Tenet (2020)

Pamätám si to. Kedysi nás vodil za ručičku. Trpezlivo odhaľoval tajomstvá kúzlenia, učil ako sa dá vlámať do cudzích snov alebo vysvetľoval cestovanie pomocou červích dier. Teraz tú ruku pustil a naše roky sú neisté... /// Tenet pôsobí na prvý pohľad mimoriadne chladne. Akoby v sebe hlavní hrdinovia úplne potlačili ľudskosť a sústredili sa len na splnenie náročnej misie. Pod násilne pragmatickou vrstvou ľadu sa však ukrýva duša s emóciami. Ak sa divákovi podarí prekrivkať cez všetky tie algoritmy, inverzie, entropie, obrátené plynutia času, nukleárny holokaust a palindrómy, dostane sa k jednoduchému príbehu o nádhernom priateľstve.

Země bez zákona (2012)

Kriminálnu baladu Lawless som mal vo svojom hľadáčiku už nejaký ten rok. Možno bolo chybou až toľko otáľať, pretože čas jej zrejme trochu ubral na šarme. Postavy sú však, s výnimkou prepáleného zástupcu šerifa, veľmi slušne napísané i zahraté a o životy trojice bratov Bondurantovcov som sa napriek legende o nesmrteľnosti poriadne bál.

Noční zvířata (2016)

Film - kniha, realita - fikcia, odpustenie - pomsta, láska - nenávisť, muž - žena... Tom Ford vystaval svoj zvláštny príbeh o vyrovnávaní sa so smutnou minulosťou na ostrých kontrastoch a protikladoch. Je to veľmi nápaditá a originálna konštrukcia, no v rovine emócií ťahá za kratší koniec. Takýto film si nesmie dovoliť nechať diváka chladným.

Psí ostrov (2018)

Krásne a pútavé. Nekriticky obdivujem tvorivosť a schopnosti Wesa Andersona, vďaka ktorým dokáže hravým spôsobom vyrozprávať pomerne komplikovaný príbeh o utrpení psov na ostrove odpadkov. Je to tiež o prírode, láske, priateľstve, večnosti a čiernej sove. Tento film na mňa zapôsobil až tak, že som začal písať haiku.

Mys hrůzy (1991)

Znepokojivé. Martin Scorsese v tomto priamočiarom a temnom thrilleri pracuje so všadeprítomným neviditeľným zlom, rušivou hudbou, zaujímavou výtvarnou stránkou (meniaca sa obloha, zábery na oči, nájazdy kamery) a chaotickou symbolikou (tetovanie, citácie z Biblie, Rasputinov syndróm spásy, zvádzania a nesmrteľnosti). Istým spôsobom ide o úchylnú a cynickú hru s divákom, ktorému Scorsese predkladá na výber dve strany - sčítaného psychopata Cadyho a pokryteckého právnika Bowdena. Nepríjemná voľba...

1917 (2019)

Sam Mendes dokázal obliecť nenápadnú vojenskú historku do autentického a farbistého kabáta. Technické spracovanie pôsobí mimoriadne hodnoverne, ponúka nesmiernu dávku hmatateľného napätia a vyráža dych. Nie je to však len o dokonalej filmovej exhibícii. Mendesova odysea zanecháva v zakrvavenom blate špinavých zákopov prvej svetovej vojny silnú emočnú stopu.

Hlava 22 (2019) (seriál)

Smiech, zúfalstvo, napätie, opovrhnutie, nádej, zmätenie... Seriálová Hlava XXII ponúka (rovnako ako tá knižná) pestrú škálu pocitov a emócií, ktoré diváka pribijú k obrazovke. V štekote protilietadlových kanónov ukrýva silné príbehy rôznorodých figúrok. Každá z ústredných postáv má svoj špecifický pohľad na krvavú vojenskú mašinériu (napríklad hedonistický Major de Coverley, zaľúbený Nately, šťastný McWatt, dôvtipný Milo, prešibaný Orr alebo nahý Yossarian). Táto mnohofarebná spleť pocitov a postáv vo finále vytvára ohromujúcu mozaiku surovej protivojnovej satiry. Hustý seriál a výborné spracovanie knižnej klasiky!