Grázlové (1996)

Komedie Wese Andersona (Royal Tenenbaums, Rushmore) NECHTĚJÍ být kdovíjak originální a kdovíjak vtipné. Anderson staví hlavně na absurdnosti jednotlivých postav a situací do kterých se dostávají. Na jeho filmech je daleko nejúžasnější to, že při pozorném dívání se může člověk cítit, jak se všichni při natáčení královsky bavili. Tenhle film je skoro o ničem (tedy o ničem novém), ale v podání bratrů Wilsonů, což jsou Andersonovy bývalí spolužáci a hrají ve všech jeho filmech, je na co koukat a čemu se smát... tedy alespoň já se bavil velice :)

Ima, soko ni iru boku (1999) (seriál)

Klenot mezi anime seriály - co se stane když se dá dohromady relativně dost stylizovaná anime kresba, dětští hlavní hrdinové a pořádná dávka nespravedlnosti a krutosti... tohle anime neobsahuje litry krve a nadlidské sportovní výkony. Je o víře ve spravedlnost a o odhodlání nevzdat se... takové atributy má hlavní hrdina, který se najednou ocitá v prostředí, kde už na tyhle věci všichni zapoměli. Asi úplně nejsmutnější záležitost co jsem kdy viděl, podbarvovaná krásnou hudbou Taku Iwasakiho.

Pán velryb (2002)

Ano, tenhle film je opravdu magický. Spíše než "príbeh o priateľstve 10-ročného dievčatka a stáda veľrýb" vypráví příbeh o umírajících tradicích a o zklamání, ale i o víře, lásce, naději, blabla viz. každá druhá recenze na jakýkoliv film. Nenechte se odradit mým komentářem, tenhle smutný a zároveň i laskavě úsměvný film musíte vidět P.S. Co se filmové hudby týče, dělala ji Lisa Gerard (která spolupracovala třeba na Gladiatorovi) a ve filmu zní nádherně jako zpěv velryb. Na CD zní méně nádherně jen jako zpěv velryb :)

Džinró (1999)

Dle mého názoru jeden z nejzajímavějších anime filmů. Příběh se odehrává v současném, ovšem alternativním Japonsku (jak by asi vypadalo kdyby Japonci neprohráli WW2) . Zemi zmítají protesty a terorismus. Hlavní hrdina je příslušník speciálního protiteroristického komanda, který si uvědomí, že balancuje na tenké hraně mezi člověkem a zvířetem a... navíc se zamiluje - do sestry mladé dívky, která jeho vinou zemřela při poslední akci. Netuší ovšem, že se stal figurkou v kruté politické hře, která chce zneužít jeho momentální slabosti k protistátní akci. Na rozdíl od jiných anime filmů zde najdeme relativně realistický styl kresby a také nádhernou hudbu Hajime Mizoguchiho.

Zkáza Ecobanu (2003)

Tak tak, to co rekl Jhershaw, akorat postavy mi přišly ještěo něco plošší a příběh ještě nedotaženější. Ale hudba je opravdu pěkná ;)