Krajina stínů (1993)

Postava C.S.Lewisa akoby napísaná pre úchvatného Anthonyho Hopkinsa.

Olověná vesta (1987)

Vojna vo Vietname je pre Američanov traumou i dodnes,a tak svoj pohľad na ňu, môžme vidieť aj od režisérskych velikánov,ako F.F.Coppola,Oliver Stone a Stanleyho Kubricka. Full Metal Jacket je zložený akoby z 2 filmov aj so závermi.V prvom,z výcviku mariňákov, som sa bála i nadýchnuť,aby sa spŕška nadávok,urážok,šikany od seržanta Hartmanna nezniesla na mňa.Dostať sa z bežného života do takej ,,cvokárne",znamená napr.pre nováčka Pyla ten brutálny záver na záchodoch.Druhá časť je tiež skvelá.Priamo v boji sa z mierneho a inteligentného Vtipálka stáva drsný,strieľajúci vojak.Určite si to pozriem ešte raz.

Ten svetr si nesvlíkej (1980)

To sem še pobavila.Skvelé hlody.Čakala som v titulkoch na rok vzniku,lebo všetky tie 613,Volgy,Warburgy,603ky a iné skvelé autá ma vrátili späť do čias socializmu.

Slavnosti sněženek (1983)

Hrabalovská pohodička.,,Ako mám po takej rvačke, vykládat detem,co je to mír."

Útěk ze Sibiře (2010)

Aké posolstvo ide z tohoto filmu?Za slobodu treba bojovať.V gulagu mali smrť istú,tak niekoľko väzňov sa rozhodlo umrieť radšej na slobode.Kvalitné herecké obsadenie,niekoľko pekných panoramatických záberov na prírodu a na záver spoznanie,že ak má človek akú takú nádej,prežije aj nemožné.

Mayerling (1968)

Zhodujem sa s predchádzajúcimi komentármi užívateľov.Pravdepodobne to bolo historicky nepresné,ale Chačaturijanova hudba zo Spartaka s krásnou Catherine Deneuve a mladým Omarom Sharifom,kostýmami a prostredím natáčania,urobili z Mayerling veľmi romantickú drámu,na konci ktorej som si zarosila i oči.A potešila ma i Ava Gardner.

Apokalypsa (1979)

Majstrovský Coppola a jeho kritika vojny, v tomto prípade vo Vietname.Z toho dusna,vlhka,tepla čo sálala z obrazovky som šalela i ja,takže uveriť americkým vojakom,že vo Vietname všetci prepadli šialenstvu,bolo ľahké.Marlon Brando, hoci iba v závere filmu hrajúci,dokázal podľa mňa zatieniť všetky ostatné známe herecké mená.Hrôze,ktorá išla z Apokalypsy ,napomáhala aj hudba od Wagnera cez Rolling Stones.Jedine mi vadila hudba pri scéne s francúzskou rodinou.Náročný film pre náročného diváka.Treba sa naň pripraviť.

Ten sportovní život (1963)

Výborný čiernobiely film z obdobia anglickej novej vlny 60.rokov.Richard Harris zahral ctižiadostivého,tvrdou drinou postupujúceho baníka k profesionálnemu hráčovi ragby a zistijúceho,že sláva a úspech mu šťastie neprinesie,mimoriadne presvedčivo.Slovenský dabing bol nekvalitný ešte aj po technickej stránke,ale ja som vďačná STV2,že aspoň občas ponúkne takýto autentický,dosť surový film.

Eva Braun - Hitlerova milenka (2007) (TV film)

50 miliónov mŕtvych a Eva Braun si veselo poskakuje v plavkách.Z autentických záberov natočených práve milenkou Adolfa Hitlera, som nadobudla pocit,že nemohla byť psychicky v poriadku.Zaujímavý,veľmi zaujímavý dokument.

Skici Franka Gehryho (2005)

Možnosť vidieť,ako kúzelník-architekt Frank Gehry lepí,skladá kocky,papier a následne aj s pomocou počítačových 3 D expertov vznikajú geniálne diela od Guggenheimovho múzea v Bilbau po hokejový štadión v Anaheim,a to vďaka osobnému priateľovi S.Pollackovi, bol pre mňa ohromný zážitok.