Pohřben s úsměvem (2001)

Absurdná komédia o čínskom spôsobe kapitalizmu, ktorý je často nevkusnejší ako ten, ktorý poznáme u nás. Čínsky kameraman potrebuje financovať pohreb svojho amerického priateľa - režiséra - a robí to umiestňovaním produktov na tzv. veselom pohrebe. Je to nie zlá paródia, ale má aj viaceré slabšie miesta. Niekedy je málo smiešne, nehovoriac o tom, že vhľadom k téme chýba filmu filozofická hĺbka. Dal sa ale pozrieť do konca.

Prima Primavera (2009)

Veľmi zvláštne "road movie", ktorého percentá iste stúpnu, keď ho ohodnotí viac užívateľov. Nepravdepodobný pár - autistický päťdesiatnik a ukrajinská prostitútka utekajú z Maďarska do Srbska k rodine Gábora pred zločincom. Okrem veľmi dobrého "rainmanovského" výkonu Zoltána Geru a presvedčivého zobrazenia prostitútky Veselou Kazakovou, film má svoju osobitú poetiku, pekné zábery prírody a režisér ústami Gábora vyjadruje aj vieru v prirodzenú ľudskú slušnosť a tradičné rodinné hodnoty. Je to jeden z filmov, ktorý sa vám začne viac páčiť pri druhom a treťom zhliadnutí.

Hříšný tanec (1987)

Keby som mal byť "filmovokriticky" prísny, tento film nemôže dostať viac ako 3*. Ale tento film ma jednoducho dostal, už pri prvom pozretí a odvtedy som ho videl možno tridsaťkrát. Príbeh je jednoduchý, ale atmosféra filmu je jedinečná, človek prežíva príbeh od prvej do poslednej sekundy. Životný herecký výkon Jennifer Grayovej, ktorá sa nikdy k nemu už ani len nepriblížila. Triedne rozdiely, prvá láska, sklamanie rodičov deťmi a detí rodičmi. Aké banálne, ale v tomto filme geniálne.

Tanec s vlky (1990)

Netradičná indiánka so životným výkonom Kevina Kostnera. Ktosi povedal: Kde sa cítiš dobre, je tvoj domov. Približne o tom je tento film.

Opus pana Hollanda (1995)

Život učiteľa hudobnej výchovy, ktorý chcel byť pôvodne profesionálnym hudobníkom. Ale prišla rodina a s ňou spojené povinnosti, a tak pán Holland žije svoj život a popri tom píše svoj opus. Alebo jeho život je opusom? Z ktorejsi básne mi utkvel v pamäti verš: "Hraj dobre svoju rolu, v tom je celá česť". A o tom je tento film. Pán Holland (vo fenomenálnom podaní Richarda Dreyfussa) hrá dobre svoju životnú úlohu, aj keď sa mu jeho sny z mladosti nesplnili. Pôvabne vykreslený príbeh platonickej lásky medzi učiteľom a študentkou a vynikajúce hudobné vsuvky z muzikálov bratov Gershwinovcov, hlavne precítene zaspievané vtedy mladučkou Jeane Louisou Kellyovou.

Jak básníkům chutná život (1987)

Len o niečo menej pôsobivé ako prvé dva diely. Opäť v kontexte môjho života, keď som prechádzaj učňovskými lekárskymi rokmi. Vrcholom poetiky filmu je báseň, ktorú recituje Kříž Vejmějkovej. Vďaka pán Klein za spomienky na mladosť.

Jak básníci přicházejí o iluze (1984)

Ešte snáď lepšie ako prvý diel. Tiež to bežalo v kontexte môjho života, lebo film bol natočený tesne po skončení môjho štúdia medicíny. Svojské medické vtípky, navyše nezabudnuteľný Svěrákovský písací stôl. Poetický milostný príbeh s recitovaním modrej básničky, modrej sestričke v modrom svetle. Jednoducho klasika. Hollywood mohol ísť na študijný pobyt, aké majú byť romantické komédie.

Sex ve městě (2008)

Prázdne, prázdne, prázdne. Spinn-off úspešného seriálu, ktorý tiež nie je mojím obľúbeným, ale aspoň niekotré diely sa dali pozrieť. Zrejme tento seriál oslovuje určitú skupinu ženských singles, ale je to len smutno-smiešny obraz jednej generácie žien, ktorá získala Pyrhovo víťazstvo emancipácie. Majú sebavedomie, peniaze, moderné šaty, len akosi sa už minuli milujúci a seriózni muži.

Andělé s.r.o. (2007)

Príbeh vo filmoch už mnohokrát spracovaný. Umretý otec sa dočasne vracia z neba, aby pomohol svojej rodine. Na tomto filme nie je nič výnimočné, ani obzvlášť vtipné, keby nevzbudzoval pozitívne emócie a nezdôrazňoval nevtieravým spôsobom dôležitosť rodiny. Len preto dávam 3*. Páčili sa mi tiež vložené pesničky, ktorými dcéra vyjadruje svoj žiaľ za otcom v modernom hudobnom štýle.