Star Trek: Film (1979)

*LET WARPOM 3* Ťažko preťažko sa pozerá na film starý tridsať rokov a je takmer nemožné ho zhodnotiť objektívne. Dva roky pred prvým Star Trekom vzniklo aj prvé Star Wars a je až neuveriteľné, aký obrovský rozdiel je v hereckom prejave. Herci-neherci zo Star Treku sa akosi nedokážu odpútať ani vo filme od teatrálneho seriálového prejavu, prehnane reagujú, prehnane intonujú, prehnane gestikulujú a v porovnaní s nimi je Mark Hamill hereckým machrom. Mnohé scény sú príliš dlhé a za iných okolností by mi nevadili, ale nie sú natoľko vizuálne dokonalé, aby ich dĺžka bola pre diváka potešením. Zvláštne je, že rozpočet Star Wars bol niekoľkonásobne nižší ako rozpočet Star Treku a na vizuálnych efektoch sa to veru neodrazilo. P.S.: Horšie ako mučivo dlhé zábery boli pre mňa mučivé zábery na "vymleté" tváre protagonistov počas týchto mučivo dlhých záberov, ktoré mali vyjadrovať úžas, hrôzu, prekvapenie. Verdikt v 1 vete: Seriálové, s príliš dlhou minutážou, s dôverne známymi postavami, z ktorých mnohé sa tu objavujú len preto, že sa objavili aj v seriály. 18.08.2010

Bazén (2003)

*PRÍJEMNÉ ČVACHTANIE SA* Pre mňa priemerný film i napriek nečakanému koncu. V prvej polovici filmu zamerané len na charakterizáciu postáv, kde Charlotte Rampling je až príliš odťažitá a Ludivine Sagnier až príliš frivolná. Rozumiem, že je to len autorkina imaginácia, zhmotnený príbeh v procese písania, akýsi "román vo filme", kde mierne preháňanie je namieste, ale mne to i napriek tomu prekážalo. Keď sa film skončí a divák pochopí, prichádza zabudnutie a myšlienka na tento film sa v ňom stráca. Verdikt v 1 vete: Príjemný avšak až na rozuzlenie ničím výnimočný film, zameraný na zložitý vzťah dvoch žien. 18.08.2010

Stolen (2009)

*ZLODEJ NAJCENNEJŠÍCH POKLADOV* Výborne navodená atmosféra tajomstva hneď od začiatku - a nenechá vás vydýchnuť až do konca. Film plynie pomaly, no nenudí (akurát niekde v strede akoby sa nevedel vymotať z jedného miesta). Vo filme nie je nič isté: skutočný charakter niektorých postáv sa mení a netušíme (ale dúfame), či stratený syn je stále nažive. Nádherná hudba ladí s celkovým charakterom filmu; je smutná, emotívna a znásobuje celkový pocit zúfalstva nesúceho sa filmom. V malej ale podstatnej úlohe sa tu objavuje aj James Van Der Beek, ktorého poznáte ako hlavného hrdinu zo seriálu Dawsonov svet. Verdikt v 1 vete: Veľmi smutný film o beznádeji a pátraní po stratenom synovi a neočakávanej pravde. 18.08.2010

Lake Mungo (2008)

*EREKCIA VŠETKÝCH CHLPOV* Pre mňa sú horory o duchoch najdesivejšie, pretože veľmi často pôsobia vierohodne a na duchov sa dá veriť veľmi ľahko. Bojím sa menej predstavy rozpitvania monštrom ako je napríklad votrelec, ale predstava ducha stojaceho za mojim chrbtom je oveľa trýznivejšia (aj teraz som sa za seba pozrel). Mungo pôsobí priemerne, a to najmä svojej prvej polovičke, kde sa príbeh odohráva podľa zabehaného duchárskeho scenára. Ani napriek tomu nie je však vhodné film odpísať, keďže vo svojej druhej polovičke sa zrazu vydáva smerom, ktorý nik nečakal. Zisťujeme, že hlavná hrdinka mala nejedno tajomstvo a že všetko podstatné sa nestalo po jej smrti, ale práve naopak, pred ňou. A je to vskutku neočakávané. Verdikt v 1 vete: Priemerný film, ktorému dávam štvrtú hviezdičku najmä za videonahrávku z Alicinho mobilu, z ktorej som mal skutočnú husiu kožu a stoporené všetky chlpy na tele. 15.08.2010

Fantasmagorie (1908)

Krátky film o transformáciách a podobné stvárnenia často vídavam v moderných hudobných klipoch. Je úžasné uvedomiť si, aké staré nápady a postupy sa aj v súčasnosti recyklujú a stále recyklovať budú. Predstavivosť autorovi nechýba a keby to bolo o niečo psychadelickejšie (ja viem, že chcem priveľa), bolo by to aj za ***** P.S. Scéna so stoličkami je výborná. 10.08.2010

Un homme de tętes (1898)

