáním. Pořád se oháněli nějakými technickými věcmi, ale aby něco řekli o těch planetách, nebo o cestování. Jsou tu také jisté nejasnosti, ale to přehlédnu, nešel jsem na film, který by mi měl něco říci o letectví, fyzice a astronomii, ale šel jsem na film, který by mi měl citově nějak rozdrásat, ale zároveň přinést nějaké napětí a pocit prozkoumávání tajemného - černá díra. Ve výsledku jsem měl co dělat, abych tu slzu neukápl, vážně... Hlavním problém pro mne nebyla délka, i když od půlky filmu se mi chtělo regulérně na malou, ale snaha o neustálé konverzace, a když si to tak vezmu, sem tam ztrácely celkem smysl a nebavily mě, protože jsem přece jenom přišel na scifi a chtěl jsem vidět i něco jiného, než Zemi a slyšet něco jiného, než to, že jsou všichni opuštění. I tak je to nejlepší scifi za rok 2014.