• Krátkometrážní

Grindhouse: Thanksgiving (2007)

"It is blood.' - "Son of a bitch..."Parádní kousek s Lilianou Malkinou :D

Clockwork (1978)

Jen pro Raimiho fanoušky. Vygradované napětí na sedmi minutách, hodně zajímavá kamera a efektní pád ze schodů, za který by se ani Srstka nestyděl. Každý nějak začínal.

Lekce neslušného chování (2008)

Parádní film k žehlení. Duo Biel a Firth těžce tlačí na pilu jízivého humoru a člověk se vcelku slušně pobaví. Má ovšem neduhy každého filmového přepisu divadelní hry. Typicky britská záležitost.

Kabinet doktora Caligariho (1920)

Skvěle stylizovaná klasika, spíše expresionistického, než hororového ražení. Krásná pointa nakonec, démonický Veidt, neskutečné kulisy. Caligari působí spíše směšně ale uvědomme si že se jedná o 90 let starý film. Forma již dnes nic moc neříká, stejně jako výrazové herectví, ale obsah je přeci jen důležitější a ten je i dnes jednoznačně na 80 procent.

Donnie Darko (2001)

Hodně nadžánrová věc, takový nadfilm, při kterém je člověk fascinován, aniž by ještě dlouho po titulcích tušil, na co se to díval. Jenže myšlenky se později dostaví a výsledkem je naprostý pocit osvícení. Interpretací tohoto snímku je opravdu mnoho, a každá je pravdivá. Celý snímek prošpikovaný odkazy a detaily, žádný obraz není navíc. Říka se, že vám před smrtí proběhne před očima celý život. Co když ale nasléduješ králíka za zrcadlo?

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Prosluněná a dráždivá letní dovolená, i když dokud se neobjeví Cruz, tak také dosti nudná. Jenže Penelope nám vše obrátí vzhůru nohama, její temperamentní a ozbrojená bejvalka cupuje veškeré emocionální výlevy dua Hall - Johansson na kusy a dává do filmu mraky toho pověstného španělského temperamentu. Barcelona je opravdu nádherná ale Allen kupodivu selhává na tom, co bylo vždy jeho devízou - dialogy.

Memento (2000)

Díky formě nepolevíte v myšlení ani na vteřinu. Film který si dokonale hraje s divákem a který Vás přinutí asi třináctkrát změnit zápletku, kterou si myslíte že už máte vyřešenou. Jako klasický film by to bylo vcelku fádní a obyčejné, vždyť o amnézii pojednává už tolik Payneů a Bourneů, ale je to právě režie, která z Mementa dělá něco naprosto nezapomenutelného.

Psycho (1960)

Dlouho jsem se snažil Psycho ignorovat, házel jsem ho do stejného ranku spolu se všemi pátky třináctého a nočními můrami. Jenže jak jsem začal propadat osmdesátkovým slasherům, došla řada i na Psycho. Bože jak ja jsem se mýlil ve své naivitě, že se nějaký Jason Vorhees může rovnat Normanu Batesovi. Hitchcock tu totiž na nás již od desáté minuty navaluje tíživou atmosféru, navíc dokonale podpořenou filmovou hudbou. A nejděsivější nakonec není legendární scéna ve sprše, ale to, jak Norman chladnokrevně odklízí tělo a samozřejmě i finální scéna ve sklepě. Ano, tohle je dotažený filmový horor, který řadím určitě do své osobní top 10.

Julie a Julia (2009)

Dvě hodiny pozitivní atmosférou nabyté nudy. Bohužel film o mě nic neříkající kuchařce nemá k nabídnutí nic víc než 524 receptů. Linie blogerky Julie se mi líbila mnohem víc než ta s přeafektovanou Streep, kde mě ale zase bavil Tucci. Pro Julii Powell to byla aspoň výzva, něco chtěla dokázat, ale Julia Child vařila jen protože se nudila. Jako bych se díval na dva filmy sestříhané do sebe.