(K)lamač srdcí (2010)

Tento film som si pozrel na služobnej ceste v rámci voľného času a vôbec ma neoslovil. Čo mi na ňom najviac vadilo, že postrádal práve "francúzsky" druh humoru, akoby chceli napodobniť americké filmy. Vnímanie krásy je subjektívne, ale Vanessa Paradis pre mňa nie je ani sexy, ani dobrá herečka. Viacerá vtipy boli prvoplánové. Romain Duris, ktorý ma zaujal v "Erasmus a spol." je v tomto filme iba priemerný a medzi hlavnými predstaviteľmi chýba chémia.

Dívka na přání (2009)

Nápad spracovať život prostitútky bol mnohokrát realizovaný a často oveľa lepšie. Dokumentárny štýl je až nudný, film nevyvolá emócie, ani morálne otázky. Zdá sa, že jednoducho to dievča robí preto, lebo je to zábavnejšia a lepšie platená práca ako predavačka v supermarkete. Ale možno to mal byť hlavný odkaz.

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Priemerný snímok v tejto kategórii "mimozemšťanských" filmov. Posolstvo, že si ničíme planétu, nie je nič nové a bolo vo filme dosť polopatisticky podávané. Keenu Reaves a Jennifer Connely však zahrali svoj slušný štandard.

Tajný život včel (2008)

Tento film má svojskú, zaujímavú atmosféru, jasne definované postavy. Téme rasizmu sa venuje len okrajovo. Veľmi dobré herecké výkony, z dospelých obzvlášť Queen Latifah. Dakota Fanning je úplne fenomenálna, už teraz vyspelá herečka. Film navodzuje svojou poetikou a dobrou vôľou príjemný pocit napriek rôznym tragickým udalostiam, ktoré sa v ňom udiali.

Taková jsem byla (2007) (TV film)

Film predstieral napätie medzi dvomi hlavnými postavami, počas celého filmu som nepochopil, v čom to napätie spočívalo. Napriek dobrému hereckému obsadenie nevydarený film s chabými dialógmi a hmlistými konfliktami.

Cesta domů (1999)

Dej plynie pomaly ako rieka, ale je v tom veľmi veľa. Poetika lásky, krásna príroda, pridržiavanie sa tradícií narušených kultúrnou revolúciou. Pritom celé je to vyrozprávané neuveriteľne prostou formou. Páčil sa mi aj nápad natočiť súčasnosť čiernobielo, zatiaľ čo spomienky farebne. Niečo sa dá priučiť aj o čínskej kultúre, napríklad úcta k vzdelaniu.

Záměna (2010)

Ako tak pribúda singlov medzi tridsiatnikmi a štyridsiatnikmi, tak budú pribúdať aj podobné filmy. Typická holyvúdština, ale film mal niektoré dobré miesta, takže sa dal v kine pozrieť do konca. Nebol nudný, ani obzvlášť zábavný. Zápletka predvídateľná. Herecký výkon malého Thomasa Robinsona pozoruhodný, podľa mňa porovnateľný s detskými hercami vo filmoch Kolja a Šiesty zmysel. Aniston nepatrí medzi moje obľúbené herečky, a ani tu nie je presvedčivá Jason Bateman vcelku solídny v úlohe inteligentného neurotika, ktorý logicky rozpozná syna podľa psychologických čŕt. Násilne preto pôsobia "nenápadné" podobnosti ako postoj, chôdza atď.

Pastvina (1990)

Dobre vykreslená sedliacka nátura. Podotýkam, že nie je špecifická pre Írov, aj v slovenskej literatúre máme podobné postavy. I keď asi nie až tak agresívne. Pri pozeraní Írskych filmov ma napadajú paralely medzi Írskom a Slovenskom. Od sedliackeho národa po "keltského" či "tatranského" tigra. Len nech sa nám vyhne hypotekárna kríza...

Svatební horečka v Campobello (2009)

Nie veľmi nápaditý príbeh o vzájomných predsudkoch medzi Nemcami a Talianmi a o tom, ako ich láska nakoniec prekonala. Na túto tému bolo natočených už veľa lepších príbehov.

V žáru noci (1967)

Film, ktorý ma rovnako oslovil po 40 rokoch. Fenomenálny herecký výkon Sidneyho Poitiera aj Roda Steigera. Plasticky vykreslená anatómia rasizmu. Okrem toho je to aj napínavá kriminálka. Najzaujímavajší na filme je vykreslenie názorového posunu postavy šerifa, ktorý vedie k optimistického záveru, že slušní ľudia sa dokážu povzniesť nad rasizmus a hodnotiť iných podľa ich činov a schopností.