Vetřelec (1979)

Na astronautské hody na palubě nákladní lodi Nostromo se dostaví i ocasatý hybrid, vychutná si Kaneovu snídani a pak se v jedné z nejsilnějších scén vůbec provrtá na svět. Nepotřebuje plenky, ani mateřské mléko, protože roste doslova před očima a potravu si záhy obstará sám. Je to dokonalý organismus! Monstrum H. G. Gigera budí strach nejen u posádky, ale i u diváků. Potemnělé chodby, zákoutí, či průlezy Nostroma přináší infarktové scény. Výkřiky hrůzy skvěle rezonují s hrobovým tichem vesmírných dálav. Výsledek?? Nejpůsobivější sci-fi horor který ani po tolika letech neztratil vůbec nic ze svého mrazivého kouzla a kyselinového odéru. Ellen Ripleyová se navždy stala nebojácnou hrdinkou a její jméno zakořenilo jako jedno z nejznámějších. 11 miliónů dolarů(rozpočet)/105 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/41,5 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)

Americký ninja (1985)

Málomluvný Joe mění filipínskou džungli na hromadné pohřebiště ninjů... Pro mě nesmrtelný dědeček všech ninjovských movies, videokazetu s tímhle snímkem (tehdy ještě dabovaným pouze jedním mužským a jedním ženským hlasem) přelouskal můj rekordér snad padesátkrát. Mnoho filmových obrazů si dodnes pamatuji tak zřetelně, jakoby mi visely zarámované na stěnách pokojíku. Tadashi Yamashita se proměnil v ninju více než zapamatovatelného - smrtícího a nečestného, který v bojích využíval nejenom zbraně stínových válečníků, ale rovněž nepovolený arzenál rychlopalných či laserových pomůcek, a proto se z hlubin džungle vynořil věrný uctívač bušidó Joe v podání Michaela Dudikoffa, který v jedné ze svých nejlepších rolí vystavil Černé hvězdě stopku chladným ostřím svého meče. Spousty soubojů, spousta ninjutsu. Plus duel Dudikoff vs James plný naražených zad, zahradních hadic a kbelíků.

Pátrací eso (1993)

Viděno asi před 12-ti lety, ale vzpomínám si, že tehdy to byl film, který ze všech nejvíc ničil hlavy mého videorekordéru. Hues používal na začátku brutální pěstní techniky a závěrečný duel na nějakém vrakovišti nebo kde byl hodně dobrý. To, co bylo mezi tím, si příliš nepamatuju, ale kdyby se mi toto dostalo znovu do ruky, bez váhání by to musel stařičký přehrávač přežmoulat ještě jednou... Na Lamase slušných 40%.

Temný anděl (1990)

Tenhle akčňák si můj videorekordér velmi dobře pamatuje. Blonďatý hromotluk (co přišel v míru) se zálibou ve futuristickém frisbee slídí po hormonu štěstí a v patách mu je policejní hrana Caine, jenž nikdy nikomu nevěří, a který s sebou tahá federální přívěsek Smithe. Poměrně děsivý proces získávání endorfinů střídají Lundgrenovy otočky, výbuchy a i notná dávka filmových klišé. A i po tolika letech si dobře pamatuju hlášky jako: "Chcípni, kreténe... chcípni! ... Potáhneš do pekla, ty ďáble! ... Jsem týmovej hráč... Seš týmovej sráč!" Poctivě nadrogovaných 60%. 4,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Souboj pěstí (1989)

Postarší pěstní mlátička Thunderbird se postaví vysvalené hroudě Rhinovi v podobě Matthiase Huese. Během filmu se jejich duel uskuteční hned dvakrát, přičemž tyto scény jsou proloženy tréninkovou montáží hlavní postavy (kliky se psem na zádech, shyby se zátěží, běh) nebo linií ve vězení včetně souboje se skvělým a hrůzunahánějícím "zvířecím" Rethwischem. Jak Rivero, tak Hues jsou vizuálně ve skvělé formě, celé se to nese ve zvláštní syrové atmosféře s poněkud rozvláčnými momenty.

