Atentát na kulturu (1977) (TV film)

Rozhodně jde o zajímavé svědectví doby - slabé propagandistické dílo, které se míjelo účinkem už tehdy a mnohde namísto vzbuzení pohoršení přivedlo k undergroundu řadu příznivců. Dnes působí vyloženě směšně, ale určitě stojí za vidění. Tři hvězdičky za pobavení, jinak asi nehodnotitelné.

Naše Velká válka (2014) (seriál)

Dokument Naše Velká válka má sice k dokonalosti daleko, ale jsem rád, že vzniknul. Informovanost veřejnosti o událostech před sto lety je poměrně nízká, navzdory tomu, o jak zásadní události šlo. Myslím si, že rozvržení informací do jednotlivých dílů je dávkované dobře a jsou předkládány stravitelně. Pravda, některé pasáže jsou fakt šílené a nemají tam co dělat, jako ta se zmiňovaným malířem. Vsuvka s válečnými pomníky mi nevadí, i když bych jí asi sestříhal do jednoho zvlášt vyhrazeného dílu. Přece jen, v každé druhé české a moravské vesnici stojí takový pomník a lidé o něj nezavadí pohledem. Takhle si jich třeba aspoň někdo začne víc všímat, zastaví se u nich chvíli a tiše těm mužm vzdát hold. Zájemcům o problematiku Čechů ve víru Světové války pak doporučuji vynikající dokumenty Zač jsme bojovali a Můj děda byl voják, válčil na Piavě.

Zem spieva (1933)

Hodnotu některých filmů doceníme až o mnoho let později po jejich natočení... což je přesně případ snímku Zem spieva, ten mezi nimi bude figurovat na čelních místech. Starými tradicemi a folklórem prostoupený každodenní tvrdý život lidí pod Tatrami, dávno zapomenuté písně, dětské hry a řemesla, které už nikde neuvidíte, to vše nadčasově sestříháno a prokládáno záběry dechberoucích přírodních krás Slovenska. Nemám co bych tomuto skvostu vytknul.

Útěkář (1957)

Uznat a ocenit hrdinství a sílu charakteru i na opačné straně fronty pouhých 12 let po válce, to není jen tak. Vynikající film podle skutečných událostí, jehož hlavním hrdinou je důstojník Luftwaffe Franz von Werra, jediný sestřelený nad Anglií, kterému se podařilo uprchnout z britského zajetí.

Reach for the Sky (1956)

Velmi pěkně natočený film o Douglasu Baderovi, legendárním beznohém stíhači a velkém životním bojovníkovi, který se navíc celou dobu drží faktů, aspoň tedy pokud jej mohu porovnávat s knihou Hrdina století od Františka Fajtla. Pár výhrad bych také měl - některé pasáže jsou trochu rozvleklejší a ukecanější, herec Kenneth More je jen o 4 roky mladší než samotný Bader, takže v roce natáčení 1956 už je pro svojí předlohu dost starý, chybělo mi stěží uvěřitelné přátelské setkání s Adolfem Gallandem na letišti v St.Omer po Baderově sestřelení apod. Všechno ale Reach for the Sky dohání slušnou dobovou atmosférou (přece jen, nebylo zas tak dlouho po válce) a fantastickým množstvím dobové techniky, o které si můžeme dnes nechat jen zdát.

Vetřelci dávnověku (2009) (seriál)

Teorie známé z knih Ericha Von Dänikena zpracovené jako seriál. O dokumentu nemůže být vůbec řeč. Na jednu stranu nám Vetřelci dávnověku ukazují mnoho zajímavých i méně známých velmi pozoruhodných archeologických nálezů, na druhou stranu spřádají šílené konspirační teorie a s fakty a prameny nakládají naprosto pavědecky. Celé to korunuje sugestivní komentář snažící se diváka přesvědčit o předkládaných teoriích. Pro nekritické lidi, co věří každému slovu, co v televizi slyší se jedná o docela nebezpečnou záležitost :)

Zelená léta (1985)

Kdyby nechali jenom nekomentované záběry ze cvičení ČSLA, udělají lépe, ten "film" okolo nich nepředstavuje žádnou přidanou hodnotu.

Maratón (1968)

Málo známý film věnující se květnovým dnům roku 1945, a to chvílemi vážně a chvílemi odlehčeně, aniž by to vypadalo hloupě. Příběh ústřední dvojice je sice naivní, ale uvěřitelný a neotravující, navíc s trochu překvapivým koncem. Ano, podání Pražského povstání je poplatné předlistopadovému výkladu dějin, účast ROA či zmínky o Pattonovi stojícím bezmocně na demarkační čáře byste zde hladali marně. Maratón má ale rozhodně co nabídnout, například velmi slušné přestřelky a bojové scény včetně impozantních záběrů na desítky tanků T-34/85 najednou či originální dobovou německou techniku jako PzKpfw IV, Sturmgeschütz III a sFH 18 150mm. Kupodivu mi zde moc nesedla liškova hudba, i když jinde se mi líbí. A také jak už zde bylo napsáno, bylo by fajn kdyby ve filmu Němci mluvili německy a Rusové rusky, celou dobu, ne jen občas nějakou frázi.

Lotrando a Zubejda (1996)

Některé momenty byly vtipné, třeba mladý Strach, přesvědčující konverzačním tónem a vybranou mluvou přepadené, aby mu coby loupežníkovi odevzdali svůj majetek. Ale jinak to byla dost nuda a z těch písniček mi skoro naskakovala vyrážka.

Sedmero krkavců (1993) (TV film)

Pěkný příběh, pohádka ve svém původním významu. Překvapuje mě, jak je podhodnocená. Chápu, že u diváků očekávajících moderní laskavou pohádku pro děti moc nezabodovala, ale spousta podobně laděných je tady hodnocena velmi dobře, např. Čarodějův učeň od Zemana. Více se rozepisovat nebudu, jen bych opakoval již vyřčené - přečtěte si komentář uživatele Sportovec, pod který se v plném rozsahu podepisuji.