Žena v černém (1989) (TV film)

Vynikající zpracování duchařského příběhu spisovatelky Susan Hill. Ač se jedná o televizní produkci, snímek si drží vysokou úroveň. Od hereckých představitelů, po režii a exteriéry anglického venkova, kde se odlehlost a samota míst snoubí se zatuchlostí mokřin, která obepíná starý prázdný dům, kam nebohý právník přijíždí vyřídit pozůstalost po jeho posledním obyvateli a toto místo ho poznamená na celý život. Skvělá atmosféra.

Strašení (1963)

Hororový klenot. Skvělá práce kamery, která scény snímá z nezvyklých úhlů, zvuková stránka, která přesně podkresluje atmosféru příběhu a často je tu jako jeden z hlavních prvků teroru. A v neposlední řadě, skvělé pojetí celého filmu. Divák zde sleduje děj a jednotlivé postavy, ale často se vžívá do role Eleanor (její představitelka si za tuto roli zaslouží pochvalu) a poslouchá její myšlenkové pochody, na co zrovna myslí, o čem přemýšlí. Je tu tedy také přítomna a zvýrazněna psychická stránka člověka. Nejedná se tedy o krvák, ale naopak se film snaží zaujmout a dostat se divákovi pod kůži více "inteligentněji". Zároveň však vychází vstříc i divákům, kteří se chtějí u filmu bavit. Natočeno podle knižní předlohy The Haunting of Hill House a až na pár drobností se scénář drží původního děje.

Is-slottet (1987)

Film je natočený trochu syrově, ale zároveň citlivě, v pomalém a meditativním tempu. Hlavně je ale věrný knižní předloze. Příběh, který se zde vypráví je jednoduchý, na první pohled přímý, ale jsou v něm zachyceny hloubky dětského světa. Dějová přímost tak dává lepší možnost do něj nahlédnout a pochopit jeho rozměry, komplikovanost a složitost, ale i čistotu a nevinnost. Mě samotného právě tímto příběh upoutal. Umožnil mi přenést se do role postav a nazírat tak na události kolem nich jejich očima. To samé se dá napsat i o knize.