Saltová (2010)

To byla zase kravina, něco tak debilního jsem už dlouho neviděl. Nicméně - mělo to takový spád, že úplně sejmout se mi to nechce. Pár poznatků - už fakt není sexy mít tolikonásobné agenty, taky mít každých 5 minut nějaký zásadní zvrat (i když to, kdo bude kdo jsem si tipl, u mě překvapivě, správně asi po 10ti minutách), Angelina taky není sexy (možná, kdyby trochu přibrala, ale kdo ví) a točit filmy, kde 40ti kilová panička zmlátí regiment vycvičených vojáků nebo zabijáků je přinejmenším praštěné. No, další film, o jehož opakované shlédnutí rozhodně nestojím.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Mně se to nelíbilo, asi už jsem moc starý na to, abych sledoval a chápal trampoty současných teenagerů a nebo to zkrátka bylo povětšinu času debilní (když o tom tak přemýšlím, tak se to nevylučuje ani s tou první možností, bohužel). Každopádně tu máme dvou a půl hodinový úmorný film, který, kdyby měl o třetinu kratší stopáž, bylo by to asi o něčem jiném. Co film dost srazilo - spoiler, bacha - byl fakt, že se jej snažili udělat za každou cenu správňácký. Kdyby se možná do sebe všichni pustili a stříkala tam krev vlevo vpravo, bylo by to alespoň nějak zajímavé. Takhle tam prostě kroužili jak vosy a nic z toho. Nic, bylo to prostě moc infantilní, váhal jsem mezi dvěma a třemi hvězdami, nakonec jsem dal lepší, ale je to s chlupem.

Ex Machina (2014)

Dost jsem o tom přemýšlel, jak s tímhle naložit. Mám sice rád scifi, ale musí se tam něco dít. Tady to bylo takové celkem utahané kecání a kdyby ta holka měla na sobě normálně šaty, tak ušetřili peníze za CGI. Na druhou stranu na závěr tam bylo celkem dost nahotinek, takže to mělo být rovnou za plný počet :-). Ale teď vážně. Svého času jsem se o UI celkem zajímal, tak jsem byl celkem zvědavý, o čem to bude. Je třeba přeskočit fakt, že nějaký jouda kdesi ve sklepě sám spíchne nejen geniální UI, ale v dílničce jim sám rovnou i vyrobí naprosto dokonalá těla, která nikdo nerozezná od lidí. Jasně, byl poháněný touhou udělat si robotické "nafukovačky", takže kromě jiných dovedností dovedl i vysochat ucházející kousky (v mém případě by to byl v lepším případě válec). To, jak to nakonec dopadlo byl od cca půlky firmu jeden z mnou uvažovaných konců, na druhou stranu mě toto rozuzlení nijak neuráželo, spíše naopak. Dávám slabší 4 hvězdy, ale to není nijak špatné hodnocení, spíše mi přijde současný stav trochu přepálený. Nebylo to špatné, ale bylo to hlavně o zamýšlení se a vlastně takové debaty jsme s kolegy občas také vedli v hospodě.

Mariňák 4: Záchranná mise (2019)

Tyhle náborový filmy USA jsou čím dál praštěnější.  Ale asi to tam nějak zabírá, jinak by to netočili.

Duch (2022) (seriál)

Hele, nebyla to kvantovka, ale na tu si seriál vlastně ani sekundu nehrál. O tom, jak to dopadne, do toho jsem se taky trefil, byť jsem měl dvě variantu, jednu hodně jednoduchou a jasně naznačenou a tu druhou, která se nakonec potvrdila. Jako oddechový seriál na sobotu mě to nijak neuráželo, spíše naopak, bavil jsem se, Prdrag Bjelac super, bylo vidět, jak si každý záběr užívá a zároveň bylo vidět, že to je člověk, který hrát opravdu umí. Pavel Nečas taky super, Štěpána Benoni jsem dosud neznal, ale zvládl to také velmi dobře. Vlastně se mi líbili všichni. Za mě to byl dobrý seriál.

Betlémské světlo (2022)

