Holka mýho kámoše (1983)

Docela nic moc film o milostném trojuhelníku. Čekal jsem nějakou povedenou komedii ale jako komedie to docela selhavalo. Nebo spíš to na mě nemělo učinky jako ma komedie mít. Povedený námět tomu ale ubrat nemůžu. Stejně tak výborné herecké výkony 3 hlavních představitelů. Prostě průměr.

Donnie Darko (2001)

Skvělá atmosféra jako vystřižená z nějaké lynchoviny. Zpočátku nesnadný děj se postupem času stále vyjasňuje a na konci vše stejně skončí úplně jinak a divák se dozví pravdu jak že to celý film vlastně bylo. K tomu přičtěte skvělou hudbu a výkony herců a další film z druhu zajímavých a vyjímečných je na světě.

Pramen panny (1960)

Bergmanův příběh tentokrát zasazen do 14 století je inspirovaný starou veršovanou baladou. Opět je tu režiserská práce vyvedena do geniální roviny a ještě obohacena skvělou kamerou, která jen dokresluje brutalitu středověké doby. Jasných 5 hvězdiček. Sedmá pečeť byla ale o chlup lepší.

Bazén (2003)

Takový jakoby novodobý bergmanovský psychologický film. Ozon nám ukazuje vznikající vztah dvou naprosto odlišných žen na uzavřeném místě. Jedna konzervativní, moralistní angličanka ve středních letech. Druhá je dcera vydavetele zmíněné angličanky. Julie, jak se ta dcera jmenuje, je ale bouřlivačka která se rádá baví, je trochu exhibicionistka, sexualně "hodně činná" a hlavně trochu vyšinutá. Kontrast těchto dvou postav nám tu Ozon popisuje pomocí jasných dialogů, dlouhých záběrů kamery a pár dramatických scén a hádek. Přes všechno tohle ale obě postavy k sobě najdou cestu a.......dál prozrazovat nebudu.

Zloději kol (1948)

Vynikající neorelalistický film který svou zdánlivou jednoduchostí odráží sociální poměry, vztahy a chování společnosti Říma tehdejší doby.

Requiem za sen (2000)

Herecké výkony vynikající- to nepochybně, hudba skvělá ale co je hlavní a co mě nejvic přikovalo do křesla při sledovani tohoto filmu je to jak brilantní je zobrazení pocitů, chtíčů, libid, snů, halucinací a zžíravých pocitů pomocí kamery a střihu. Taky jsem si dřív myslel že pocity nejsou vidět. Hmm v tomto filmu jsou. Skvělý film po všech stránkách, který nám dává odpoveď na otázku Co dokáže závislost ( a nejenom na drogách)

Mužská záležitost (2001)

Krutý, syrový a opravdový film z Polska. Něco jako Ahoj Terezko, nebo Šrámy. A ta zvláštní sépiová barva tomu ještě dodala tu správnou šťávu. Realistické, pravdivé, zneklidňující. I přesto mě tento kraťas ještě utvrdil v tom že miluju polskou kinematografii.

Zrzavá veverka (1993)

Zvláštní, mysteriozní snímek o vztahu dvou lidí kteří se vlastně vůbec neznají. Medem nám tu jako v pozdější Zemi nebo Sex a Lucia hází klacky pod nohy, nabízí nejrůznější klamy, slepé uličky a metafory které jsou ještě znásobeny podivnými a ještě více klamavými snovými vizemi. K čemu nám to ale je když nás režisér stejně dovede k ještě více nečekanějšímu konci, který obrátí celý předchozí děj vzhůru nohama. I přes tuto záhadnost (některé pasáže mi připomněli filmy Davida Lynche, hlavně Twin Peaks) jde o velice kvalitní a působivý snímek, který bych doporučil každému milovníkovi kvalitní španělské kinematografie . A nejen mu ale všem divákům.

Krajina v mlze (1988)

Poněkud zvláštní "zamlžený a šedý" film vyprávějící Tarkovského formou cestu dvou dětí za svým (bohužel smyšleným) otcem. Některé scény jsou opravdu geniální (např obrovská ruka vytažená vrtulníkem z moře). Celkově průměr. Něco málo k těm 4 hvězdičkám chybí.