Divoká jízda (2006)

Priemerná komédia, DeVito šarmantný aj napriek vzhľadu. Pre tých, ktorí nepochopili, to nie je o sexe a nedosahovaní orgazmu.

Slepá hora (2007)

Krutý, krutý film. Bez filmovej hudby. Človek si môže vážiť Čínu ako hospodársku veľmoc, ako krajinu s bohatým kultúrnym dedičstvom, ale tento film ukazuje ju z tej najhoršej stránky. Vidiek, kde efektívne vládne stredovek a kde sa ľudia nebúria proti diktatúre strany, ale proti tomu, keď im niekto siahne na ich "tradície", ktoré efektívne umožňujú otroctvo. Príbeh o žene, ktorá sa s tým nezmieri a samozrejme nemôže na rozdiel od Hollywoodu skončiť šťastne. Presvedčivé civilné herecké výkony, dobrá kamera, zaujímavá príroda. Na rozdiel od režiséra si myslím, že by hudba filmu prospela.

Michael Clayton (2007)

I keď tento žáner nepatrí medzi moje najobľúbenejšie, film sa mi naozaj páčil. Jeden z najlepších filmových výkonov Georgea Clooneyho a fascinujúca Tilda Swinton. Okrem krimizápletky, je pozoruhodné zobrazenie "krízy stredného veku" Clooneym, čo doviedol k úplnej dokonalosti v ďalšom filme "Lietam v tom".

Vítej doma (2008)

Témou komédie je konflikt černošských snobov (televízna hviezda so svojou snúbenicou) a černošských "gadžov" z malého mesta (zvyšok rodiny okrem rodičov). I keď film má byť výsmešný voči obom kategóriám postáv, pochybujem, že sa na ňom bavia aj Afroameričania. Vtipy sú prvoplánové, zápletky málo nápadité. Ťažké dopozerať do konca.

Poslední píseň (2007)

Ostrov v stredozemnom mori zaľudnený zaujímavými postavičkami, ktoré sú rôznym spôsobom spojené so zosnulým hudobným skladateľom, ktorý tam žil. Rámcová záplatka je organizácia koncertu na jeho počesť, pri ktorej sa vyjasnia bývalé aj súčasné vzťahy medzi mužmi a ženami na ostrove, ako aj vzťah medzi dcérou a nájdeným otcom. Príjemná náladovka, pekná príroda, dobrá hudba. Presvedčivé herecké výkony Stanleyho Tucciho a Rhysa Ifansa. Žiadne veľdielo, ale typický "good-feeling" film, ktoré mám rád a tak dávam možno o niečo viac *, ako by si zaslúžil pri prísnom hodnotení.

127 hodin (2010)

Film o tom, že v existencionálnej situácii, človek prehodnocuje svoje životné priority, ale takých už bolo viac. Páčila sa mi kamera, nádherné zábery prírody a vhodný výber hudby. Pekné emocionálne momenty, keď spomína na rodičov a bývalú priateľku. Vcelku ale mám dojem, že tento film je nadhodnocovaný. U mňa 3,5*.

Dům duchů (1993)

Rozhodne vynikajúca adaptácia románovej predlohy. Vystihnutá atmosféra patriarchálnej mačistickej spoločnosti Južnej Ameriky. Šokujúco vykreslená čílska verzia fašizmu. Ale samozrejme film má hlavne iné prednosti. Rodnná sága, v ktorej je všetko - rodičovská, manželská, milenecká láska, nevera aj lojálnosť. Herecká výkony sú také vynikajúce, že ťažko niekoho vyzdvihnúť. Nuž a nakoniec aj posolstvo, že tvrdý muž môže zmúdrieť na staré kolená, keď rodina je už jediným, čo mu zostalo.

Ledová bouře (1997)

V názve je všetko. Ľadová búrka v prírode aj v dušiach ľudí, ktorých film zobrazuje.

Pole lásky (1992)

Z filmov, ktoré sa týkajú rasovej problematiky na juhu USA, je to len priemerný snímok. Ale milostné napätie medzi hlavnými postavami a výkony Michelle Pfeiffer a Dennisa Haysberta potešili a urobili z toho celkom pozerateľný film.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Originálny scenáristický nápad. Film, ktorý donúti človeka uvažovať o chode a zmysle života. Vynikajúci Brad Pitt a Cate Blanchett. Nádherne vykreslená atmosféra New Orleans a iných miest. Vtipný režijný nápad s vložením príhod s bleskmi. Predsa však tomu filmu niečo chýba do 5*, i keď neviem presne definovať, že čo. Rozhodne film udrží po celý čas človeka v napätí a konečný dojem je príjemný.