Ztraceni ve vesmíru (1998)

Vizuálně velkolepé (Jupiter 1, 2, výbuchy, robot), občas tupé (i při rychlosti světla by trval průlet Sluncem cca 4,65 vteřin v jeho nejširším místě a při vnitřní teplotě cca 18 miliónů stupňů Celsia by za tu dobu roztavilo cokoliv) a hlavně v druhé půli utahané a nezáživné. Po slibném dynamickém startu, blbém, i když efektním výletě skrz Slunce, a robotické střílečce ve zdánlivě opuštěné vesmírné lodi přijde únavná druhá část korunovaná pochybnou časoprostorovou cestou. A tehdy mi konec přišel odfláknutý, Alfy Primy možná cestovatelé dosáhli, ale diváci se tohoto cíle nedočkali. Hypermotory odpálily Jupiter 2 do vesmírných dálav a najely závěrečné titulky. Vcelku zklamání. 50% 80 miliónů dolarů(rozpočet)/136 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Smrtonosná zbraň 2 (1989)

Stejně dobře jako napoprvé. Nadprůměrně zábavné. Úvod zalitý odlesky zlatých krugrrandů, pak skvělá rošáda s automobily zakončená letícím surfovým prknem, pravé vyhazovací rameno, zaminovaná záchodová mísa... K Murtaughovi s Riggsem se přidala vyloženě komická postava Lea Getze, která ačkoliv malá vzrůstem Joea Pesciho, ani náhodou nedřepí někde vzadu, spíš je právě zdrojem všemožných akčních nebo vtipných situací. Chudák Riggs, na ženský zatím kliku neměl, a ti bastardi mu je likvidují skoro před očima. Závěr se plní vystřílenými náboji, hroby zase členy jihoafrického konzulátu. Zrušení diplomatické imunity luxusní! Celkově pestré, zábavné, hláškoidní i pomstychtivé. Když jsem si to nedávno půjčoval na dvd, sakra dobře jsem se ve videopůjčovně rozhlížel, jestli nestojím náhodou na igelitu... 228 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. Znepokojivé věci se náhle dávají do pohybu. Zpupný Anakin krůček po krůčku padá do chřtánu temné strany Síly a já začínám tušit největší zradu v oné předaleké galaxii. Vizuálně opět brilantně zmáknuté, v uších mi duní seismické miny Jango Fetta a nevěřícně kroutím hlavou při závěrečných soubojích, jimiž začínají Klonové války. A co víc, charakteristickým slovosledem hovořící mistr Yoda konečně tasí zelený mečík a své Sílou prostoupené tělo rozhýbe rychleji než tasmánský čert. Lucas mě dokázal znovu rozhicovat a já jsem nyní plně připraven na nejdůležitější díl hexalogie... 115 miliónů dolarů(rozpočet)/649,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/209,5 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. Vím, že teď se má příběh uzavřít. S Lukem dokončujeme výcvik, slyšíme poslední rady mistra Yody. Naše nově nabyté schopnosti budou záhy prověřeny nejtěžším možným úkolem. Lucas představil další zcela nové postavy, znásobil válečné scény, přidal výbuchy, udržel emoce, připravil zvraty. V závěrečném souboji Sil dýchám za obě zúčastněné bojovníky a když pak při vítězné oslavě s Lukem vidím všechny tři průvodce tímto báječným světem a vím, že chyby jsou napraveny a že se zároveň uzavírá největší sci-fi dobrodružství v dějinách kinematografie, koulí se mi po tvářích slzy jako hrachy. Star Wars miluju! ... a pak přichází neuvěřitelná zpráva - uvidím počátek všeho... jsem dojat štěstím znovu... 37,5 miliónů dolarů(rozpočet)/572,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/248,5 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. Nezbývalo mi nic jiného, než se usadit a ohromeně zírat, když do záběru vplul "nekončící" válečný křižník Impéria. Častokrát jsem se probouzel ze snů, ve kterých jsem sváděl souboje světelnými meči s lordem v černém brnění. Hltal jsem mentorovské rady mistra Obi-Wana a spolu s Lukem překonával nástrahy Hvězdy smrti. Porazili jsme odpadní dianogy, spousty vojáků i samotnou Hvězdu a objevili jsme vesmírnou Sílu. Uchovávám všechny tyto (a mnohé další) fragmenty v sobě, protože čas od času se umím naprosto ponořit do tohoto jedinečného Lucasova světa, kde každý tvor má detailně propracovanou mytologii, kde kolem hlav létají plasmové výboje a kde se v úchvatných bitvách snaží dobro zvítězit nad zlem. Vždycky si s Chewbaccou na konci s potěšením zamručím... jenže Impérium neprohrálo... 11 miliónů dolarů(rozpočet)/775,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/376,5 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)