Další hořká komedie od pana Svěráka a jeho syna a také další pokus o zakomponování více příběhů v rámci jednoho filmu. A musím říci, že ne moc úspěšný. Vždycky jsem i trochu nadržoval panu Svěrákovi, ale už je potřeba postavit se k tomu čelem. Co se týče příběhů, které byly vlastně různé povídky, tak dát je dohromady bylo samo o sobě výzvou, která tentokrát nevyšla. Měli jsme tam sice všechno, od sexu až po ezoteriku, ale v podstatě to nebylo ani tak o příbězích, jako o interakci postav těchto příběhů s autorem, kdy to v jednom případě tak prolnulo, že doteď nevím, zda to byl příběh nebo skutečné, bylo to prezentováno obojím způsobem. Jako komedie - ano, zasmáli jsme se, několikrát i celkem dost, ale byly to spíše vtipy patřící spíše do divadla JC, než do filmu - už kvůli problematickému (posledních dvacet let již tradičně) zpracování vztahu mezi muži a ženami. Narazíme tu tedy třeba na hlášku "já jsem plochá postava" a reakce je sáhnutí na prso a prohlášení, že "plochá fakt ne". O vykreslení manželského vztahu mezi hlavními postavami, kdy je to zase stárnoucí muž, kterého svým způsobem otravuje jeho žena vykreslená jako stíhačka, kdy jim to neklape, vše mezi nimi je pryč a čekají na smrt, to jsme tu už měli. Naštěstí alespoň to neskončilo jako třeba Vratné lahve, kdy to šlo poslední scénou úplně do háje, tady scéna v titulcích byla alespoň trochu pozitivní - po hříchu asi jediná v celém filmu. Jinak to byla sice komedie, ale ani jeden příběh neměl pozitivní vývoj a zakončení, což mně třeba hrozně vadilo, jako mi vadilo až velice zlé chování postav k sobě navzájem. Je to veliká škoda, protože duo tvůrců jsou mistři svého oboru a prostě ví, jak dostat k divákovi požadovanou emoci, kdy si tvůrci usmyslí. Když to vezmu kolem a kolem tak doby, kdy to fakt klapalo, tak byly filmy Svěrák/Smojak, kde to klapalo i se ženskou částí hereckého obsazení a přitom to nevypadalo tak, jako že tyto scény psal celkem chlípník. Abychom se zastavili u hereckého projevu - na to, že tam hrála první liga, tak řada výkonů byla dost přehrávaná, patřící spíše na divadlo a nebo zahraná tak, jako kdyby šlo o zkoušku. Celkem se mi líbila Tereza Voříšková, a to nejen podaným výkonem, ale i tím, jak se dokázala dostat do formy pro lechtivou scénu. Překvapivě dobře se mi většinou líbil i V. Kotek, pan Javorský byl opět skvělý. Suma sumárum - když řeknu, že týden po uvedení do kin jsme v celém kině byli pouze 4, leccos to říká a bohužel pravdivě. Zasmáli jsme se, ale po skončení filmu jsme po sobě nevěřícně koukali a neodcházeli s nadšeným pocitem. 40 % max.

Solomon Kane (2009)

V rámci žánru jsem dostal přesně to, co jsem očekával. Paradoxně kdybych ten film viděl v době jeho vzniku, šel bych asi s hodnocením níž, ale vzhledem k té bídě, co se poslední roky točí, to byl vlastně skvost. I když to nebyla kvantovka, tak film jasně věděl, kam chce jít a bez jakéhokoliv zásadního zaškobrtnutí tam i došel. Herecky naprosto v pořádku. Když někoho zapíchli, byl zapíchnutí i, světe div se, s krví. Záporáci byli záporní. No a do toho všeho jsem se bavil. Je tedy nějaký důvod nedat filmu v rámci žánru plnou palbu? Já ho nenašel, tak hodnotím plným počtem.

Hellboy: Královna krve (2019)

Když jsem četl, že Hellboy bude bez Perlmana, tak jsem si říkal, že to nebude stát za nic. A hele, docela překvapili. Tohle pojetí šlo jiným směrem, než původní filmy, ale za mě to byla (už víme, že pokračování nebude) cesta správná. Moc ale nechápu to velmi nízké hodnocení - ve světle toho, že tu můžou různí Avengers i v 58mém pokračování dostávat plný počet, přičemž je to neustále dokola to samé, nějaký jouda v nějakém upnutém obleku nechá do sebe mydlit hodinu bez kapky prolité krve, tak tento film byl v poměrně ostrém kontrastu. Co tedy lze vytknout, jsou na svou dobu dost odfláklé triky, i když se to dá odpustit, je to škoda. Já jsem se ale překvapivě bavil.

Mrtví neumírají (2019)

Ach jo, když jsem viděl obsazení, říkal jsem si, že to bude pecka. Navíc Billu Murrayovi sedl Zombieland, všechno se zdálo sluncem zalitý. No a ono prd. Nebyl to ani horor (sice tam lezli zombíci, ale strašidelné to nebylo ani trochu, chyběly lekačky, atmosféra a tak všechno), nebyla to ani komedie, zasmál jsem se asi dvakrát, a to jsem se asi spíš zasmát chtěl, než aby mě rozesmál film. Popravdě řečeno jsem ani nepochopil, čím film chtěl být a vlastně o čem, jasně tedy, o zombících. Ale k čemu přesně byla třeba linka těch 3 mladých, co přijela do města... Obrovské zklamání.

Případ mrtvého nebožtíka (2020)

V té naší kotlině nám některé věci přeci jen nejdou. Není jich moc, ale jsou. Patří mezi ně třeba akční filmy a nebo bláznivé komedie - tedy od doby, co už je netočí pan Macourek, Vorlíček nebo Lipský. Žel bohu zde byla snaha přiblížit se Leslie Nielsenovi a identifikoval jsem pár dokonce shodných vtipů ze Žhavých výstřelů (ale možná to byla spíše náhoda). Každopádně když dva dělají totéž, není to totéž, u výše zmíněných vše klapalo a byly z toho geniální komedie, které dokáží rozesmát i při opakovaném shlédnutí. Zde to nevyšlo. Nechci to psát úplně naplacato, protože jednak byla vidět snaha a jednak zde byli i herci, které rád sleduji a kteří dělali, co mohli a i si to užívali. Jenže to prostě nesedlo, zasmál jsem se asi 5x, zbytek vtipů šel až příliš na krev a hraničil sem tam až s trapností. Na druhou stranu - třeba za pár let se s filmem nějakou náhodou potkám a najdu v něm nějaké zalíbení. Vzpomínám si, že když vyšel Kameňák, tak jsem ho naprosto strhal, nedávno jsme ho sledovali nějak omylem doma a už mi to tak příšerně tragické nepřišlo.