• Rodinný

Zlá krev - Epizoda 2 (1986) (epizoda)

Staří zasloužilí developeři Ilja Racek a Jiří Vala nám ukazují, jak zhruba dnes funguje "konkurence" mezi korporacemi. A to nás ještě čeká Luděk Munzar se svou přednáškou o němectví. Je zajímavé, že od samých úsvitů našich dějin až do současnosti se na těch Němcích nezměnilo vůbec nic...

Sňatky z rozumu - Epizoda 5 (1968) (epizoda)

Bornův šok ze syna byl sice velký, ale myslím si, že kdyby spatřil dnešní voliče Pirátů, TOPek a zejména, kdyby slyšel duševní projevy herců, kteří hrají v jím vysněném Národním divadle, že by ze dveří svého bytu vyšel rovnou s kanystrem.

Sňatky z rozumu - Epizoda 4 (1968) (epizoda)

Abych pořád jenom nechválil, musím říci, že ta feministická linka a s ní související přehrávání údajně neodolatelné Jiřiny Jiráskové mi lezla pořádně na nervy. Zbytečně sebemrskačská mi přišla i celá scéna z Paříže s dnes v kruzích "nové aristokracie" tak oblíbenou "českou malostí", ale tam jsem v dalším průběhu pochopil, proč to tak muselo být. Závěr nám pak nabízí konfrontaci mezi podnikatelským a socialistickým náhledem na svět, přičemž překvapivě není žádnému ze světonázorů okatě straněno.

Sňatky z rozumu - Epizoda 3 (1968) (epizoda)

Pokračuje se v nastolené kvalitě, začátek strávíme znovu v rodině doktora Váchy, ale dostane se samozřejmě i na buditele Borna a kapitalistu Nedobyla. Slávky Budínové si v její životní roli užijeme v tomto díle naposledy.

Sňatky z rozumu - Epizoda 2 (1968) (epizoda)

Tento díl si pro sebe ukradl Miloš Nedbal a jeho trauma z dcer, které i přes jeho postavení nikdo nechce. Ta jedovatost je naprosto úchvatná a rozhodně bych chtěl všem starým pannám na světě doporučit vyhnout se zhlédnutí tohoto díla obloukem. Skvěle mu sekunduje v nezvykle pasivní roli Jiřina Šejbalová, obě dcery a v neposlední řadě Vladimír Menšík, pro něhož role nesmělého úředníka také není úplně typická. Sledujeme rostoucí kontrast mezi pragmatickým Nedobylem a idealistickým Bornem.

Sňatky z rozumu - Epizoda 1 (1968) (epizoda)

Skvělé seznámení s Martinem Nedobylem, který nás ohromí svým podnikatelským talentem a prozíravostí, a vlasteneckým podnikatelem Janem Bornem, jenž je při jednání s paní Valentinou tak galantní a slušný, že vám až leze na nervy. Ostatní postavy ale rozhodně nestojí v pozadí, spíše naopak. Potěší Jaroslav Vojta s Natašou Gollovou v roli Nedobylových rodičů a ještě více ohromí Slávka Budínová jako dobrácká, ale i vychytralá macecha půvabné Gabriely Vránové. Pobaví scény se získáváním referencí.

Kamenný řád - Cyril (1975) (epizoda)

Čekal jsem trochu uzavřenější závěr, zejména poté, kdy Karolína začala říkat, že je třeba hledat jiné jistoty než grunt. V posledním díle se toho kolem postav dělo nejvíc, ale paradoxně ho hodnotím jako nejslabší, což je možná i tím, že mi do role Cyrila, který hrál v 6. díle ústřední roli, moc neseděl mladý Tomáš Töpfer (kterého mám jinak v jiných seriálech v oblibě).

Kamenný řád (1975) (seriál)

Zapomenutý seriálový klenot, který mohu bez začervenání zařadit po bok F.L. Věka nebo Sňatků z rozumu. Rodinná sága, která dává nahlédnout do starých časů, kdy grunt byl základ a hlavě rodiny se moc neodmlouvalo. Za takový reprezentativní vzorek seriálu považuji scény, ve kterých se vyjednávají sňatky a věno. Nesmím zapomenout na skvělé herce, zejména Štěpánku Ranošovou, Milenu Asmanovou, Evu Hudečkovou nebo Svatopluka Matyáše.

Sedm statečných (2016)

Kříženec Sedmi statečných, Cosby show a nějakého typického kanadského multikulturního rodinného filmu, kde se vždy dbá na to, aby své zastoupení měly skutečně všechny lidské druhy naší zeměkoule. Popravdě, vůbec nevím, co si počít s hodnocením

Kamenný řád - Tonek (1975) (epizoda)

Pohnutá doba, ve které se 4. díl odehrává, slouží seriálu k tomu, aby nám sezval všechny pohromadě na grunt jako přípravu na věci příští.