Truman Show (1998)

Peter Weir je opravdu osobitý režisér, jeho filmy jsou zvláštní, nevídané. V Truman Show se jedinečným způsobem zabývá cenou životních hodnot. Je opravdu dokonalý život ideální? Lze skutečně někoho přesvědčit, že tomu tak je? Je pro jiné vážně nejlepší to, co si myslíme, že je pro ně nejlepší? A máme právo je takto manipulovat, byť jsou naše úmysly sebelepší? O svých prioritách si člověk rozhoduje sám a pokud je tlačen jinam, je tento tlak jen rozklepaným prstem na spoušti. Tyto otázky a odpovědi podává Weir vskutku obdivuhodným způsobem, vypomáhá si zdánlivě nicotnými detaily v pozadí i v popředí (např. stále nové reklamy), které pomáhají udržet divákovu pozornost a sdílet pocit nejsitoty s Trumanem. Ale nejen Peter Weir si zaslouží uznání a obdiv, nýbrž také Jim Carrey v přelomové roli své kariéry a Ed Harris, jenž svou postavu režiséra ztvárnil s citem sobě vlastním.

Lišáček Lup (1981)

Tak z tohoto filmu si nepamatuju nic kromě hlavního hrdiny - lišáka Vuka. Vím, že se mi jako malému hrozně líbil a že jsem si na Vuka rád hrával. Doufám, že ho někdy zopakují, abych si mohl připomenout toho zrzavého rošťáka.

Wacky Races (1968) (seriál)

Seriál o jednom velkém závodu, v němž závodí snad jen jeden opravdový zavodník. Jinak jsou na startovní listině například gangstři, pralidi, něco jako Adamsova rodina, barbina a další. Samozřejmě nesmí chybět hlavní padouch Dick Dastardly, který se spolu se svým škodolibým psem Muttleym snaží nekalými praktikami dosáhnout vítězství. Samozřejmě se mu to nedaří, ale mnohdy má takovou smůlu, že vám ho musí být líto :-)

Putování s dinosaury - Balada o Alosaurovi (2000) (TV film)

Krasný a smutný příběh o životě a smrti jednoho alosaura, jenž byl zrekonstruován na základě poznatků získaných analýzou jeho kostry. Jedná se o film společnosti BBC, který patří k řadě výborných populárně naučných dokumentů z cyklu "Putování s ...".

Hurikán (2002)

Pitomoučký film to bezpochyby je, legrační je např. scéna, kde parta vojáků střílí po partě hrdinů svými granátomety a jednou granát vybuchne zničující silou napalmu, podruhé jako bouchací kulička. Sem tam se nějaká zajímavá scéna najde, ovšem herecké výkony a scénář jsou na úrovni amerických seriálů boháčích. Za zmínku snad stojí, že Michael Dudikoff je tentokrát na straně těch špatných.

Šakal (1997)

Bruce Willis v záporné roli? Ano! A jde mu to sakra dobře. Jeho Šakal je bezcitný, precizní a neomylný, zkrátka takový, jaký by měl být. Willis vskutku dělá čest filmovým padouchům. Nebýt "amerického závěru", bylo by to za 5*. I přes něj mám ale tento americký remake raději než francouzský originál. A měl bych jedno velké přání - více podobných rolí pro Bruce Willise!

Angelika, markýza andělů (1964)

Mám sérii filmů o Angelice ve veliké oblibě. Moc se mi líbí sytý a jakoby zrnitý obraz filmů z 60. a 70. let, dodává především historickým snímkům na autenticitě. Mrzí mě, že se dnes už takto netočí nebo už to technika nedovoluje. Angelika bude nejspíš příkladem dokonalého romanticko kýče, který staví na krásné hudbě, krásné ženě, charismatickém Peyracovi a přesvědčivé výpravě a kostýmech. Výsledný dojem je posílen precizním českým dabingem z dob, kdy byl ještě český dabing pojmem s velkým P. Z prvního příběhu o Angelice mám nejraději scénu, v níž Angelika spěchá zachránit Joffreye před popravou upálením - ta zoufalost a spěch posílené gradujícím sborovým hudebním podkresem je, nebojím se to říct, jedna z nejkrásnějších filmových scén!

Malvína (2003) (TV film)

I když nese tato pohádka poselství o tom, že bychom někdy měli být spokojeni s tím, co máme, nezachrání jí to. Je totiž natočena mimořádně odfláknutě, režie veškerá žádná, kamera působí příliš prázdně a herci jsou vesměs mizerní, nejspíš i proto, že nemají moc co hrát. Jedinými klady jsou pěkné triky a Pavel Kříž.

Strašení (1963)

Nejen "horor o domě, kde straší", ale také drama konfrontující lidi odlišných zájmů a z odlišných vrstev, kteří si účastí v podivném experimentu chtějí nějakým způsobem udělat jasno ve svém životě. Ke kvalitě tohoto filmu příspívá i to, že obsahuje snad jenom jeden trik, a to v úžasné scéně s prohýbajícími se dveřmi.

Zkáza Mary Deare (1959)

Posádka malého škuneru objeví na volném moři opušťenou loď. Co se asi stalo s posádkou? Věřte, že budete překvapeni :-). První polovina filmu je napínavý thriller, v němž postupně poznáváme vrak Mary Deare. Druhá půlka je slušné drama o tom, jak to skutečně bylo. Opravdu netradiční podívaná.