Dějiny udatného českého národa (2010) (seriál)

Nápad určitě zajímavý, ale je velmi těžké vměstnat tolik informací do třech minut, takže se to neobejde bez zjednodušování, ba až trivializování velmi nejednoznačných událostí a problémů, což může místy vyústit v manipulaci. Když se pokusím vžít do představitele cílové skupiny, spoustu věcí bych z tohoto seriálu vůbec nepochopil, jak by mi chyběla znalost fungování některých jevů, souvislostí... nebo i třeba významu slov, např. díl o krizi ve 30. letech - věděli jste v osmi letech, co je to inflace nebo devalvace měny? Jako malému by mi zůstalo v hlavě nejspíš jen něco podobného jako v sešitě dějepisu na základní škole - nějaká data a k ním přiřazené události, maximálně obohacená o kreslené postavičky, ale zároveň nepochopení. S ironickou formou problém nemám, jen bych řekl, že řadu narážek by asi dětský divák nepochopil, ale kdoví. Každopádně oceňuji snahu o rozšiřování historického povědomí.

Okres na severu (1981) (seriál) odpad!

Na většině socialistických pořadů většinou najdu něco, co mě zaujme a dá mi nějaký důvod, proč se na ně podívat. Ať už je to jejich absurdita a tím nechtěná vtipnost, poznání dobových reálií či trochu dětinské fandění záporným postavám. V případě Okresu na severu jsem ale nic takového nenašel, to je prostě jen čistý odpad, na který se nedá dívat.

Od Tatier po Azovské more (1942)

Z hlediska filmařského řemesla nic převratného, jde v podstatě o několik filmových týdeníků slepených dohromady. Z pohledu zájemce o historii jde o zajímavý studijní materiál, který dobře přiblíží tehdejší atmosféru a ideologii Slovenského štátu. Dobře že se film dochoval, určitě stojí za vidění.

Hunger Games (2012)

Celkově velmi nezáživný a předvídatelný film, myslel jsem že aspoň konec přinese nějaké šokující rozuzlení nebo zvrat, ale ono vůbec. V podstatě ztráta času.

Pevnosti (2010) (pořad)

Takové zajímavé téma jako české pevnosti by si zasloužilo důstojný a informacemi nabitý dokument. Ale v ČT řekli ne a celé to zabili ubohými rádobyvtipnými scénkami, jejichž cílovou skupinu bych viděl na děti 4 - 9 let a dospělé s IQ < 60.

Vítejte v KLDR! (2008)

Mělo by se to jmenovat spíše "Účastníci zájezdu 2: Vítejte v KLDR!" nebo tak nějak, dokumentární hodnota pořadu je bohužel nevalná a forma otřesná.

Kytice (2000)

Problém Kytice je ten, že je zde mnoho potencionálně velmi kvalitních scén, které jsou tak špatně realizované, že je to celé místy nechtěně směšné. Bohužel ani po dalším zhlédnutí po delší době jsem nezměnil názor. A přitom takový námět.. škoda.

Deutsche Panzer (1940)

Velmi zajímavé záběry, jedinou chybou je délka - 7 minut vč. titulků je fakt málo, já bych ten výrobní proces dovedl pozorovat celé hodiny :)

Knieža (1998) (TV film)

Škoda, že se u našich sousedů ani u nás netočí takových historických filmů víc... tenhle nebyl vůbec špatný, raný středověk tehdejší boj o moc a křesťanství coby mocenský nástroj jsou vykresleny přesvědčivě. Škoda slabších hereckých výkonů a soubojů, ale pro ojedinělost filmu přivřu oko a rád dám zasloužené čtyři hvězdičky.