• Pohádka

Jiný Dumas (2010)

Kvalitní scénář s brilantními hereckými výkony, kromě ústřední dvojice tvůrců se velmi dařilo i ostatním. Jeden z opravdu originálních životopisných filmů, který sleduje objekty svého zájmu s nenuceným, pobaveným úsměvem, ale nehodnotí. Výborné dialogy, divadelní hra, která posloužila jako předloha, bude asi moc dobrá. Neškodilo by slyšet film v originálním znění, i když tady se povedl i dabing (Steinmasslová, Brousek).

Balzac (1999) (TV film)

Kvalitní biografický film, druhá část jde víc do hloubky a má docela sílu. Depardieu je dobrý, ale myslím, že Ardantová a hlavně Moreauová ho tady převálcovaly.

Americké dopisy (2015) (TV film)

Nejslabším článkem je asi scénář. Spousta flashbacků je zbytečných a vystavěných jen na efekt. To, jak je použita Humoreska, zavání "americkým" přístupem k masovému divákovi - jako by se tvůrci obávali, že jinou skladbu od skladatele nezná. Nejsilnější dojem na mě udělal výkon Petry Špalkové. Díky ní přidávám *, jinak by to bylo jen za 2. Pokud se mělo jednat o umění ,za umělecký úspěch se to označit nedá.

Into the Woods (1991) (divadelní záznam)

Bernadette rules!

Fantom opery (2011) (divadelní záznam)

Naprosto úchvatné včetně všech vystoupení, co následují po konci vlastního představení. Skvělá atmosféra, která přímo sálá i z obrazovky.

Láska na vlásku (2014)

První hodina byla hodně unavená, teprve pak přišlo několik jiskřivých scén, zábavných nebo dojemných. Bezprostřední vyústění mě překvapilo. To pak všichni čtyři vážně žili takhle na střídačku a ostatní na zámku nevěděli, kdo je kdo? Nedalo se vymyslet něajké nápaditější a pravděpodobnější řešení? Jinak to byla určitě příjemná a poctivě natočená podívaná, pěkné kostýmy, krajina, hudba atd., ale mohla být o dobrou půlhodinu kratší. A když to vezmu kolem a kolem, tak na Vánoce 2014 se to nejvíc povedlo Princezně a písaři.

Kdyby byly ryby (2014) (TV film)

Ač nemusím modernizované pohádky, velmi si cením si pokusu o originalitu a humor, který většinou funguje. Ty kejkle s kouzelným proutkem ale opravdu příliš často postrádaly elementární logiku, která by měla být i v pohádce, má-li být "uvěřitelná". Také souhlasím s názory, že je to spíše příběh pro dospělé, malé děti to nemůžou pobrat se vším všudy. Jinak by to ale bylo klidně za 5*. V sáhodlouhé řadě zapomenutelných a pohádek s donekonečna recyklovanými motivy je to prostě svěží vítr, monolit, který se nedá přehlédnout, ale asi ani zopakovat.

Přijde letos Ježíšek? (2013)

Rozevlátý trapný kýč, po němž se nutně musí dostavit alergie na zasněženou Malou Stranu. Ukázkový příklad filmu odtrženého od reality, jehož podivný až ujetý scénář nezachrání ani zkušení a oblíbení herci.

Princezna a písař (2014) (TV film)

Zábavné, vtipné a dobře natočené. A osvěžující po té dlouhé sérii nedomrlých pohádek. Co si přát víc? Info pro uživatele dopitaka: ten hrad v pozadí se jmenuje Marksburg a patří k nejzachovalejším a nejhradovatějším v Porýní http://cs.wikipedia.org/wiki/Marksburg