OMO - Cesta do praveku (2002)

Nemohu tento dokument hodnotit jinak než jak hodnotím. Skvělé dobrodružství po Africe, kde dnešní člověk se mockrát neobjevil, panenská příroda a chování domorodých kmenů. Jediné, co mi chybělo bylo jak se skupina šesti lidí vrátila zpět. Ale to je jen chybějící jahůdka na sedmipatrovém dortu.

Čínská ruleta (1976)

Spousta milovníků filmů se Německé filmové tvorbě vyhýbá. Snad někomu vadí jazyk, snad někomu vadí jiný způsob pojetí filmu, nebo nevím. Německé filmy jsou jiné, ale mají své kouzlo. Tento film je důkazem toho. Je to film o nevěře obou manželů. kteří jsou s touto okolností oba smířeni a žijí s tím jako že se nic neděje. Když sevšichni všetně dcery jednoho páru, její chůvy a rodiny, která vlastní zámek na měm sejdou, tak hrají čínskou ruletu, hru kde se hádá osoba, kterou charakterizují na základě podobnosti s jinou věcí, funkcí atd. Závěrečná scéna je naprosto skvělá a odehrává se v reálném čase a končí tragédií. Toto drama se mi líbilo hlavně díky grandióznímu závěru, ale začátek byl spíše průměrný.

Šílení (2005)

Jana Švankmajera nejen já velmi uznávám, ale přiznám, že jeho umění je trošku hůře stravitelné sousto. Tento film je jeho důkazem. V filmu je sice kolikrát dobrý nápad, který diváka dostane, ale nechápal jsem, proč vlastně celou dobu ve filmu chvilkama pochoduje maso:-) Líbila se mi hodně role Jana Třísky v roli Perrem Markýze deSade a čekal jsem, co z toho vyleze. Nakonec jen to co se dalo čekat, že postava Markýze je jen výplot mysli chorého člověka. Nevím, fakt nevím jestli se mi tento film líbil nebo ne. Já se spíše přikláním na stranu lidí, kteří Švankmajera obdivují než zatracují, ale pro tento film dávám známku "dobrá".

Inferno (1980)

Film takřka kultovní. Viděl jsem ho jako malé dítě a byl jsem z něj vyplašený. Ale nešlo o pravý strach, lekání atd, ale bylo to něco úplně jiného. Je to dost artově pojaté, i způsoby smrtí se mi líbí, že jsou originální, např. nůž zabodnutý do krku, ale z boku? to jsem snad ještě neviděl a to jsou věci, které já hodnotím jako originální. A scéna, kdy na začátku filmu plave slečna ve vodě pro klíče a začnout tasm plout mrtvolky je uplne supiš:-)

Zánik domu Usherů (1960)

Film je hodně minimalisticky pojatý. Jak počet osob končí u čísla 4, tak prakticky pořád ty samé prostory jednoho domu. Myslím, že svým hodnocením zklamu milovníky tohoto typu filmů, ale místy jsem se hodně nudil. Přiznám, že role Ushera byla skvěle zahraná, ale nemyslím si, že scénář byl dle povídky E.A. Poea napsaný úplně nejlépe. Trošku jsem čekal více, než nakonec přišlo a tak uděluji jen tři hvězdy. Promiň MaxSchrecku:-)

Šifra mistra Leonarda (2006)

Přiznám se, tento film se mi líbil. Mám rád tyto filmy, které postupně odhalují mystérium a myslím že v tomto filmu se to povedlo. Zklamal mě trošku herecký výkon Audrey Tautou, ale filmy tohoto druhu se mi vždy asi budou líbit.

Daenseoui sunjeong (2005)

Miluju filmy, které jsou asijské. Bohuzel z Korejskych filmu jsem mohl videt jen filmy od Chan-wook Parka a Kima KiDuka, ktere mam oba prevelmi rad. Tento korejsky film je vsak uplne jiny. Chvilema mi prisel neco jako hrisny tanec se sikmookym hereckym obsazenim. Je pravda, ze tento film neni jen tematicky o tanci, ale je o snaze utect z komunisticke Ciny do Korejskeho Soulu a tanec je jen zastitou. Film hodnotim prumerem, protoze jsem zvykly na jine, ale rozhodne nemohu rict, ze to bylo spatne. A opet plati pravidlo: Asiatky = nadherne zenske:-)

Až přijde kocour (1963)

Z tohoto díla cítím, že režisér chtěl vytvořit něco, co nakonec nezvládl. Nevím co moc k tomuto filmu povědět, protože mi jaksi vůbec nic neříká. Ale Jan Werich je opravdu velká osobnost a zde toto jde krásně vidět.

Match Point - Hra osudu (2005)

Tak tento film je skutečně pecka. Pecka v tom, že jsem nečekal, co dokáže Woody Allen, kterého mám moc rád, natočit. Film byl svým námětem velmi neAllenovský, žádné komické prvky, žádný Allen coby hlavní role nebo vypravěč. Absolutně mě tento film dostal. Ale i tak bych si dovolil filmu pár věcí vytknout. Herecké výkony mi přišly nevyrovnané, byly scény, při kterých se mi líbily, ale některé scény byly přehrané. Další věcí je to, že trenér, který se údajně málem živil tenisem ten tenis vůbec neuměl (omlouvám se, v tomto jsem postižen svým povoláním tenisového trenéra:-), další věcí je drobnost: pozvat Ira na skotskou Ir bere jako velkou urážku, nikoliv přátelsky s úsměvem kývnout, jak se stalo v tomto filmu:-) A na závěr: Ještě bych pochyboval nad jednou věcí a sice střih. Přišel mi trošku divně sestříhaný, jako by urychleně, ale dá se pochopit, že když Woody Allen točí 2 filmy ročně, tak se musí někde spěchat:-) Ale je to jen můj pocit. I tak tento film hodnotím pěti hvězdičkama, protože tyto věci, které vytýkám tak jsou jen minimem v tomto skvělém snímku.

Nový život (2002)

Ač vlastně absolutně nevím, o čem tento film je, tak se mi líbil. Většinu času je doprovázen tichým basem na pozadí "děje" a to dopomáha k psychadeličnosti tohoto filmu. Je zde spousta erotických motivů. Film je fakt zvláštní, ale cítím zde ovlivnění tvorby Philippeho Grandieuxe Davidem Lynchem, alespoň čá-stečně.