Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

Filmová prvotina Patrika Hartla mi nesadla a mal som z nej zmiešané pocity. Miestami na mňa pôsobila plytko, chvíľami zase hlboko a poučne. Humor bol občas inteligentný, väčšinou však zbytočne vulgárny. Čakal som od toho viac, pretože Patrik má schopnosti na to, aby z filmu vyťažil viac.

Zpráva (2020)

Príbeh Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu by si zaslúžil komplexnejšie spracovanie. Bebjak k látke pristúpil až priveľmi skratkovito. Mal som pocit, že len kĺže po povrchu, bojí sa zájsť k podstate, hrá sa s obrazom a dôležitosť „správy“ ho príliš netrápi. Najsilnejší moment filmu prišiel až počas záverečných titulkov a to tak asi nemalo byť.

Divočina (2014)

Všetko nechať tak a kráčať nádhernou prírodou. Len tak kráčať... Ak niekoho aspoň raz v živote prepadla podobná túžba, tento film musí mať úprimne rád. Wild krásnym a citlivým spôsobom vysvetľuje motivácie hlavnej hrdinky. Divák sa teda vie s jej situáciou bez problémov zžiť a pociťuje k nej obrovské sympatie. Svojím podmanivým hereckým výkonom k tomu určite prispela aj Reese Witherspoon. Na svetlo filmového sveta teda prišiel úžasný príbeh. Počas sledovania som viackrát pomyslel na to, že by som chcel tento príbeh prežiť. Ale to sa nedá... Každý z nás má svoj vlastný.

Salto je král (2020)

Zlaňovanie Salto Ángel pôsobilo ohromujúco a vzalo mi dych. Trošku ma však vyrušoval koncept a príbehová výstavba celého filmu, čiže veci, ktoré máva Pavol Barabáš obvykle pod kontrolou. Výpravy k ďalším vodopádom boli veľmi napínavé a zaslúžili by si detailnejšie spracovanie. Hľadanie kráľa medzi vodopádmi sveta by podľa mňa potrebovalo trošku rozsiahlejšiu minutáž a komplexnejšie vystavaný dejový oblúk.

Palm Springs (2020)

Palm Springs som mal vyhliadnutý veľmi dlho a moje očakávania boli o kúsok väčšie, než by bolo vhodné a potrebné. Veľkým plusom sú neopozeraní herci a posledné dve scény s Royom. Inak je to len neškodná letná jednohubka, ktorá síce nevyrazí dych, ale divák pri nej strávi príjemných deväťdesiat minút.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Od úvodných rozťahaných titulkov až po záverečné stretnutie na cintoríne vo filme všetko krásne funguje. Príbeh o štvanici za pokladom je príťažlivý a neskutočne napínavý. Trojica ústredných protagonistov sa nádherne dopĺňa. Ide o výnimočné filmové dielo, ktoré sa nikam zbytočne neponáhľa a aj vďaka tomu má auru vzácneho diamantu v zbierke svetových kinematografických klenotov.

Pro pár dolarů navíc (1965)

Leoneho druhý dolárový western otvára parádna trojobrazová sekvencia, počas ktorej režisér predstaví dvoch absolútne odlišných lovcov zločincov a ich spoločný terč, obávaného kriminálnika El India. Celá prvá polovica filmu, uzatvorená prepadnutím banky v El Paso, je geniálne vystavaná. Počas zvyšnej minutáže tempo trošku kolíše, no i tak ide o jedinečný divácky zážitok umocnený silným záverom. /// Scéna, v ktorej sa El Indio postaví za kazateľnicu a v sprievode nádhernej melancholickej hudby prednesie podobenstvo o bankárovi a stolárovi, patrí k najväčším filmovým momentom všetkých čias. Tik-tak, tik-tak, tik-tak...

Pro hrst dolarů (1964)

Legendárny tanec medzi dvomi znepriatelenými rodinami v podaní mlčanlivého Američana. Príbeh sa vynikajúco vyvíja a postupne graduje, ale trošku mu chýba osudovosť a väčšia osobná motivácia hlavného hrdinu, ktoré boli také príznačné pre neskoršie westerny Sergia Leoneho.

Naprostí cizinci (2016)

Základom tejto bezchybne vygradovanej talianskej tragikomédie sú mobilné telefóny a tajomstvá, ktoré sa ukrývajú za ich svietiacimi displejmi, takže nie je núdza o vtipné i vážne momenty. Ide o svieži nápad so znepokojujúcou záverečnou pointou.

Forrest Gump (1994)

Film o Forrestovi Gumpovi funguje ako dokonalá metafora na život. Podchvíľou rozosmeje, niekedy inšpiruje, občas nahnevá, inokedy rozcíti alebo vyvolá súcit a pod rúškom krásnej naivity ukrýva hlboké pravdy. Presne ako život.