Cesty mužů (1972)

Scénáristicky i režijně hodně odfláknuté, ideologii nehodnotím. Účelový film, prezentující jen loajalitu k nastupujícím normalizátorům.

Vlak s mlékem zde již nestojí (1968)

Hodně divadelní (ostatně sám T.W. napsal scénář), lehce bizarní, ale působivé. Ke Slocombově kameře a nepříliš obvyklé Barryho hudbě není co dodat. Bez zaváhání 4* i za titulní hereckou (a životní) dvojici.

Muž s orlem a slepicí (1978)

Na dobu vzniku ne až tak hrozné, ale spíš pro připomenutí tehdejší společenské atmosféry. (Knihu jsem nečetl.) Hvězda navíc za herecké výkony. 50%.

Krajina po bitvě (1970)

Psychologie situace člověka po osvobození z koncentráku a (opět) Wajdova polemika s polskými národními mýty. Nejen úvodních 15 minut davových scén s Vivaldiho hudbou je dokladem mistrovy mistrovské režie. K tomu Olbrychski, vynikající kamera (Zygmunt Samosiuk), střih a téměř nepostřehnutelná citace Mantegnova Oplakávání Krista. Méně známý, ale jeden z nejlepších Wajdových filmů. 100 %.

Neznámé známé (2013)

Ano, Rumsfeld nemá smysl ironii, ale film je naštěstí velmi jemně ironický v tom, jak nenásilně konfrontuje Rumsfelda s tím, co říkal a dělal, a ta kouzelná je ekvilibristika s permutacemi slov unknown known... Režisér opravdu netlačí na pilu, ale to je přednost filmu! Film však nutno ho pozorně sledovat a samozřejmě také něco vědět o americké politice, nejen co se týká Iráku. Rumsfeldovi ale hlavně chybí sebereflexe... nejen proto, co se teď děje v Iráku. Pro mě jeden vrcholů 18. MFDF Jihlava.

Maigret - Maigret se brání (1993) (epizoda)

Příběh se zápletkou postavenou na falešném obvinění komisaře ze "sexuálního obtěžování", takže mu hrozí vyhazov.Jedna z komornějších maigretovek, vetšina děje, resp. dialogů se odehrává v interiérech, případně na velkoměstské ulici, takže se točilo v Praze s českým štábem (kamera Macháně, střih Fišárek), českými herci v epizodních rolích, ve výkonné produkci Etamp Filmu a v režii Poláka Andrzeje Kostenka.Tuším, že ještě na nějakém dílu se podílela česká produkce, resp. tvůrci, teď si ale nevzpomenu. Určitě standardní kvalita, i když bez výraznějších dramatických scén, s bezchybným Cremerem, jehož kreace v celé sérii je srovnatelná se Suchetovým Poirotem. Gabin promine.

Maigret - Maigret a noc na křižovatce (1992) (epizoda)

Aktualizovaná adaptace maigretovky z 30. let, mimochodem velmi povedená. Děj se odehrává oproti předloze až po válce (jedna z hlavních postav je bývalý důstojník wehrmachtu), ale je to v souladu s předlohou i její atmosférou těžící z místa děje na křižovatce několika silnic s pár domy a jejich obyvateli, kteří nejsou těmi, za které se vydávají. Standardní kvalitě maigretovského cyklu pomáhají i lucemburské lokace, přestože se děj ve skutečnosti odehrává (v souladu s předlohou) někde u Orléans.

Svědectví mrtvých očí (1971)

Taky se mi zdá celkové hodnocení trochu nízké. Film má slušnou atmosféru a přes rok výroby patří celkovým pojetím spíš do 60. let. Což je plus. Souhlas s ViktorD, Fukův první a nejlepší film.70 %.

Hamsun (1996)

Jedna ze špičkových, klasicky pojatých biografií, která ale asi vyžaduje alespoň základní informovanost o Hamsunovi. I bez toho film strhne výkonem Maxe von Sydowa v titulní roli, ke kterému je škoda cokoli dodávat. Výborní jsou ovšem všichni herci. Díky jim, Enquistovu scénáři a Troellově režii, film postupně získává na intenzitě a zhruba od 60. minuty už diváka nepustí. Lze se jen divit, že film je málo známý, ČT ho uvedla někdy v r.1996. 95%.