Filmové triky staré jedno storočie a človek sa na ne dokáže pozerať bez toho, aby znechutene gúľal očami. Skôr si ide oči vyočiť, resp. mu tie oči z jamôk vypadávajú. Na to, kedy to vzniklo, veľmi podarené. 09.08.2010

Oheň v oblacích (1993)

*RADŠEJ UNIESŤ ROBERTA A NIKDY HO NEVRÁTIŤ* Robert Patrick je výborný ako chladný terminátor, ale v charakterovej úlohe predsa len musí trošku hýbať mimickými svalmi a výsledok je v tomto prípade veľmi neuspokojivý. Nie len že sa mu tie svaly ovládať veľmi nechce (väčšinu času má v tvári len smutný výraz a mne pripomínal výraz svetom a ľuďmi znechuteného tínedžera), ale ani veľmi nedarí (najhorší je azda v scénke, kde sa pred zhromaždením obyvateľov obhajuje a uisťuje ich, že vrahom nie je). Robert ma znervózňoval a prial som si, aby mal vo filme len vedľajšiu úlohu. Naopak som bol úplne uchvátený tým, že film nie je zmesou záhad, slepých uličiek a tisícich interpretácií, ale naopak, až na niekoľko retrospektív priamo napreduje a nenecháva veľa priestoru pre dohady, zodpovedá takmer každú otázku (možno okrem toho, ako unesený unikol z vesmírnej lode), ktorú si divák môže klásť. Rovnako vo filme vidíme skutočnú podobu experimentujúcich mimozemšťanov - a nie len v krátkom strihu -, vidíme ich v akcii, v dlhých záberoch a v detailoch. A srdce sci-fi fanúšika by mohlo zažiť orgazmus, keby bolo tým správnym orgánom. Scéna, kedy sa dozvedáme, čo sa so zmiznutým hrdinom vo vesmírnej lodi dialo, je vrcholom filmu a každý si určite želá, aby desaťminútová scéna trvala ešte oveľa dlhšie. Verdikt v 1 vete: Silný, priamy a explicitný film so slabými hereckými výkonmi. 08.08.2010

Nakonec zemře (2010) (amatérský film)

Film, kde pointa príde na konci a všetko, čo tomu predchádza, je len vyplnením priestoru. Je to však nevyhnutné, pretože atmosféru filmu budovať nejako treba. Názov filmu veľa napovedá a v podstate len očakávame, ako sa to na konci vlastne stane. A presne to, čo sa očakáva, sa aj stane... I keď predsa len trochu inak. (Trochu mi to pripomenulo Drew Barrymore a kultovú scénu s telefónom z filmu Scream.) 04.08.2010

2 dny v Paříži (2007)

*WOODY V SUKNI* Mám rád filmy, v ktorých sú nosným elementom dialógy. Dva dni v Paríži obsahujú toľko hovoreného slova, koľko by sa zmestilo do troch akčných filmov, siedmych hororov, alebo do polky Quentinovho filmu. Postavy pôsobia veľmi prirodzene a od prvej minúty vás vťahujú do svojho slovného ping-pongu, ktorý sledujete až do (ne)očakávaného konca. Film obsahuje množstvo vedľajších a často len epizódnych postáv, ktoré upútavajú pozornosť svojou nevšednosťou a výstrednosťou a rovnako originálne pôsobí aj nespočetné množstvo scén (napr. spoločný obed páru a jej rodičov, oklamanie amerických turistov, dialóg v posteli a iné). Verdikt v 1 vete: Svižné, vtipné a veľmi ukecané. 04.08.2010

Ong-bak (2003)

*KDE BOLO TAM BOLO* Pôvodne som plánoval pozrieť si všetky doteraz natočené diely Ong-bak, ale neverím, že ďalšie filmy s Tony Jaa prinesú iný druh "zábavy". Všetko, čo treba v tomto filme vidieť, obsahuje trailer k filmu, teda všetky tie bum-bác scény (pri ktorých sledovaní mimochodom bolelo telo aj mňa). Nič iné v tom filme nemožno nájsť: je to rozprávka o boji dobra a zla, so stereotypnými postavami a veľmi jednoduchým príbehom vyplneným bojovými scénami. Vidieť Tony Jaa v akcii stojí za to, ale ostatná výplň filmu je záťažou pre organizmus, keďže človek pri pozeraní na tie nezmysly trpí. A ešte dve veci, ktoré ma na filme iritovali: plačúca (rozumej škriekajúca) postava Muay Lek (najmä scéna pri robustnej soche), a viditeľný rozdiel medzi hercami a ich náhradníkmi pri kaskadérskych alebo príliš dotykových scénach (najviditeľnejšie to je pri náhradníkoch postavy Bak Hum Lae a pravej ruky prefajčeného šéfa - Smoking Man by určite zakašlal závisťou -, kde náhradníci majú akési príliš dlhé parochne). Verdikt v 1 vete: Okrem bojových scén tento 100 minútový film nemá čo ponúknuť. 03.08.2010